Poeci pokolenia Kolumbów – brylanty, którymi strzelano do wroga. Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę

 

partner: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
gdzie: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
kiedy: 2024-04-04 - 2024-06-10
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Zapraszamy Państwa do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, gdzie można zobaczyć nową wystawę czasową „Poeci pokolenia Kolumbów – brylanty, którymi strzelano do wroga. Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Ekspozycja przybliża sylwetki polskich poetów pokolenia Kolumbów, m.in.: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Młodzi literaci przyszli na świat w niepodległej Polsce, lecz zamiast kształcić się, pracować i rozwijać artystycznie, wkroczyli w dorosłe życie w cieniu wojny, która zmusiła ich do przedefiniowania swoich celów i przyjęcia określonej postawy wobec zaistniałej sytuacji.

Wystawa została przygotowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Na wystawie wykorzystano wypowiedź Stanisława Pigonia do Kazimierza Wyki na wieść o wstąpieniu Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego: Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów, fotografie ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA, kolekcji prywatnych, Polony i domeny publicznej, rysunki i grafiki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ze zbiorów Polony.

Wstęp na wystawę wolny!

https://www.traditionrolex.com/30