Maria Rogala - malarstwo. Wystawa w Galerii Sztuki w Legnicy.

2014-01-31  14:00

W obrazach autorki znajdziemy słomiane strzechy chat, kwitnące sady, martwe natury z kwiatami i owocami, czasami jakiś bardziej realistyczny pejzaż z niebanalnego miejsca (np. Kazimierz nad Wisłą). Zdarza się czytelny „ukłon” nawiązujący do współczesnych twórców (...)

Malarstwo Marii Rogali tematycznie i formalnie osadzone jest w tradycji. Jego korzeni należy szukać w polskiej sztuce przełomu XIX i XX wieku, w okresie Młodej Polski, ale także koloryzmu, w rodzinnych pejzażach i „zdobyczach” pionierów wychodzenia ze sztalugami w plener, co zaowocowało interesującymi osiągnięciami „około-impresjonistycznymi”. Artystka nie wypiera się tych fascynacji. Przyznaje, że jednym z jej artystycznych idoli sięgających jeszcze studiów w krakowskiej ASP był Jan Stanisławski (1860-1907), wybitny pejzażysta, profesor krakowskiej uczelni artystycznej i współzałożyciel Stowarzyszenia SztukaBlancpain Replica

W obrazach autorki znajdziemy słomiane strzechy chat, kwitnące sady, martwe natury z kwiatami i owocami, czasami jakiś bardziej realistyczny pejzaż z niebanalnego miejsca (np. Kazimierz nad Wisłą). Zdarza się czytelny „ukłon” nawiązujący do współczesnych twórców, jak np. martwa natura i pejzaż przywołujące pamięć o twórczości Bronisława Chyły ― animatora legnickiego powojennego środowiska artystycznego, zmarłego przeszło ćwierć wieku temu.

Stosowane przez artystkę techniki to: olej, akryl, akwarela, czasami tempera. Akwarele ― często szkicowe notatki z plenerów ― są tematycznie bliżej natury. Dużo w nich światła i przestrzeni. Są pogodne, nastrojowe i dobrze malowane. Ich mocną stroną jest podkreślająca nastrój i równocześnie budująca kompozycję kolorystyka, a także ów nieuchwytny, wyczuwalny intuicyjnie ślad procesu twórczego, radość tworzenia, pewność ręki.

           

Wystawę pt. „Malarstwo” można oglądać w legnickiej Galerii Ring (Rynek 12) od 7 lutego do 2 marca br. Prezentuje ona kilkadziesiąt prac olejnych z ostatnich dekad oraz akwarele i wczesne rysunki, a także krótki materiał dokumentalny o autorce. Wernisaż z udziałem p. Marii zaplanowano na piątek 7-go lutego, na godz. 18.00. Wstęp wolny.

Będzie to trzecia wystawa artystki w legnickiej Galerii Sztuki. Pierwsza jej prezentacja miała miejsce w Czarnej Galerii (BWA Legnica) w 1986 r. Kolejna, pt. Legniczanki (wspólnie z Aleksandrą Frydrychowicz-Zając, Marią Król i Agnieszką Wlaźlak) odbyła się w 2002 r. „Po drodze”  były pokazy w bibliotekach, klubach w Legnicy, Karpaczu, Jeleniej Górze, Złotoryi oraz w Gliwicach i Warszawie, a także udział w wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych.

           

Maria Rogala Ur. w 1930 r. we  Lwowie. Od 1960 r. mieszka w Legnicy. Absolwentka Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie, Wydział Włókienniczy. Dyplom w pracowni gobelinu prof. S. Gałkowskiego oraz w pracowni malarstwa prof. E. Krchy (1956). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, od l. 80-tych do dziś. Jest wieloletnim członkiem ZPAP, a także laureatką trzech Nagród Kuratora Oświaty oraz Nagrody Dyrektora Wydziału Kultury w Legnicy. Od 1961 r. pracowała jako nauczyciel liternictwa i reklamy w Technikum Ekonomicznym oraz plastyki w II LO, jako metodyk wychowania plastycznego w Kuratorium Oświaty i Wychowania, później przy Instytucie Kształcenia Nauczycieli oraz jako instruktor sekcji plastycznej w MDK. Od 1993 r. na emeryturze.

Uprawia malarstwo realistyczne skłaniające się ku tematyce tradycyjnej: pejzaże, martwa natura, kwiaty oraz portrety. Są to interesujące kolorystycznie pogodne i nastrojowe obrazy. Jej prace znajdują się m.in. w Legnickiej Galerii Sztuki oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

replica-purse.com

 ----

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy, materiały promocyjne (Mat. G.Sz.). 

 
https://www.traditionrolex.com/30