XXIV Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale

 

gdzie: Arsenał Miejski we Wrocławiu, Antoniego Cieszyńskiego 9, Wrocław
kiedy: 2021-06-25 - 2021-07-04
bilety: Wstęp płatny
opis:

Muzyczna uczta w Arsenale!

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” powraca! Impreza, od wielu lat zadomowiona w kulturze muzycznej Wrocławia, odbędzie się tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca – ten niezwkyły, plenerowy festiwal rozpocznie się w piątek 25 czerwca i potrwa do niedzieli 4 lipca.

Gospodarzem „Wieczorów w Arsenale” będzie, jak zwykle, Orkiestra Kameralna Wratislavia, której dyrektorem artystycznym jest Jan Stanienda. Organizatorzy mają nadzieję, że publiczność, spragniona po lockdownie kontaktu z żywą muzyką, nie zawiedzie i tłumnie pojawi się na festiwalowych koncertach. Atutów „Wieczory” mają wiele, a ten podstawowy w tym roku ma szczególne znaczenie: koncerty odbywają się na świeżym powietrzu, na dziedzińcu zabytkowego wrocławskiego Arsenału. Oczywiście wszelkie względy bezpieczeństwa sanitarnego zostaną zachowane, słuchacze pozostawać będą w stosownym dystansie i w liczbie mniejszej niż pozwalałaby na to przestrzeń Arsenału w normalnych warunkach.

„Wieczory w Arsenale” proponują w tym roku muzyczne atrakcje, które powinny sprawić, że publiczność zapomni o wielu miesiącach odwołanych koncertów i zakazie organizowania imprez plenerowych. Festiwal poświęcony jest muzyce kameralnej i różnym jej gatunkom i konwencjom. Już pierwszy „Wieczór” 25 czerwca zaskoczyć może „kameralnymi ciekawostkami” w programie. Dwa znane utwory – Koncert fortepianowy f-moll Chopina oraz I Symfonia C-dur Beethovena – zabrzmią w wersjach kameralnych, w których obsada ograniczona jest wyłącznie do instrumentów smyczkowych. Powoduje to inne brzmienie tych cenionych arcydzieł. Solistą w Koncercie Chopina będzie pianista Mateusz Krzyżowski.

Największą jednak gwiazdą festiwalu będzie bez wątpienia Magda Umer. Z mistrzynią poetyckiej piosenki spotkać się można 1 i 2 lipca (czwartek i piątek). Usłyszymy tak znane utwory, jak „Koncert jesienny”, „Okularnicy”, „Miasteczko Bełz”, „Ach panie, panowie, „Portofino”, „Już czas na sen”. Piosenkarce towarzyszyć będzie pianista Wojciech Borkowski. Następnego dnia festiwal nadal pozostanie w kręgu poezji, tym razem jednak poezji wyrażanej tylko za pomocą dźwięków instrumentu. Sprawi to występ duetu fortepianowego „Duo Granat & Kreda” (pianiści Tamara Granat i Adrian Kreda), zespół przedstawi wybór kompozycji Franza Schuberta, wczesnoromantycznego mistrza pieśni.

Ogniste argentyńskie tango zagości na festiwalu w środę 30 czerwca, a to za sprawą takich utworów, jak „Historia Tanga” Astora Piazzolli czy fragmentów jego „Tango Suite”. Wieczór ten uświetnią swoją obecnością skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska oraz gitarzyści Adam Woch i Robert Guzik (Woch & Guzik Duo). Nie zabraknie na festiwalu dużej porcji klasycznej kameralistyki, reprezentowanej przez dzieła najbardziej znanych kompozytorów. Młodziutki wiolonczelista Piotr Olesz wystąpi 27 czerwca w Koncercie wiolonczelowym C-dur Josepha Haydna (w programie również Divertimento Feliksa Janiewicza i 39 Symfonia Haydna). Pianista Krzysztof Stanienda i soliści Orkiestry Kameralnej Wratislavia zagrają utwory kameralne Beethovena, Schumanna i Saint-Saëns’a (sobota 26 czerwca). Na zakończenie festiwalu 4 lipca zabrzmi muzyka mistrzów baroku. W wykonaniu artystów Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod kierunkiem Jana Staniendy publiczność posłucha utworów Vivaldiego, Telemanna, Albinoniego czy Purcella.

 

Wszystkie koncerty, poza finałowymi, rozpoczynają się o godz. 20.

 

 

PROGRAM:

25 czerwca 2021 – piątek

Mozart, Chopin, Beethoven!

Młodzieńcza nuta w repertuarze atrakcyjnego „Wieczoru” inaugurującego tegoroczny Festiwal! Młody solista i młodzieńcze dzieła dominują w programie tego koncertu. 22-letni pianista Mateusz Krzyżowski, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, należy do polskiej ekipy uczestników zbliżającego się Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (październik 2021). W jego wykonaniu zabrzmi solowa partia Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Pianiście towarzyszy Orkiestra Kameralna „Wratislavia” pod kierunkiem Jana Staniendy. W programie również młodzieńcze, pełne uroku Divertimento F-dur (KV 138) Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz najwcześniejsza w dorobku kompozytora I Symfonia C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena w rzadko prezentowanej wersji na smyczki.

 

26 czerwca 2021 – sobota

Tria i kwartety fortepianowe

„Wieczór” poświęcony przepięknej, wyrafinowanej kameralistyce klasycznej i romantycznej. Będzie to kameralistyka z fortepianem. W programie największe nazwiska: Beethoven i jego Trio fortepianowe B-dur op. 11, Schumann i Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47 oraz Camille Saint-Saëns (Septet Es-dur op. 65). Zaciekawiają repertuarowe niuanse: Trio fortepianowe Beethovena usłyszymy w wersji ze skrzypcami zamiast klarnetu, z kolei Septet Saint-Saëns’a zabrzmi w wersji przeznaczonej na trio fortepianowe. Wykonawcami będą głównie instrumentaliści związani z Orkiestrą Kameralną Wratislavia: Bożena Nawojska (altówka), Lidia Grzanka-Urbaniak (wiolonczela) i dyrektor artystyczny orkiestry i festiwalu Jan Stanienda (skrzypce). Wystąpi również pianista Krzysztof Stanienda.

 

27 czerwca 2021 – niedziela

Wiolonczela i Haydn

„Wieczór” Klasyków: jednego bardzo znanego (Joseph Haydn), drugiego znanego znacznie mniej (Feliks Janiewicz). Wiolonczelista Piotr Olesz zaprezentuje się w solowej partii Koncertu C-dur Haydna, jednego z najsławniejszych koncertów wiolonczelowych. Twórczość Haydna reprezentować też będzie jego Symfonia g-moll nr 39. Drugi punkt programu to muzyka Feliksa Janiewicza, jednego z najzdolniejszych i najbardziej aktywnych artystów polskich przełomu XVIII i XIX wieku. Biografia Janiewicza była niezwykle barwna: skrzypek, dyrygent, kompozytor, obieżyświat, znajomy Haydna i Mozarta, współzałożyciel Philharmonic Society w Londynie, organizator życia muzycznego. Pozostawił ciekawy dorobek kompozytorski. Orkiestra Kameralna Wratislavia pod kierunkiem Jana Staniendy wykona jego Divertimento na orkiestrę smyczkową.

 

30 czerwca 2021 – środa

Historia Tanga

Festiwalowy „Wieczór” z wyrazistym muzycznym powiewem z Południa. Nasi festiwalowi Goście zagrają w niezwykłym, niecodziennym składzie: gitary i skrzypce. Cieszy fakt, że wielu polskich artystów znakomicie odnajduje się w południowych rytmach i melodiach. Przed publicznością wystąpi znana skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska oraz Woch & Guzik Duo, w którym grają gitarzyści Adam Woch i Robert Guzik. W programie występu Astor Piazzolla, najbardziej znany w świecie mistrz tanga (usłyszymy m.in. jego „Historię Tanga”), Artyści zaprezentują również suitę „One week in Rio” autorstwa Sérgio Assada, brazylijskiego gitarzysty i kompozytora. Zapowiada się niezwykły „Wieczór” z muzyką Ameryki Południowej.

 

01 / 02 lipca 2021 – czwartek / piątek

Wieczory z Magdą Umer

Nie tylko kameralny nastrój, ale przede wszystkim poetycka nuta. Dwa „Wieczory” z wielką gwiazdą tegorocznego Festiwalu. Magda Umer to artystka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Bez jej talentu, bez jej wrażliwości i wszechstronności trudno sobie wyobrazić interpretację piosenki poetyckiej. Piosenkarka, scenarzystka, reżyserka, aktorka, autorka recitali. Na festiwalu „Wieczory w Arsenale” wystąpi dwukrotnie, z towarzyszeniem pianisty Wojciecha Borkowskiego. Usłyszą Państwo szereg piosenek w niepowtarzalnym wykonaniu Magdy Umer, w tym tak znane, jak „Okularnicy”, „Ach panie, panowie” czy „Już czas na sen”.

 

3 lipca 2021 – sobota

Fortepian na 4 ręce

Fortepian to instrument, bez którego trudno wyobrazić sobie epokę Romantyzmu. Podobnie, jak trudno ją sobie wyobrazić bez Schuberta. To będzie „Wieczór”, podczas którego proponujemy Państwu romantyczną kameralistykę z fortepianem i Schubertem w roli głównej. Znany duet „Duo Granat & Kreda” tworzą pianiści Tamara Granat i Adrian Kreda, oni też zabiorą Państwa w muzyczną podróż pośród uliczek, placów i kawiarenek romantycznego Wiednia – w te same miejsca, którymi spacerował Franz Schubert, jeden z twórców Romantyzmu. W wykonaniu duetu usłyszymy nastrojowe i pełne śpiewności utwory autora „Pięknej młynarki”, takie jak Grand Rondeau A-dur, Marche Caractéristique C-dur, Divertissement à l’hongroise g-moll i Allegro Lebensstürme.

 

4 lipca 2021 – niedziela

Perły Baroku

Zgodnie z panującą na naszym Festiwalu kilkuletnią już niepisaną tradycją, zakończenie „Wieczorów w Arsenale” należy do mistrzów barokowego koncertu. Ten gatunek szczególnie chyba lubią Goście „Wieczorów”, czyli wrocławska – choć nie tylko wrocławska – Publiczność. Barok bliski jest również sercom wykonawców z kręgu Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”. W programie finałowych występów (tym razem aż dwóch!) znajdą Państwo kilka koncertów Antonio Vivaldiego, a także Tommaso Albinoniego i Georga Philippa Telemanna. Oprócz muzyki barokowych mistrzów z Włoch i Niemiec usłyszymy również reprezentantów epoki z innych krajów: z Francji (François Couperin i Jean Philippe Rameau) oraz z Anglii (Henry Purcell). W partiach solowych zaprezentują się instrumentaliści Orkiestry Kameralnej „Wratislavia” pod dyrekcją Jana Staniendy.

 

 

 „Regulamin uczestnictwa w koncertach XXIV Festiwalu Muzyki Kameralnej WIECZORY W ARSENALE

 

 

Informacje o biletach na stronie www.wieczorywarsenale.euw:
Bilety oraz karnety do nabycia: w salonach EMPIK i MediaMarkt na terenie całego kraju oraz na godzinę przed koncertami w Arsenale.

 

Organizator:
Fundacja Dla Kultury Muzycznej Wrocławia WRATISLAVIA

 

Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Wrocław, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura – Interwencje 2021" oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

www.wieczorywarsenale.eu

www.facebook.com/wieczorywarsena

https://www.traditionrolex.com/30