Koncert Międzyuczelnianej Orkiestry Barokowej

2014-11-14  07:18

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu serdecznie zaprasza na koncert z okazji 250-lecia śmierci Jeana Philippa Rameau i 300-lecia urodzin Carla Emmanuela Bacha, podczas którego wystąpi Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu serdecznie zaprasza na koncert z okazji 250-lecia śmierci Jeana Philippa Rameau i 300-lecia urodzin Carla Emmanuela Bacha, podczas którego wystąpi Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa. W skład Orkiestry wchodzą połączone orkiestry barokowe Akademii Muzycznej im K. Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu i Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

 

Program:
J.B. Lully – Suita Les Burgeguois Gentilhomme
J.P. Rameau – Suita Les Indes Galantes
J.S. Bach – III Suita Orkiestrowa
W.F. Bach – Sinfonia in d
C.P.E. Bach – VI Symfonia E dur

 

„Od wielu lat naszym marzeniem było zrealizowanie idei Międzyuczelnianej Orkiestry Barokowej, platformy, na której to płaszczyźnie młodzież akademicka wraz z wykładowcami mogliby wykonywać wspaniałe dzieła muzyczne epoki baroku i klasycyzmu z wykorzystaniem historycznego instrumentarium i historycznej praktyki wykonawczej. Niezmiernie cieszę się, że dzięki twórczej inicjatywie i ciężkiej pracy mojego zacnego Kolegi Jakuba Kościukiewicza przy nieocenionej pomocy Kolegów Bartosza Kokoszy i Jarosława Thiela marzenie to w niniejszym projekcie się ziszcza.
Zaplanowaliśmy program urozmaicony i niezwykle ciekawy, prezentujący dwa główne style narodowe muzyki baroku - styl francuski i niemiecki, program który jest także stylistycznym przekrojem tendencji kompozytorskich i ewolucji idiomu orkiestrowego na przestrzeni stu lat od J. B. Lullego do C.P.E. Bacha. Mamy więc dwie suity wyabstrahowane z dzieł scenicznych mistrzów francuskiej opery - Le Bourgeois Gentilhomme  J. B. Lullyego z 1670 roku oraz Les Indes Galantes J. Ph. Rameau z roku 1735.
W drugiej części koncertu przedstawimy III Suitę Orkiestrową D-dur BWV 1068  J. S. Bacha z 1731 roku w jej pierwszej postaci wykorzystującej tylko instrumenty smyczkowe z nieodłącznym towarzyszeniem basso continuo, suitę która zdradza niezaprzeczalną francuską proweniencję stylistyczną. W programie nie zabraknie też nawiązań do klasycyzmu, wykonamy bowiem cudowną Sinfonię d-moll FK 65 W. F. Bacha napisaną w latach czterdziestych XVIII wieku oraz przedziwną i kapryśną Sinfonię E-dur Wq 182/6 C.P.E. Bacha, skomponowaną dla barona van Swietena w 1773 roku, w okresie dojrzałego już stylu klasycznego.
Wykorzystujemy stosunkowo duży aparat wykonawczy, nieodbiegający jednak liczebnością i proporcjami głosów od orkiestr, dla których muzyka dzisiejszego koncertu była komponowana. Mam najszczerszą nadzieję, że projekt ten jest pierwszą z wielu pięknych produkcji Międzyuczelnianej Orkiestry Barokowej.”

dr Zbigniew Pilch
kierownik artystyczny
Międzyuczelnianej Orkiestry Barkowej

  

Koncert odbędzie się odbędzie się 17 listopada 2014 roku, o godz. 18.00, w Sali Koncertowej AMKL.

Wstęp na koncert – po okazaniu bezpłatnej karty wstępu (po odbiór kart wstępu zapraszamy do RECEPCJI BUDYNKU E AMKL)

 

Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa wystąpi także w Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi (18 listopada 2014 r.) oraz w Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu (19 listopada 2014 r.)

https://www.traditionrolex.com/30