Małgorzata Kazimierczak "Labirynt idei zdarzeń" - [Legnica]

wystawa intermedialnych instalacji przestrzennych 

organizator: Galeria Sztuki w Legnicy
partner: Galeria Sztuki w Legnicy
gdzie: Galeria Sztuki w Legnicy
kiedy: 2019-01-10 - 2019-01-25 17:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Nowy rok w Galerii Sztuki rozpoczyna nietypowa ekspozycja o enigmatycznym tytule "Labirynt idei zdarzeń". Nawiązuje on do charakteru przestrzeni i wystawy, która jest jednym z efektów wieloletnich działań artystycznych i badawczych Małgorzaty Kazimierczak. Autorka zaprasza nas do specjalnie skonstruowanego labiryntu, jednocześnie za drogowskaz dając narrację - czarne i białe ciągi zapisów, słów, zlepków zdań i powtarzających się sformułowań. Podążając za słowami, a także wgłębiajac się w czekające "na końcu drogi" instalacje video art, sami stajemy się częścią procesu, nadanej sytuacji artystycznej. Tym samym wkraczamy - zarówno w sensie fizycznym, jak i mentalnym - w świat emocji i przemyśleń artystki.

Półmrok, w którym oglądamy wystawę , epatujące siłą powtórzeń teksty, kakofonia dźwięków pochodzących z projekcji i kolejne stopnie, poziomy czy etapy do przejścia których jesteśmy prowokowani - wszystko to nadaje pozór odrealnienia, a z drugiej strony zaprasza odbiorcę do przeżywania, doświadczania przestrzeni intermedialnej wszystkimi zmysłami. To symboliczna droga, którą można przejść w może 5 a może 40 minut, ale też niepowtarzalny proces, w którym można stać się jednym z mediów tej interaktywnej ekspozycji.

Małgorzata Kazimierczak uprawia sztukę łącząc wiele dziedzin i doświadczeń. Działa na pograniczu fotografii, filmu, performansu  i video artu. Doktor sztuki, absolwentka wrocławskiej ASP (wydział grafiki i malarstwa), obecnie adiunkt w pracowni Fotografii i Intermediów w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych. Zrealizowała kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. W przeszłości wiele lat związana z eksperymentalnym teatrem, wrocławskimi szkołami fotografii czy TVP3, jako współrealizatorka cyklu programów o sztuce. Od ponad dekady jest kuratorem wystaw podczas festiwalu Podwodny Wrocław.

W 2012 zrealizowała w Legnicy instalację audiowizualną pt. "Konfrontacje medialne - pomiędzy miejscem i czasem", zakończoną projekcją plenerową. W naszym mieście pojawi się ponownie na wernisażu najnowszej wystawy w Galerii Sztuki, w dniu 25 stycznia, o godz. 18:30. Ekspozycja już trwa i zakończy się 23 lutego. Wstęp na wystawę i wernisaż wolny. Zapraszamy.