„Z klasyką przez Polskę” Anna Radziejewska/ Paweł Sommer

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Galeria Ars et Historia Ul. Niepodległości 10, Bolków
kiedy: 2022-11-04 18:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Romantyczność

Anna Radziejewska – mezzosopran
Paweł Sommer – fortepian

4 listopada 2022, godz. 18.00
Galeria Ars et Historia
Ul. Niepodległości 10, Bolków

5 listopada 2022, godz. 18.00
Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Wądrożu Wielkim
Wądroże Wielkie 192

 

Program koncertów:

Stanisław Moniuszko – Mère, tu n’es plus là (V. Hugo), Niepewność (A. Mickiewicz)
Johannes Brahms – Von eviger Liebe
Robert Schumann – Widmung (F. Rückert)
Franz Schubert – Impromptus Es -dur op. 90 nr 2, Gretchen am Spinnrade (J. W. Goethe)
Fryderyk Chopin – Piosnka litewska, Życzenie, Scherzo b-moll op. 31
Antonín Dvořák – Struna naladěna
Edvard Grieg – Solvejgs Lied (H. Ibsen)
Franz Liszt- Etiuda koncertowa Un sospiro
Hector Berlioz – Le spectre de la rose
Enrique Granados – El tra la la y el puntendo
Gioacchino Rossini – cavatina Tancredi z opery „Tancredi”

 

 

Anna Radziejewska jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Występowała w wielu teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Azji oraz na festiwalach, współpracując z wieloma wybitnymi dyrygentami. Kreowała role w inscenizacjach twórców wielkich twórców opery. Posiada również bogaty repertuar koncertowy, na który składają się recitale pieśni i muzyki kameralnej, dzieła oratoryjne i wokalno-instrumentalne oraz koncerty z zespołami muzyki dawnej. Jej talent doceniają wybitni kompozytorzy, dedykując jej swoje utwory. W 2021 roku wyreżyserowała spektakl „Eroi(ne)” dla Polskiej Opery Królewskiej. Odznaczona brązowym medalem Gloria Artis oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest pedagogiem śpiewu solowego, profesorem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka często zapraszana jest również do prowadzenia kursów mistrzowskich.

Paweł Sommer związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie skończył studia i pracuje jako wykładowca. Doskonalił swoje umiejętności podczas licznych kursów i warsztatów, m.in. Britten-Pears Young Artist Programme (Aldeburgh, 2011, 2012), Académie européenne de musique (Aix- -en-Provence, 2012, 2014), a także w International Lied Masterclass (Bruksela) oraz w Studium Pieśni (UMFC), gdzie pracował pod okiem wybitnych śpiewaków i pianistów. Jest współautorem płyty Wandtke plays polish (Requiem Records 2018), na której wraz ze skrzypaczką Anną Wandtke wykonuje Sonatę d-moll op. 9 K. Szymanowskiego. W październiku 2019 roku współuczestniczył w prowadzonych przez śpiewaczkę Annę Radziejewską kursach mistrzowskich w South-Central University for Nationalities w Wuhan (Chiny). Brał udział w różnych wydarzeniach artystycznych, do których należały m.in. koncerty z cyklu Sounds of art w Muzeum Narodowym w Warszawie (2018-2020).

 

 

Projekt „Z klasyką przez Polskę”  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Założeniem podstawowym podjętej inicjatywy jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie w dolnośląskich miasteczkach, wsiach, na lokalnych scenach, w amfiteatrach i innych przestrzeniach plenerowych. Projekt „Z klasyką przez Polskę” przełamuje bariery w obcowaniu ze sztuką, nie tylko na poziomie finansowym czy organizacyjno-logistycznym, ale i psychologicznym. Dzięki niemu muzyka klasyczna i jazzowa dociera do publiczności, która – często po raz pierwszy – ma okazję zapoznać się ze wspaniałym repertuarem i poznać wybitnych wykonawców.

Artyści występujący w najważniejszych polskich i europejskich salach koncertowych, dostępni zazwyczaj jedynie w zinstytucjonalizowanych przestrzeniach, wystąpią w kameralnej odsłonie poza większymi miastami i w niekonwencjonalnej scenerii.

Bezpośrednio za organizację koncertów na terenie Dolnego Śląska odpowiada nowo utworzona komórka organizacyjna Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: Dolnośląskie Laboratorium Kultury we współpracy i pod nadzorem merytorycznym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Do włączenia się w projekt zapraszani są także przedstawiciele dolnośląskich samorządów.

 

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

https://www.traditionrolex.com/30