Anatomia Europy (Wschodniej). Po finisażu

2014-07-16  10:47

"Trochę w sobotę hałasowaliśmy... No dobra – nawet bardzo. Dlatego dziękujemy sąsiadom za anielską cierpliwość. Dlaczego w sobotnie popołudnie na podwórku przed Krzywym Kominem* słychać było tylko warot maszyn? Bo lwowskie Studio GIZMO* przeprowadzało warsztaty w ramach finisażu Anatomii Europy*. Czy było fajnie? Było"

Na zdjęciu: Warsztaty Studia GIZMO w ramach finisażu wystawy Anatomia Europy /fot. Michał Gałczyński /dobrzedobrze.net

Na finisażu Anatomii Europy mogliśmy zobaczyć m.in. projekty Studia GIZMO, tworzonego przez lwowskich projektantów: Romana Shpelyka, Romana Dzvonkovsky'ego i Sashę Shestakovych. Ukraińscy twórcy postanowili zorganizować we Wrocławiu warsztaty dla miłośników designu, którzy przez kilka godzin, pod okiem specjalistów, cięli, szlifowali i poddawali obróbce różne materiały. 

Jak czytamy w informacji prasowej Krzywego Komina, w którym odbył się finisaż Anatomii Europy: "Europa nie kończy się na Bugu. Widząc projekty GIZMO pomyślelibyście o znanych markach, topowych projektantach. A tutaj – Ukraina. I co? Że gorsze? Wcale. Dochodzimy do sedna Anatomii Europy. Nasi wschodzi sąsiedzi – projektanci i designerzy – są pełnoprawni, równi wobec innych. Tych Zachodnich". 

Z tymi słowami w pamięci Was zostawię. A tymczasem, zapraszam do obejrzenia zdjęć z warsztatów Studia GIZMO. 

 
Opracowała
Roksana Obuchowska 
Redakcja DOKiS.pl
 
Wykorzystane w tekście cytaty pochodzą z informacji prasowej Krzywego Komina.

-----

Krzywy Komin - Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin”, znajduje się na podwórku przy ulicy Dubois 33-35a – w kwartale zabudowanym zabytkowymi kamienicami z XIX wieku w samym sercu wrocławskiego Nadodrza. Podstawową funkcją CRZ jest działalność edukacyjna i kulturotwórcza. Odbywa się ona w głównej mierze przez organizowanie szkoleń i warsztatów – "Krzywy Komin" pomaga rozwijać kompetencje zawodowe i kulturowe angażując do współpracy specjalistów z różnych dziedzin, wykorzystując najnowsze technologie czy ucząc przedsiębiorczości, marketingu i promocji.

Anatomia Europy - Projekt Anatomia Europy stanowi zwieńczenie tryptyku wystaw sztuki wschodniej na przykładzie wzornictwa Ukrainy, Rosji i Białorusi: …i obudziłem się w Europie (projekty ukraińskie w ramach Łódź Design Festival, 2011), Bóg, humor, ojczyzna. Projektowanie rosyjskie (na festiwalu Gdynia Design Days, 2012) i Białoruś. Ulica, której nie ma (podczas Wawa Design Festival, 2013). Wybrane formy prezentacji odnosiły się bezpośrednio do praktyk artystycznych, lecz odsyłały nie tylko do skojarzeń kulturowych. Artyści z Ukrainy, Rosji i Białorusi – trzech krajów-organizmów, które narodziły się w wyniku procesu rozpadu ZSRR w ostatniej dekadzie XX wieku – poza ekspozycją własnego dorobku mieli możliwość zamanifestowania swoich postaw wobec współczesnego świata, kondycji rodzimej kultury i sztuki. W tym pozornie oderwanym od polityki dyskursie nowych, często ambiwalentnych znaczeń nabrały takie pojęcia jak geopolityka, europejskość, granice (zarówno te terytorialne, jak i mentalne), przynależność, narodowość, tradycja, terytorium, przestrzeń kulturowa, wspólnota, jednostka czy migracje. Otwarta narracja projektu zakładała kilkuletnie badania nad sztuką tych obszarów, a podsumowanie stanowi retrospektywa prezentowana w ramach projektu Anatomia Europy. Od 24.VI.2014 Projekt można było zobaczyć w Krzywym Kominie.

Studio Gizmo – Kolektyw designerów i projektantów zajmujących się wzornictwem. Ich kolekcja Manifest, to wykorzystanie materiałów powszechnych, ogólno dostępnych w tworzeniu niezwykłych przedmiotów codziennego użytku. Projektanci wykorzystują wiedzę i doświadczenie rzemieślników, których zaprosili do współpracy nad realizacją projektów. We Wrocławiu gościli:  Roman Shpelyk, Roman Dzvonkovskyj i Sasha Shestakovych.

 
https://www.traditionrolex.com/30