Emisja filmu PLATERÓWKI na TVP3 Wrocław i TVP Historia

gdzie: TVP3 Wrocław i TVP Historia
kiedy: 2021-05-09 19:00 - 2021-05-11
bilety: Wstęp darmowy
organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Platerówki” na na antenie TVP 3 Wrocław i TVP Historia

9 maja, godz. 19.00 na TVP Wrocław
10 maja, godz. 17.00 na TVP Historia
11 maja, godz. 8.50 na TVP Historia

Film dokumentalny „Platerówki” przybliża współczesnemu odbiorcy losy polskich dziewcząt wywiezionych na Syberię przez Armię Czerwoną, która zajęła wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej w roku 1939. Dramatyczna historia dziewcząt z Kresów jest częścią trudnych i skomplikowanych politycznie losów Polski w latach 1939-1945.

W filmie występują cztery weteranki II wojny światowej (Helena Jabłońska z domu Figura, Anna Lewkowicz z domu Figura, Wiktoria Leniartek z domu Krzywoń, Maria Starczewska z domu Kamińska), które walczyły na froncie wschodnim w 1. Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater, pododdziale piechoty Ludowego Wojska Polskiego, sił zbrojnych sformowanych z polskich zesłańców na terenie ZSRR w Sielcach nad Oką.

Bohaterki filmu wraz z 1. Samodzielnym Batalionem Kobiecym im. Emilii Plater brały udział w walkach u boku Armii Czerwonej z niemieckim okupantem. Młode dziewczyny pełnią służbę jako fizylierki, sanitariuszki, łączniczki, kwatermistrzynie i przede wszystkim jako wartowniczki. Niejednokrotnie ryzykowały życiem i ginęły, mając nadzieję na powrót do swoich domów ojczystych, z których ich w 1939 roku wysiedliła „sojusznicza” teraz Armia Czerwona.

Żołnierki były prostymi dziewczynami – najczęściej chłopkami, w ich przedwojennych domach pielęgnowano patriotyczne i religijne wartości. Problem walki z faszystowskimi Niemcami u boku wcześniejszych katów – Sowietów – był dla nich szczególnie bolesny i miał wymiar tragiczny. Po układach pokojowych w Jałcie okazało się, że nie mogą wrócić do swoich domów na Kresach, do Polski, o którą walczyły. Po wojnie muszą osiedlić się na tak zwanych „ziemiach odzyskanych”, ziemiach niemieckich okupantów. Duża część żołnierek batalionu osiedliło się w jednej wsi, która dzisiaj nazywa się, na ich cześć, „Platerówka” i leży w zachodniej części Dolnego Śląska.

fot. Daniel Jasiński

 

Reżyseria: Maciej Kieres

Scenariusz: Daniel Jasiński

KOPRODUCENCI: TVP Wrocław, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji EuRegioKom Pieńsk

PATRONAT: Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski

DOFINANSOWANO: ze środków TVP Historia i z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Kontekst historyczno-polityczny przedstawi w filmie prof. dr. hab. Grzegorz Strauchold z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W scenach fabularyzowanych, w role historycznych bohaterek, wcieliły młode aktorki: Wiktoria Urban (Maria), Julia Kowalska (Anna), Wiktoria Grzesiak (Wiktoria), Sandra Wiertelak (Helena), oraz Weronika Pałat jako Aniela Krzywoń.

Film „Platerówki” powstaje w ramach cyklu filmowo-edukacyjnego „Dolny Śląsk pełen historii” zainicjowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz TVP Wrocław. Celem cyklu jest popularyzacja wiedzy
kulturowo-historycznej o Dolnym Śląsku oraz promocja regionu wśród polskiego społeczeństwa i zagranicą. Filmy emitowane są na antenach telewizji polskiej, są dostępne w Internecie za darmo, a w ramach projektu każde liceum i biblioteka powiatowa w regionie otrzymuje film wydany na płycie DVD.

https://www.traditionrolex.com/30