VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno – Organowy

 

partner: Centrum Sztuki w Oławie
gdzie:
kiedy: 2020-07-28 - 2020-08-30
bilety: Wstęp darmowy
wykonawcy:

W tym roku będzie to prawdziwa różnorodność stylów, muzycznych emocji, obsady. Melomani będą mieli okazję wysłuchać koncertu „Poznańskich Słowików” Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej  – muzycznego ambasadora polskiej kultury na świecie. Przekonają się,  jak pięknie mogą zabrzmieć organy z kwartetem smyczkowym w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Evviva L’arte, który przeniesie nas w podróż do świata dzięków i emocjonalnych wrażeń. Bez wątpienia wielkim wydarzeniem będą recitale organowe wspaniałych artystów z Francji i Czech: Michała Novenko oraz Henriego Ormiéresa.  MGCK ma nadzieję, że zaproponowany program będzie źródłem wielu zachwytów i wzruszeń.

 

Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów (zawsze o godz. 19:00) w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. W tym roku wystąpią:

 

09 sierpnia 2020 – Henri Ormiéres (Francja) – organy, kwartet smyczkowy Evviva l’arte! – muzyka filmowa

23 sierpnia 2020 – Jacek Szymański – tenor, Paweł Seligman – organy

06 września 2020 – Monika Gruszczyńska – sopran, Michal Novenko (Czechy) – organy

20 września 2020 – Łukasz Romanek – organy, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki“ – dyrygent Maciej Wieloch

 

Już kolejny rok o dobór artystów zaproszonych do wzięcia udziału w wydarzeniu, a także wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbali dyrektorowie artystyczni Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, organista w parafii św. Maurycego we Wrocławiu

 

Kościół pw. Św. M.M. Kolbego wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Dzięki temu instrumentowi podczas każdego odbywającego się tam koncertu prezentowane jest pełne spektrum walorów, pozwalające słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki. 

 

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny. 

opis:

VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno – Organowy jest jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń artystycznych odbywających się na terenie Jelcza-Laskowic. Z każdym rokiem koncerty gromadzą coraz większe rzesze miłośników, a wśród nich zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzyki. Bogaty repertuar, współbrzmienie organów połączone z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych są elementami charakterystycznymi dla festiwalu. Koncerty udowodnią, że organy nie służą bowiem jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa z powodzeniem rozwija się współcześnie.