"Czarny kot, biały kot" w kinie letnim Zajezdni

2018-07-11  10:53

W piątek, 13 lipca, o godzinie 21.30 na placu przed Centrum Historii Zajezdnia rozpocznie się kolejny pokaz w ramach kina letniego Zajezdni. Tym razem zaprezentowany zostanie film Emira Kusturicy "Czarny kot, biały kot". Wstęp wolny.

źródło: materiały organizatora

 

Po ubiegłorocznej edycji letniego kina Zajezdni, które przyciągnęło blisko 3500 widzów, w tym roku przy ulicy Grabiszyńskiej ponownie będziemy mogli wybrać się w filmową podróż, w którą zabiorą nas najwięksi mistrzowie kina.

Plac przed Zajezdnią zamieni się w specjalnie przygotowaną dla potrzeb kinomanów przestrzeń. Na miłośników kina będą czekać wygodne leżaki i krzesełka oraz ciepłe koce na chłodniejsze wieczory. Do dyspozycji zmotoryzowanych widzów oddany zostanie parking i podobnie, jak w ubiegłym roku, filmy będzie można obejrzeć także z wnętrza własnego auta, słuchając ścieżki filmowej za pomocą radia. Nie zabraknie również food-trucków z przekąskami. Nowością tegorocznego cyklu będą krótkie prelekcje prowadzone przez zaproszonych gości, które wprowadzą widzów w meandry prezentowanych filmów.

- Od dłuższego czasu w Polsce trwa moda na Bałkany. Interesujemy się historią, kulturą oraz przede wszystkim muzyką tego regionu europy. Film "Czarny kot, biały kot" - mimo upływu dwudziestu lat od daty swej premiery – jest nadal porażająco świeży. Można zaryzykować twierdzenie, że to ostatni wielki film Emira Kusturicy. Po nakręceniu - bardziej tragicznego niż komicznego w swej końcowej wymowie - Undergroundu, jugosłowiański reżyser na parę lat odsuwa się w cień, aby powrócić ze wspaniałym, porywającym żywiołowym tętnem cygańskiej muzyki i feerią różnobarwnych postaci, na poły baśniowym filmem - "Czarny kot, biały kot". Omawiane awanturniczej fabuły nie ma sensu, gdyż wydaje się ona pretekstowa. Kusturica to przede wszystkim doskonały narrator, niezrównany opowiadacz. Każda scena w jego filmie uwodzi widza (płynne ruchy kamery, intensywność kolorów, dynamika grających postaci), przez co seans staje się czystą przyjemnością kinofila, amatora bałkańskich klimatów i każdego, kto ceni sobie mistrzostwo humoru na ekranie oraz w życiu - Jakub Gryzowski.

 

 

Projekcja filmu "Czarny kot, biały kot"
13 lipca (piątek), godz. 21.30
Centrum Historii Zajezdnia
Wstęp wolny

 

[źródło: Zajezdnia]