Galeria Sztuki w Legnicy z medalem

2014-10-13  10:50

Na warszawskich XV Międzynarodowych Targach Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas, legnicka Galeria Sztuki została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii Organizator 25-lecia. Przyznanie tytułów odbywało się na podstawie nominacji przeprowadzonej w drodze plebiscytu ogłoszonego w branży oraz akademickich i artystycznych środowiskach złotniczych.   

Na zdjęciu: złoty medal "Organizatora 25-lecia" /mat. Galerii Sztuki w Legnicy

Tytuł Organizatora 25-lecia Galeria Sztuki w Legnicy otrzymała za – zgodnie z uzasadnieniem – szeroką, wszechstronną i prestiżową działalność wystawienniczą, dokumentacyjną, promocyjną i edytorską na rzecz polskiej biżuterii współczesnej w kraju i za granicą oraz za budowanie jedynej w tej części Europy Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej. Podczas uroczystej gali okazjonalny medal z rąk prezesów Międzynarodowego Centrum Targowego oraz Pracowni Sztuk Plastycznych w imieniu Galerii Sztuki odebrała Pani Renata Gargaś. Tą samą nagrodą została odznaczona Galeriz YES w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. 

Podczas targów przyznano także tytuły: Projektanta 25-lecia oraz Popularyzatora 25-lecia. Tym pierwszym została uhonorowana trójka artystów: Jacek Byczewski, Paweł Kaczyński i Jarosław Westermark. Drugi natomiast, trafił do rąk Marka Nowaczyka, Mariusza Pajączkowskiego i Jacka Rochackiego.

Pozaregulaminową Nagrodę Specjalną wręczono prof. Irenie Huml, znanej krytyk sztuki złotniczej. Powodów do jej uhonorowania jest wiele, najważniejsze z nich to: całokształt pracy naukowej oraz stworzenie imponującej kolekcji biżuterii polskiej powstałej po 1945.

Wyróżnienia te to pierwsza próba syntetycznego podsumowania dokonań i zmian, które przyniosło polskiej biżuterii artystycznej upływające ćwierćwiecze przemian ustrojowych. Po raz pierwszy natomiast przyznano je również w kategoriach „okołobiżuteryjnych” czyli skierowanych na uhonorowanie działalności osób i instytucji ważnych dla rozwoju i integracji branży, związanych z szeroko rozumianym upowszechnieniem wiedzy oraz sztuki złotniczej, w tym wystaw, publikacji i działań na polu naukowo-badawczym. 

Z dzisiejszej perspektywy widzimy, że minione 25 lat było dla wszystkich – zarówno projektantów, jak i producentów i organizatorów targów – okresem bardzo szybkich przemian rynkowych i mentalnościowych, dostosowywania się do europejskiego, a nawet światowego nurtu. Cieszy fakt, że polscy twórcy w znakomitej większości dobrze wykorzystali daną przez historię szansę na rozwój: nie tylko znaleźli dla siebie miejsce w nowej rzeczywistości, ale także skutecznie przyczynili się do budowania pozytywnego wizerunku polskiego designu na arenie międzynarodowej”. – podsumowała Kapituła Rady Programowej Projektu. 

 
Roksana Obuchowska 
Redakcja DOKiS.pl

Car Wraps Shop

 
https://www.traditionrolex.com/30