VI Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej

2014-12-03  14:27

Już za tydzień przyjedzie do Wrocławia 16 młodych adeptów dyrygentury chóralnej. To ściśle wyselekcjonowana grupa uczestników szóstej edycji Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W STRONĘ POLIFONII, który odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w dniach 10-13 grudnia 2014 roku. Impreza została włączona do obchodów Światowego Dnia Chóralnego.

VI Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej

W STRONĘ POLIFONII

 

Już za tydzień przyjedzie do Wrocławia 16 młodych adeptów dyrygentury chóralnej. To ściśle wyselekcjonowana grupa uczestników szóstej edycji Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W STRONĘ POLIFONII, który odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w dniach 10-13 grudnia 2014 roku. Impreza została włączona do obchodów Światowego Dnia Chóralnego.

 

Celem Turnieju jest promocja młodych, wybitnie utalentowanych dyrygentów. Program obejmuje utwory ze światowego repertuaru chóralnego, należne miejsce w tym programie zajmują utwory kompozytorów polskich. Uczestnicy Turnieju oceniani będą przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dla młodych adeptów sztuki dyrygenckiej Turniej stanowić będzie doskonałą okazję do zaprezentowania swoich umiejętności przed gronem wybitnych fachowców, nawiązania ciekawych kontaktów artystycznych, poznania nowej literatury chóralnej, a przy okazji zwiedzenia Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach:
http://www.wstronepolifonii.pl/, http://www.towardspolyphony.pl/

 

 

Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej W STRONĘ POLIFONII organizowany jest we wrocławskiej Akademii Muzycznej już po raz szósty. Kolejne jego edycje spotykają się ze sporym zainteresowaniem młodych dyrygentów chóralnych. Limit wieku kandydatów to 30 lat – regulaminowo organizatorzy przewidywali zatem uczestnictwo zarówno aktualnych studentów, jak i tych, którzy już rozpoczęli swoją przygodę w zawodzie dyrygenta-chórmistrza, którzy mają już doświadczenie i pierwsze sukcesy za sobą. Tak też się stało. Nadeszło sporo zgłoszeń z Polski i zza granicy. Ostatecznie do pierwszego etapu zakwalifikowano 16 dyrygentów – reprezentantów Łotwy (jak zawsze silnie reprezentowanej), Estonii, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Tak silna reprezentacja wschodniej Europy jest dla nas nienowa – to kraje, w których bardzo poważnie traktowana jest dyrygentura chóralna, gdzie już na poziomie szkolnictwa średniego funkcjonują znakomite ośrodki specjalizujące się w chóralistyce. Podobnie jest z konkursami dyrygenckimi – to właśnie za naszą wschodnią granicą jest ich sporo, a każdy prezentuje wysoki lub nawet bardzo wysoki poziom. Nie zabrakło także kandydatów z Europy zachodniej i południowej – mamy reprezentantów Niemiec, Hiszpanii
i Słowacji, a także – po raz pierwszy – Gruzji.
Tak wielkie zróżnicowanie tradycji chórmistrzowskich stanowić będzie niezwykłą wartość i walor grudniowego konkursu. Kolejne trzy dni – to zróżnicowane pod względem repertuaru etapy, gdzie kandydaci pracować będą z różnymi zespołami (m.in. Chórem NFM) – kolejno nad muzyką Karola Szymanowskiego dzień pierwszy (11.12.2014 r.), nad muzyką dawną (utwory świeckie – madrygały Claudio Monteverdiego oraz utwory religijne – motety Heinricha Schütza) – w dniu drugim (12.12.2014 r.) nad muzyką współczesną – utworami m.in. Wrocławian - Agaty Zubel i Rafała Augustyna, Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Pendereckiego Arvo Pärta dzień trzeci (13.12.2014 r.) Ten niezwykle trudny, wymagający dużych umiejętności technicznych i odpowiedzialny artystycznie repertuar dotyka zarówno literatury polskiej, jak i europejskiej. Jedną z idei Turnieju jest bowiem budowanie mostów – między kulturą Wschodu i Zachodu, ukazanie dzieł polskiej (także wrocławskiej) twórczości w kontekście dorobku ogólnoeuropejskiego.
Aby w warstwie repertuarowej jeszcze dodatkowo uwypuklić wrocławski kontekst Turnieju, został przez organizatorów wybrany cykl utworów wspomnianego P. Łukaszewskiego poświęcony wrocławskiej świętej - karmelitance, która zginęła w Oświęcimiu, Edycie  Stein.
Uczestnictwo w Turnieju wiąże się ze sporym prestiżem; konkurs uzyskał prestiżowe honorowe patronaty - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia, Konsul Honorowej Włoch, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Rektora AMKL, Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Impreza odbywa się we współpracy z najważniejszymi instytucjami muzycznymi - Narodowym Forum Muzyki, a także Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Obok nagród pieniężnych dla laureatów konkursu, mamy także zapewnienie o innych - bardzo atrakcyjnych nagrodach specjalnych. Przykładem niech będzie zapewnienie dla jednego z laureatów możliwości realizacji w przyszłym sezonie artystycznym pełnego koncertu z chórem Filharmonii Wrocławskiej, czy komplet unikalnych partytur chóralnych, ufundowany przez PWM.
Są także przewidziane inne nagrody specjalne, w tym - zawsze bardzo sympatyczna i ważna dla młodych dyrygentów – nagroda chórów turniejowych.
Możemy się pochwalić, że laureaci poprzednich edycji, to dziś uznani dyrygenci, pracujący w całej Europie z różnymi, często zawodowymi zespołami - w Mińsku, Rydze, w Krakowie, czy w Tallinie.
Jestem przekonana, że konkurs ten stanowi niezapomniane i nieocenione zarazem doświadczenie - zarówno od strony techniki, metodyki pracy, jak też budowania i nawiązywania międzynarodowych kontaktów, a nawet przyjaźni, które przetrwają całe życie.
Przesłuchania konkursowe – a także udział w koncercie laureatów i Gali rozdania nagród – są otwarte dla publiczności. Zapraszamy zatem Wszystkich Wrocławian – dyrygentów, chórmistrzów, chórzystów, miłośników muzyki wokalnej. Jest możliwy także udział ich w charakterze tzw. obserwatorów – należy wówczas wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania ze strony internetowej konkursu).
Wszystkie szczegóły i aktualności umieszczone są na stronie internetowej turnieju: www.wstronepolifonii.pl
W imieniu organizatorów konkursu serdecznie zapraszam do Wrocławia!

prof. dr hab. Marta Kierska-Witczak
Kierownik
VI Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej
W STRONĘ POLIFONII

 

Zaproszenie na przesłuchanie i koncert finałowy VI Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W STRONĘ POLIFONII

https://www.traditionrolex.com/30