WERNISAŻ WYSTAWY ,,HISTORIA BIBLII”

 

organizator: Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy
partner: Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy
gdzie: Sala widowiskowa BiFK, ul. Kochanowskiego 4, 56-400 Oleśnica
kiedy: 2019-03-12 17:00 - 2019-03-23 12:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza do Sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4 na wernisaż wystawy interaktywnej ,,HISTORIA BIBLII”, który odbędzie się 12.03.2019 o godz. 17.00. Następnie o godz. 18.00 odbędzie się wykład Dariusza Czyszczonia prezesa Fundacji Areopag  pt. ,,Retoryka biblijna w przekładach”.

 

Pomysł wystawy zrodził się kilka lat temu, chodziło o to, by w jednym miejscu pokazać przejrzyście i kompleksowo historię powstania Pisma Świętego. W jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych biblioteczkach domowych.

Biblia? Ta stara książka leżąca na półce twojej babci? A może jest to coś więcej? Przyjdź, poznaj jej historię i dowiedz się czy warto po nią sięgnąć.
3500 lat historii Biblii opowiedziane w godzinę. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie, gdzie można dotknąć eksponatów. Trzy i pół tysiąca lat opowiedziane w godzinne i pokazane na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Fundacji Areopag zależy na tym, aby każdy, kto ją odwiedzi, mógł dotknąć eksponatów, wziąć do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest przetrwanie tych słów aż do dzisiaj. Znalezione w glinianych dzbanach nad morzem martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku ne. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. To wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Są także oryginalne wydanie z XVI i XVII wieku.

https://www.traditionrolex.com/30