Horror Day – Dolnośląski Festiwal Grozy

 

gdzie: wydarzenie online
kiedy: 2021-11-12 - 2021-11-13
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Dolnośląski Festiwal Grozy to bezpłatna impreza, poświęcona całkowicie tematyce szeroko rozumianego horroru, od literackiej klasyki grozy po filmy klasy B. W programie ciekawe wykłady, tematyczne wystawy, niezapomniane spotkania z pisarzami i pasjonatami horroru.

Horrorowe menu.
Wybierz to, co podoba Ci się najbardziej i zarezerwuj czas.
Dwa dni grozy czekają na Ciebie od 12 do 13 listopada.

 

 

Dzień pierwszy:

 

1. PIĄTEK, 12 LISTOPADA, 18:00 – 19:00
Polski horror przestraszy świat! Łukasz Śmigiel
Wydarzenie online

Pełen anegdot wykład na temat historii i przyszłości polskiej grozy. Od prekursorów z poprzedniego stulecia, przez arcyciekawe lata 90., po przełamujące wszelkie tabu i granice, współczesne dokonania ciekawych autorek i autorów. Polski horror ma wiele do zaoferowania i niebawem może wypłynąć na szerokie wody kultury popularnej – podbijając nie tylko rynek czytelniczy, ale także kino, telewizję i przemysł gier z prądem oraz bez prądu.

Prowadzi: dr Łukasz Śmigiel – autor powieści (m.in. „Decathexis”, „Liczba Bestii”) i zbiorów opowiadań („Mordercy”, „Daemon”, Rigor”), dziennikarz radiowy i prasowy. Publikował m.in. w „Nowej Fantastyce”, „Esensji”, „Science Fiction Fantasy i Horror” i „Fahrenheitcie”. Pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Nominowany do Nagrody Warto w kategorii Literatura, laureat konkursu na opowiadanie kryminalne „Gazety Wrocławskiej”.

 

 

2. PIĄTEK, 12 LISTOPADA, 19:30 – 20:30
Literatura i ekran. Horror w kinie polskim. Rafał Głuchowski
Wydarzenie online

Rafał Głuchowski zaprasza na swoją prezentację pod tytułem „Literatura i ekran. Horror w kinie polskim”.
Nasz prelegent przeanalizuje stan polskiego filmowego horroru od przedwojennych początków, poprzez lata 70., 80. i „biedę lat 90.”, aż po współczesność. Jak widzi możliwe ekranizacje grozy w przyszłości? O tym też posłuchacie podczas spotkania.
Rafał Głuchowski – pasjonat literackiego horroru w jego wszelkich odmianach. Przez pewien czas marzył o karierze pisarskiej, ale stwierdziwszy, że brak mu odpowiedniej dozy talentu skoncentrował się na publicystyce. Pisze o grozie w wielu miejscach : przede wszystkim na stronach „Horror w literaturze” i „Horror Weird Fiction, czasem gościnnie na portalu Bad Loopus. Prowadzi bloga Dirty Word Horror poświęconego literaturze grozy.
Uwielbia grozę klasyczną – od Poego do Lovecrafta, nabożnie czci twórczość Thomasa Ligottiego, ale najbardziej lubi „złotą erę horroru” – drapieżne, kolorowe paperbacki wydawane w latach 70tych 80tych. Namiętny czytelnik, sympatyk ale i surowy komentator nowej polskiej literatury grozy (#polskagrozaXXI).
Dumny członek Oficjalnego Fan Clubu Guya N. Smitha, samozwańczy znawca, promotor i żarliwy obrońca dobrego imienia jego prozy (dla tego powodu zwany czasem „ajatollahem pulpy”)
Poza literaturą lubi też horror filmowy. Pasjonat europejskiego kina gatunkowego (tzw. Euro Cultu, czy też, jak mówią złośliwi, Euro Trashu), ze szczególnym uwzględnieniem włoskiego giallo.
 
 
3. PIĄTEK, 12 LISTOPADA, 21:00 – 22:30
Konrad Możdżeń. Spotkanie autorskie
Wydarzenie online
Podczas spotkania autor opowie o swoim literackim debiucie, powieści „Chodź ze mną”. Odpowie też na pytania:
– Kto ja jestem i co w ogóle tutaj robię
– Przygoda z literaturą – o tym, jak późno poznałem świat książek i o tym, jak bardzo się z tego cieszę
– Pisanie – skąd mi się to wzięło? Od rymowanek z czasów gimnazjum do debiutanckiej, pełnoprawnej powieści z krwi i kości (głównie z krwi)
– Dlaczego groza? – miało być smutno a wyszło straszno
– Dlaczego Wrocław? (Choć niekoniecznie tylko Wrocław)
– Co dalej? – plany bardziej i mniej sprecyzowane, pomysły i marzenia.

Moderatorka – Anna Linka, związana z literaturą instagramerka i Influencerka. Profil na Instagramie @zlakarma

Konrad Możdżeń – urodzony w 1990 roku we Wrocławiu. Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pięć lat swoich naukowych przygód poświęcił zagadnieniu kultury ze szczególnym uwzględnieniem subkultur i muzyki.
Zainteresowanie muzyką od ponad czternastu lat wciela w życie koncertując z zespołem Bethel grając na instrumentach perkusyjnych. Na swoim koncie ma ponad 650 koncertów w Polsce i za granicą.
Adorator Dolnego Śląska zakochany bez pamięci w swoim rodzinnym mieście, od czasu do czasu czule spoglądający w stronę bliskiej jego sercu Wielkopolski. Wierny czytelnik Marka Krajewskiego i Ryszarda Ćwirleja.
Pierwsze teksty zaczął tworzyć na przełomie 2006 i 2007 roku. Aktywność literacką zintensyfikował w roku 2017 tworząc serię krótkich form zahaczających klimatem o horror i thriller.
Pod koniec września 2020 roku nakładem Wydawnictwa Vesper ukazała się jego debiutancka powieść zatytułowana „Chodź ze mną”. Jest autorem opowiadania, które trafiło do antologii grozy „Grobowiec tom I. Zaraza” tego samego wydawnictwa. Na rok 2022 przewidziana jest premiera kolejnej pełnowymiarowej książki i drugiego tomu wspomnianej powyżej antologii.
Marzyciel ze skłonnościami do nostalgii i spontanicznej gawędy. Lubi dobrze zjeść. Barman z wieloletnim doświadczeniem, który odnalazł się w klimacie grozy.

 

 

Dzień drugi:

 

4. SOBOTA, 13 LISTOPADA , 12:00 – 13:30
Spotkanie autorskie z Jakubem Bielawskim
Spotkanie autorskie poprowadzi Wojciech Gunia.
Wydarzenie online


Jakub Bielawski
– z wykształcenia historyk, z zamiłowania historyk, z zawodu historyk. Dzieciństwo spędzone w byłym województwie wałbrzyskim w latach 90. pozbawiło go złudzeń co do rzeczywistości i zawartych w niej konserwantów. Jak chwast wyrósł na urodzajnej glebie Kotliny Dzierżoniowskiej. Gdyby był psem, miałby cztery lata. Obecnie udowadnia światu, że można wygrać na kilku frontach jednocześnie. Szczęśliwy konkubent i lokator dwójki burych kotów.

Wojciech Gunia (ur. w 1983 r. w Nowym Sączu) – pisarz, tłumacz i publicysta, absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Autor książek Powrót (2014, II wydanie 2020), Nie ma wędrowca (2016), Miasto i rzeka (2018) i Dom wszystkich snów (2020). Uznawany za czołowego w Polsce przedstawiciela weird fiction. Jego powieść Nie ma wędrowca została uhonorowana Nagrodą im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru w 2016 r. W 2021 r. uhonorowany Nagrodą im. Macieja Parowskiego.

 

5. SOBOTA, 13 LISTOPADA, 14:00 – 15:00
Groza jest święta. Mikołaj Kołyszko
Wydarzenie online


Dlaczego horrory tak nas pociągają i co mają wspólnego z… religią? Tematowi przyjrzał się religioznawca Mikołaj Kołyszko, autor książki „Groza jest święta”. Odwołując się do prac najsłynniejszego fenomenologa religii, Rudolfa Otto, oraz teoretycznych rozważań mistrza literackiej grozy, Howarda Phillipsa Lovecrafta, dowodzi on, że zarówno powieści grozy, jak i doświadczenia religijne mają za zadanie rozbudzanie dokładnie tych samych uczuć numinotycznych – czyli doznań towarzyszących obcowaniu z „świętością”.

Mikołaj Kołyszko – pisarz, religioznawca i osobisty researcher Marka Krajewskiego. Jest m.in autorem interaktywnej powieści „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”, religioznawczej pracy „Groza jest święta” oraz serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata”. Na gruncie religioznawczym specjalizuje się w mitoznawstwie, a w szczególności w badaniu mitów Cthulhu (ich genezie, konsolidacji, rozwoju).
Pisze również artykuły do portali internetowych i gazet. Wyróżniony tytułem „Dziennikarza Obywatelskiego roku 2013” przez Polska Press Sp. z o.o.
Były redaktor naczelny portalu CzytajPL.pl, były redaktor naczelny magazynu „Masz wybór” oraz Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru.

 

6. SOBOTA, 13 LISTOPADA, 15:30 – 16:00
Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają – wspólna rozgrywka. Mikołaj Kołyszko
Wydarzenie online


Podczas tego spotkania Mikołaj Kołyszko zaprezentuje swoją powieść interaktywną „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”. Uczestnicy zaś będą mieli okazję wykazać się aktywnością oraz kreatywnością i zagrać online w grę na podstawie książki. Dobra zabawa gwarantowana! Trailer książki gry

Mikołaj Kołyszko – pisarz, religioznawca i osobisty researcher Marka Krajewskiego. Jest m.in autorem interaktywnej powieści „Dziady, część V. Dziady, które nie spieprzają”, religioznawczej pracy „Groza jest święta” oraz serii gamebookowej „Tajemne Oblicze Świata”. Na gruncie religioznawczym specjalizuje się w mitoznawstwie, a w szczególności w badaniu mitów Cthulhu (ich genezie, konsolidacji, rozwoju).
Pisze również artykuły do portali internetowych i gazet. Wyróżniony tytułem „Dziennikarza Obywatelskiego roku 2013” przez Polska Press Sp. z o.o.
Były redaktor naczelny portalu CzytajPL.pl, były redaktor naczelny magazynu „Masz wybór” oraz Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru.


7. SOBOTA, 13 LISTOPADA, 16:30 – 18:00
HORROR o HORRORACH czyli spotkanie z Grzegorzem Kopcem, autorem „Eksperymentu”
Wydarzenie online


Autor opowie o żmudnej drodze do debiutu, o wytrwałości i pokorze, bez których trudno zaistnieć w literackiej grozie, o warsztacie pracy, inspiracjach i procesie budowania opowieści.
Moderatorka – Dominika Gołowin, blogerka i youtuberka książkowa (Z kotem czytane).

Grzegorz Kopiec – szczęśliwy mąż Arletty i dumny ojciec Kordiana i Cypriana. Urodzony w 1982 roku, wychowany i nadal mieszkający w Lublińcu na Śląsku. Absolwent Politechniki Częstochowskiej – Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Pracuje w zawodzie, zajmując się szeroko pojętą informatyką. Miłośnik prozy Edgara Allana Poe, Stephena Kinga i Jacka Ketchuma. W wolnym czasie wsłuchuje się w brzmienia dobrego polskiego hip-hopu. Pisze od 2011 roku. Autor horroru „Eksperyment” (2021), thrillera psychologicznego „Czas pokuty” (2019) oraz zbioru „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane” (2015). Współautor kilku antologii. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Burmistrza Miasta Lublińca w dziedzinie kultury.

 

8. SOBOTA, 13 LISTOPADA, 18:30 – 19:30
Adam Flamma. Groza w świecie Wiedźmina – czy to w ogóle ma sens?
Wydarzenie online


Świat, który przemierzają wiedźmini, czyli najemni łowcy potworów, pełen jest tajemnic i niebezpieczeństw. Potwory, klątwy i nawiedzone miejsca to dla Geralta chleb powszedni. Czy dokładnie tak to wygląda w opowiadaniach i sadze Andrzeja Sapkowskiego? Jak z motywem grozy i horroru radzą sobie wiedźmińskie adaptacje: gry, komiksy i seriale, rozszerzające to uniwersum? W trakcie prelekcji przyjrzymy się temu dokładniej, jak również spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytanie, które medium ma największy potencjał, by „wiedźmińską” grozę pokazywać.

Adam Flamma – groznawca, wykładowca akademicki z zakresu game designu oraz storytellingu na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Trener w obszarze wykorzystywania gier w przestrzeni publicznej, ekspert w zakresie wykorzystywania gier w edukacji. Współtwórca Stowarzyszenia Badania i Rozwoju Gier „GameUP”, gdzie zajmuje się szkoleniem twórców gier, scenarzystów, a także pracuje nad własnymi projektami gamingowymi. Autor książki „Wiedźmin. Historia fenomenu”, od wielu lat zgłębia fenomen Geralta z Rivii w różnych mediach. W wolnych chwilach nie pogardzi dobrą fantastyką, piłkarskimi biografiami. Zatwardziały fan HJK Helsinki.9. SOBOTA, 13 LISTOPADA, 20:00 – 21:30
Polski horror dziś i jutro – ogromny potencjał grozy. Panel dyskusyjny
Wydarzenie online

W czasach rozkwitu horroru na dużym („Get out!, „To my”, „Midsommar”) i małym („Stranger Things”, „Kraina Lovecrafta”) ekranie, gdy Stephen King nieprzerwanie święci triumfy, a po piętach depczą mu Victor LaValle, Stephen Graham Jones, Carmen Maria Machado czy Mariana Enriques, należy przyjrzeć się rodzimej grozie. Polski horror literacki wydaje się wchodzi w czas boomu czy też renesansu. Jakie perspektywy ma nasza groza?

Marcin Zwierzchowski– z wykształcenia biotechnolog, z zawodu redaktor i dziennikarz. W Storytel odpowiada za oryginalne produkcje audio. W „Nowej Fantastyce” przepracował 10 lat jako szef działu prozy obcej; obecnie jest stałym współpracownikiem pisma. Redaktor antologii Wiedźmin. Szpony i kły. Od lat publicystycznie związany z „Polityką”, pisze również m.in. dla LubimyCzytac.pl, „Gazety Wyborczej”, „Książek”, „Newsweeka” i „Dwutygodnika”.

Wojciech Gunia (ur. w 1983 r. w Nowym Sączu) – pisarz, tłumacz i publicysta, absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Autor książek Powrót (2014, II wydanie 2020), Nie ma wędrowca (2016), Miasto i rzeka (2018) i Dom wszystkich snów (2020). Uznawany za czołowego w Polsce przedstawiciela weird fiction. Jego powieść Nie ma wędrowca została uhonorowana Nagrodą im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru w 2016 r. W 2021 r. uhonorowany Nagrodą im. Macieja Parowskiego.

Konrad Możdżeń – urodzony w 1990 roku we Wrocławiu. Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pięć lat swoich naukowych przygód poświęcił zagadnieniu kultury ze szczególnym uwzględnieniem subkultur i muzyki. Zainteresowanie muzyką od ponad czternastu lat wciela w życie koncertując z zespołem Bethel grając na instrumentach perkusyjnych.
Adorator Dolnego Śląska zakochany bez pamięci w swoim rodzinnym mieście, od czasu do czasu czule spoglądający w stronę bliskiej jego sercu Wielkopolski. Wierny czytelnik Marka Krajewskiego i Ryszarda Ćwirleja.
Pod koniec września 2020 roku nakładem Wydawnictwa Vesper ukazała się jego debiutancka powieść zatytułowana „Chodź ze mną”. Jest autorem opowiadania, które trafiło do antologii grozy „Grobowiec tom I. Zaraza” tego samego wydawnictwa.
Marzyciel ze skłonnościami do nostalgii i spontanicznej gawędy. Lubi dobrze zjeść. Barman z wieloletnim doświadczeniem, który odnalazł się w klimacie grozy.

 

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na Fb Horror Day – Dolnośląski Festiwal Grozy