40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności

2017-11-14  11:09

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Komitet Organizacyjny Obchodów 40. rocznicy powstania Studenckiego Komitetu Solidarności zapraszają na uroczyste obchody, które odbędą się 25 listopada 2017 roku.

źródło: materiały organizatora

– Bez SKS-u nie byłoby NZS. Gdyby nie ostatni człon nazwy SKS – Solidarność – związek o takiej nazwie by nie powstał. Nie powstałaby solidarnościowa formacja i tradycja. Nie powstałby mit „Solidarności” jako znak rozpoznawczy i marka współczesnej Polski – pisał Andrzej Chwalba, profesor nauk humanistycznych.

Studenckie Komitety Solidarności powstały w pięciu ośrodkach akademickich na przełomie 1977 i 1978 roku. Impulsem do ich organizowania było zamordowanie Stanisława Pyjasa, krakowskiego studenta i współpracownika Komitetu Obrony Robotników.

Wrocławski SKS został powołany 14 grudnia 1977 roku i szybko stał się jednym z najaktywniejszych SKS-ów oraz ważnym elementem opozycji w Polsce przed Sierpniem 1980 roku. Jego działacze odegrali istotną rolę w powstaniu „Solidarności” oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Stali się również inicjatorami i uczestnikami wielu podziemnych organizacji i inicjatyw opozycyjnych w latach stanu wojennego, jak choćby Ruchu „Wolność i Pokój”, Solidarności Polsko-Czechosłowackiej czy Pomarańczowej Alternatywy.

W programie obchodów różnicowych, które odbędą się w Centrum Historii Zajezdnia, znalazła się prezentacja 3-tomowej publikacji poświęconej SKS oraz panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: Jarosław Broda, Andrzej Mietkowski i Kamil Dworaczek – jeden z autorów publikacji. Całość poprowadzi profesor Krzysztof Kawalec. Wstęp wolny.

 

40. rocznica powstania SKS we Wrocławiu 
25 listopada, godz. 12.00
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
Wstęp wolny

 

[źródło: Zajezdnia]