Szkocka kratka

2014-07-17  19:18

Co łączy Grahama Mastertona, szkockiego autora horrorów i poradników seksuologicznych,  z Pauliną Wilk, polską reportażystką? Oboje są dziennikarzami, piszą książki i z obojgiem będzie można spotkać się w najbliższy piątek w Mediatece, podczas Festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich

 

Urodzony w Edynburgu Graham Masterton zadebiutował jako autor horrorów prawie cztery dekady temu. Od tamtej pory napisał ich ponad 40, niektóre zostały sfilmowane (np. Mannitou), za niektóre dostał nagrody. Pisze również thrillery, powieści historyczne, nowele, opowiadania. Książki dla dzieci  i… poradniki z dziedziny erotyki, takie jak Magia seksu. W sumie ma na koncie ponad 100  książek, które zostały przetłumaczone na 18 języków. Nie można też zapomnieć o jego dorobku dziennikarskim: zaczynał po studiach w Crawley Observer, potem został redaktorem naczelnym Penthouse’a oraz Penthouse Forum, obecnie regularnie pisuje do takich czasopism jak Cosmopolitan, Men's Health, Woman, Woman's Own, a nawet Nowa Fantastyka. Ceni sobie Polskę – może za sprawą nieżyjącej już niestety żony polskiego pochodzenia – często u nas bywa i często wspomina w swych powieściach. A to akcja dzieje się Warszawie, a to jedna z bohaterek nosi nazwisko Konopnicka, a to naukowiec ukrywa się w Krakowie. Piątkowe spotkanie z mistrzem horroru rozpocznie się o godz. 20.30, wcześniej, od godz. 19.00, czytelnicy będą mogli porozmawiać z polską dziennikarką.

Pierwsza książka Pauliny Wilk Lalki w ogniu. Opowieści z Indii została uznana za jeden z ważniejszych debiutów reporterskich w ostatnich latach. Od razu otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus czy Nagrody National Geographic Traveller. Autorka odebrała Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za najlepszą książkę podróżniczą 2011 roku. W czym tkwi niezwykłość tego zbioru reportaży, który tak zachwycił zarówno czytelników jak i krytyków? Najbardziej chyba w zaskakującym obrazie Indii, postrzeganych z jednej strony  jako barwny, egzotyczny, prężnie rozwijający się kraj, a z drugiej jako miejsce niewyobrażalnie brudne i nieludzkie, gdzie każdego roku znikają setki tysięcy dziewczynek, gdzie kalectwo jest „atutem”, bo pozwala przeżyć, gdzie królują zabobony… Te dwa światy przenikają się i, mimo różnic, nie mogą bez siebie istnieć. Indiami można się fascynować lub nie chcieć tego kraju nigdy poznać. Autorka zdecydowanie wybrała to pierwsze. Paulina Wilk tworzy również dla najmłodszych (jej seria o rezolutnym misiu Kazimierzu urzekła wielu małych czytelników), publikuje teksty prasowe, współpracuje z radiem i telewizją, jest współzałożycielką fundacji działającej na rzecz edukacji kulturalnej i promocji literatury.

Spotkania z autorami w Mediatece potrwają do 3 sierpnia. Na wszystkie zapraszamy, a szczegółowy program znajduje się tutaj: http://www.msa.wroclaw.pl/2014/pl/program

Elżbieta Miśkowicz

***

Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich (Měsíc autorského čtení) powstał w 2000 r. w Brnie i stopniowo zagościł również w innych miastach: Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu. Formuła jest zawsze taka sama – przez miesiąc, codziennie, odbywają się spotkania z rodzimymi pisarzami oraz z przedstawicielami zagranicznej literatury, którzy pełnią rolę gości honorowych. W tym roku takim gościem honorowym jest Szkocja, a wcześniej była Kanada, Francja, Słowenia, czy Białoruś. W sumie przez cały miesiąc czytelnicy mają szansę uczestniczyć w sześćdziesięciu dwóch spotkaniach autorskich! Głównym punktem każdego z nich jest czytanie przez zaproszonych autorów wybranych przez nich tekstów. Tłumaczenia na język polski tekstów pisarzy zagranicznych wyświetlane są na ekranie.
W tegorocznej edycji biorą udział m.in.: Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk. Natomiast wśród gości ze Szkocji znaleźli się: Graham Masterton, Allan Biset, Ian Brown, Sue Glover, Val McDermid, Linda Cracknell, Janice Galloway, Chris Hannan, Teresa Breslin i inni. 

https://www.traditionrolex.com/30