"Biblioteka Narodowa. Sezon 100. Lorca" – premiera

2019-06-26  19:00

Wydawnictwo Ossolineum i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na spotkanie pt.Biblioteka Narodowa. Sezon 100. Lorca, który odbędzie się 26 czerwca 2019 (środa) o godz. 19.00 we wrocławskim Klubie PROZA. Gośćmi Filipa Łobodzińskiego będą Marcin Kurek i Justyna Ziarkowska.

Wydarzenie otwiera cykl pięciu spotkań organizowanych z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia serii Biblioteka Narodowa, najstarszej polskiej serii wydawniczej, która od 1933 roku ukazuje się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Pretekstem do środowego spotkania jest pierwsza tegoroczna premiera w serii Biblioteka Narodowa – Wiersze i wykładyFederica Garcíi Lorki, ze Wstępem i w opracowaniu Justyny Ziarkowskiej. To najobszerniejszy dotąd wybór wierszy Lorki w języku polskim; ukazują się one w znakomitych przekładach, m.in. Czesława Miłosza, Jarosława M. Rymkiewicza, Leszka Engelkinga i Jerzego Ficowskiego, uzupełnionych na potrzeby tego wydania przez poetę i tłumaczaMarcina Kurka. Po raz pierwszy w Polsce w jednej publikacji znalazł się tu przekład całości książki Poeta w Nowym Jorku, pierwsze tłumaczenie próz poetyckich i wykładu o duende.

Prowadzący spotkanie Filip Łobodziński to znany dziennikarz z aktorską przeszłością, muzyk, autor i iberysta od lat zajmujący się przekładem z języka hiszpańskiego dzieł literackich i tekstów przynależnych kulturze popularnej. 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Tom będzie można przedpremierowo kupić 26 czerwca 2019 w Klubie PROZA, a dwa dni później trafi do dobrych księgarń w całej Polsce.