Wystawa "Józef Hałas. Poszukiwania"

2017-03-17  13:03

Wystawa Józef Hałas. Poszukiwania to wysublimowany wybór obrazów wokół których artysta przez całe życie krążył, próbując znaleźć możliwie najdoskonalsze rozwiązania w różnych technikach artystycznych. Dzieła malarskie i rysunki będzie można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 24 marca do 28 maja.

źródło: materiały organizatora; Józef Hałas, z cyklu Wnętrza, 45 x 80 cm, gwasz na papierze, lata 70.

 

Na wystawie zgromadzono około stu pięćdziesięciu prac: malarstwo olejne i akrylowe na płótnie, tusze, akwarele, gwasze na papierach, w niebywałej przestrzeni wrocławskiego Muzeum Architektury, w dawnym kościele pw. św. Bernardyna. Prace od najwcześniejszych do ostatniej, nigdy nie pokazanej publicznie,  namalowanej tuż przed śmiercią.  Józef Hałas, nieżyjący już malarz wrocławski z Nowego Sącza, w nietypowej, autorskiej prezentacji kuratora, historyka i krytyka sztuki, Bogusława Deptuły, otwiera nowy rozdział swojej historii.

Jak pisze kurator, Bogusław Deptuła:

„Wystawa Józef Hałas. Poszukiwania jest próbą nieco odmiennego spojrzenia na dzieło niedawno zmarłego, znakomitego wrocławskiego malarza, wielkiej postaci tego środowiska (…)

Jako kurator tej wystawy, zdecydowałem się pokazać wybrane wątki jego sztuki, wątki, które chyba nieco słabiej do tej pory zaistniały w świadomości publiczności(…) Pragnąłem pokazać to,

co zwyczajnie przykuło moją uwagę i wywołało największe estetyczne poruszenie i satysfakcję”. 

„Gamy błękitów, zieleni, szarości ożywiane czasem mocniejszymi akcentami oranżu, cynobru czy granatu; pozostają dziełami najwyższej próby, które można określić z pomocą anglojęzycznego  zwrotu color fields paintings. Pewnie samemu Hałasowi takie przypisanie artystyczne nie przypadłoby do gustu, bo wolał widzieć siebie jako malarza motywów i tematów, z którymi rozprawiał się przez całe lata swego życia i twórczości, ale w moim pojęciu, można te Hałasowe konteksty i przypisania porzucić, i spojrzeć zupełnie swobodnie, jako na dzieła samowystarczalne, samorodne, pełne i skończone. Takimi wydają mi się jego reliefowe „deszcze”, abstrakcyjne kwadraty, a wreszcie najbardziej oszczędne ze wszystkich Piony, skosy. W tych dziełach jest Hałas chyba najbardziej sobą/osobą- wyrafinowanym malarzem najwyższej próby i doskonałości”.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz publikacja fragmentów prywatnych zapisków profesora Hałasa.

 

Wystawa malarstwa i rysunku Józef Hałas. Poszukiwania
24.03 – 28.05.2017
Kurator: Bogusław Deptuła
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5 

[źródło: mia ART GALLERY]