Wystawa laureatów i finalistów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

 

organizator: Centrum Kultury AGORA
partner: Centrum Kultury Agora
gdzie: Centrum Kultury AGORA
kiedy: 2019-04-05 18:30 - 2019-04-25 16:00
bilety: Wstęp darmowy
program:

Program:

5.04.2019 /piątek/ godz. 15.00-18.00
Warsztaty teatralne z Dorotą Pomykałą
sala teatralna  / wstęp dla uczestników II etapu FeTA

5.04.2019 /piątek/ godz. 18.30
Gdzie jest Teatr? wernisaż fotografii Karola Budrewicza
Galeria  / wstęp wolny

5.04.2019 /piątek/ godz. 18.30
Wystawa finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Galeria  / wstęp wolny

6.04.2019 /sobota/ godz. 10.00-18.00
Prezentacje wybranych monodramów
sala teatralna / wstęp wolny

7.04.2019 /niedziela/ godz. 12.00-14.00.
Wręczenie nagród, prezentacja najlepszych monodramów
sala teatralna / wstęp wolny

7.04.2019 /niedziela/ godz. 17.00
Spektakl  Spowiedź Chuligana. Jesienin
sala widowiskowa / obowiązują bilety

opis:

5.04.2019 /piątek/18.30

„Fotografia to medium, które najpiękniej i najpełniej oddaje ducha teatru. Ukazuje niepowtarzalny moment, emocje, plastykę spektaklu – wszystko to, czego nie sposób wyrazić słowami. To za pomocą fotografii teatr chroni się przed swoją śmiertelnością” – pisała Magda Hueckel, przewodnicząca jury III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej.

Czy fotografia teatralna to tylko dokumentacja, rzemiosło na usługach innych, czy może jednak sztuka samodzielna? Czy fotograf jest autonomicznym artystą, jeśli uwiecznia dzieła innych twórców? Jak daleko może się posunąć w interpretacji? Kolejna odsłona Konkursu Fotografii Teatralnej przynosi nowe argumenty w dyskusji, która pewnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięta.

„Czwarta edycja Konkursu Fotografii Teatralnej każe zadać pytanie, gdzie dzieje się teatr? Oczywista wydawałaby się odpowiedź: na scenie. Ale liczne fotografie zgłoszone do Konkursu i wybrane do finałowej puli oczywistość tę podważają. Niektóre z nich wręcz zdają się sugerować, że dzisiejszy polski teatr równie intensywnie dzieje się i ujawnia swoją prawdę w oczekiwaniu za kulisami, w twarzy aktorki palącej papierosa w garderobie, a nawet między spoglądającymi na siebie widzami. Dzieje się też w miejscach nieteatralnych, przekształconych przez sztukę w przestrzenie przedstawień. Dzieje się w końcu w kadrach fotografii teatralnej będącej czymś więcej niż fotografowaniem teatru. Odpowiadając na wyzwania i pytania stawiane przez twórców kreacji scenicznych, uczestnicy tego i poprzednich konkursów powołują obrazy, które są nie tylko dokumentacją i syntezą doświadczenia teatralnego, ale same stają się źródłem kolejnych doświadczeń i przeżyć powstających między obrazami a tymi, którzy na nie patrzą. W ten sposób fotografia teatralna inicjuje teatr fotografii, który dzieje się właśnie teraz – gdy zaczynamy widzieć.” (Dariusz Kosiński, juror IV edycji KFT)

Konkurs Fotografii Teatralnej, organizowany od 2015 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest pierwszym i jedynym jak dotąd projektem propagującym na taką skalę sztukę fotografowania teatru. Ma na celu jej rozwój oraz prezentację fotografii teatralnej, nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła oraz działalności twórczej. Uczestnikami Konkursu mogą być zarówno artyści fotograficy, absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i amatorzy.

W gronie finalistów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej znalazło się 16 fotografów, spośród stu, którzy nadesłali swoje prace. Jury w składzie: Dariusz Kosiński, Magdalena Maciejewska, Chris Niedenthal, Agnieszka Olszewska, Agnieszka Wanicka z ponad 1400 zdjęć wybrało 10 teatralnych zdjęć sezonu oraz 11 zestawów dokumentujących przedstawienia premierowe autorstwa Malwiny Adaszek, Patrycji Budzyk, Grzegorza Habryna, Sylwii Jabłońskiej, Piotra Jarugi, Martina Raphaëla Martiqa, Tobiasza Papuczysa, Klaudyny Schubert, Grzegorza Sosińskiego i Macieja Zakrzewskiego (kategoria „teatralne zdjęcie sezonu”) oraz Karola Budrewicza, Anny Pauliny Galanciak, Michała Hellera, Natalii Kabanow, Pauliny Kubas, Martina Raphaëla Martiqa, Tobiasza Papuczysa i Dawida Ścigalskiego (kategoria „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”). To właśnie ich prace, w oprawie graficznej Tomasza Kubarczyka, można oglądać na pokonkursowych wystawach.

Wydarzenie jest edycją festiwalu: Festiwal Ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA
https://www.traditionrolex.com/30