Dzień otwarty 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

 

organizator: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Wrocław, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
kiedy: 2014-05-10 11:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

W programie: zabawy dla dzieci, oprowadzanie, wykłady poświęcone Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej, która otwarta została w 2011 na wyremontowanym poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wystawa stała "Polska Sztuka Współczesna (prezentowana na poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu) jest jedyną w Polsce ekspozycją całkowicie przystosowaną do zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku.

 

 

godz. 11.00 - „Zobacz dzieło sztuki przez dotyk”, Sławomir Ortyl

Zajęcia dla dzieci 6-12 lat (Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej)

Czy to prawda, że osoba niewidząca może zobaczyć dzieło sztuki? Wydaje się to niemożliwe, okazuje się jednak, że dzięki audiodeskrypcji, czyli szczegółowemu opisowi nawet ktoś, kto nie widzi może „oglądać” dzieła sztuki. Podczas zabawy część dzieci wcieli się w rolę przewodników, a druga część będzie odgrywać rolę niewidzących. W ten niecodzienny sposób dzieci będą poznawały dzieła sztuki w Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

godz. 13.30 - „Audiodeskrypcja – szansa dla niewidomych na zobaczenie współczesnego dzieła sztuki” wykład Sławomira Ortyla

(sala 116, Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej)

Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest przykładem na to, że sztuka nie musi być zarezerwowana tylko dla osób widzących. Jest to możliwe dzięki wytyczeniu ścieżki dla niewidomych, na trasie której znajdują się stanowiska zawierające reliefy wybranych dzieł, które można „oglądać” przy pomocy dłoni. Zwiedzający mają też możliwość przeczytania tekstu zapisanego alfabetem Braille’a i odsłuchania audiodeskrypcji. Autorami opisów audiodeskrypcyjnych są Sławomir Ortyl i Grzegorz Wojturski. Podczas wykładu prelegent przybliży zasady tworzenia audiodeskrypcji, powie o predyspozycjach potrzebnych do tej pracy oraz o trudzie i satysfakcji, które jej towarzyszą.  

 

godz. 15.00 - „Człowiek współczesny i jego problemy w sztuce Magdaleny Abakanowicz” - wykład Michała Pieczki

(miejsce: sala 116 i Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej)

Podczas wykładu poświęconego twórczości Magdaleny Abakanowicz prelegent przedstawi najważniejsze prace artystki, omówi zawarte w nich treści i znaczenia, które traktują o kondycji współczesnego człowieka. Po wykładzie przewidziane jest wspólne oglądanie dzieł artystki w Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

godz.16.00 - „Polska sztuka współczesna” – wykład Iwony Gołaj połączony z oprowadzaniem po Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej.

Autorka opracowania merytorycznego (biogramów artystów i audioprzewodnika)  wystawy Polskiej Sztuki Współczesnej oprowadzi zainteresowanych po tej ekspozycji i zaprezentuje najważniejsze kierunki i  tendencje artystyczne, które panowały w sztuce polskiej począwszy od XX-lecia międzywojennego, a skończywszy na sztuce najnowszej.

 

 

Informacja pochodzi z materiałów prasowych organizatora: www.mnwr.art.pl

https://www.traditionrolex.com/30