„W lustrach Zachodu. Współczesne malarstwo gruzińskie.”

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Galeria Miejska we Wrocławiu Kiełbaśnicza 28, Wrocław
kiedy: 2022-08-19 - 2022-09-22
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Galeria Miejska zapraszają na zbiorową wystawę gruzińskich artystów. Ekspozycja prezentuje dzieła 14 twórców, których realizacje opierają się na klasycznych tematach malarstwa europejskiego. 

W historii przyjaznych relacji pomiędzy Polską a Gruzją, które sięgają połowy minionego millenium, trzeba odnotować unikalną wieź, jaka połączyła na szczeblu samorządowym Dolny Śląsk i Autonomiczną Republikę Adżarii. W ramach realizowanego od 2017 r. przez przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury zrealizowano na terenie obydwu regionów szereg projektów, takich jak wspólne produkcje teatralne, liczne filmy, występy baletowe i muzyczne, udział dolnośląskich artystów w międzynarodowych festiwalach street artu i fotografii czy wspólne plenery twórcze.

Dla dolnośląskiej publiczności znaczącą atrakcją kulturalną powinna okazać się tegoroczna możliwość zapoznania się z adżarskim malarstwem. Odnosząc się do zaprezentowanej na wystawie W lustrach Zachodu. Współczesne malarstwo gruzińskie kolekcji dzieł, nie można uciec od kontekstu historycznego, który nieodmiennie jest i tłem, ale i konstruktem sztuki. Od 1921 r., w którym Gruzja stała się częścią sowieckiego imperium, obowiązkową formą wypowiedzi artystycznej było jej sytuowanie w  socrealistycznym nurcie sztuki, który nie tylko wyrażał właściwą władzy komunistycznej estetykę, ale był przede wszystkim jej perswazyjnym narzędziem. Jednak na gruzińskiej scenie artystycznej, zaludnionej przez europejskich artystów, pisarzy i intelektualistów, stanowiących organiczną jedność ze społecznością gruzińską, a przede wszystkim z batumską, poza oficjalnymi przedstawieniami robotnika i kołchoźnicy czy proletariackich bohaterów walki o lepsze jutro i ich przywódców, w Gruzji działało i działa szereg centrów sztuki awangardowej, w których artyści eksperymentują z językiem sztuki, jego strukturą i materią, tworząc oryginalne i niekonwencjonalne dzieła.

Współczesnym echem gruzińskiego malarstwa jest twórczość, która łączy w sobie kilka tendencji. Po pierwsze, większość artystów prezentujących na wrocławskiej wystawie swoje dzieła to osoby, które odebrały wykształcenie w sowieckiej Rosji, a co za tym idzie,  ich twórczość – mimo świadomej postawy sprzeciwu – obciążona była obowiązującym wówczas poglądem na sztukę. Po wtóre, rodowód tego malarstwa, co łatwo zauważyć, to twórcze odniesienia do europejskich konwencji artystycznych sięgających do przełomu wieków XIX i XX, jak również do euroatlantyckich dokonań malarskich drugiej połowy minionego stulecia. Po trzecie Gruzja, a szczególnie otwarte kulturowo i turystycznie Batumi, to  z całą pewnością miejsca, których społeczności na co dzień doświadczają zjawiska multikulturalizmu.

Właśnie w takiej panoramie postaw artystycznych w Galerii Miejskiej we Wrocławiu zostaną zaprezentowane prace czternastu artystów. Wybrani na wystawę twórcy reprezentują różne generacje, a przede wszystkim odrębne postawy formalne. W większości realizacji dominują klasyczne tematy malarstwa europejskiego, takie jak pejzaż, portret i martwa natura, realizowane przede wszystkim w technice akrylu i oleju, ale także tempery, gwaszu i akwareli. Należy jednak jednoznacznie stwierdzić, że malarstwo batumskie nie jest tautologią sztuki zachodu – stanowi jej odrębną jakość, która niejednokrotnie wykuwała się w czasach niewoli, narodowego i światopoglądowego oporu.

Artyści: Luka Beselia, Beka Bolkvadze, Giorgi Bolkvadze, Maia Chkonia, Kako Dzneladze, Sergo  Gogoladze, Jemal Gorgiladze, Akaki Jashi, Zurab Kochalidze, Spartak Kudba, Gela Meskhi, Guram Putkaradze, Lado Sharashidze, Irina Toronjadze

Kuratorzy: Kako Dzneladze, Manfred Bator

 

 

Oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się 18 sierpnia (czwartek) o godz. 18:00 w Galerii Miejskiej. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert pianistki Nishnianidze Nino, która przyjedzie w towarzystwie 4 śpiewaków: Korifadze Irakli, Nakashidze Otar, Eter Khalvashi, Irma Jgenti.

Nino Niszniadze urodziła się i wychowała w Batumi w Gruzji. Ukończyła studia licencjackie na Państwowym Konserwatorium im. Vano Sarajishvili w Tbilisi. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Muzycznym Batumi Art University. Zatrudniona na Wydziale Muzycznym Batumi Art University oraz Batumi State Musical Center jako pianistka. Brała udział w różnych projektach muzycznych w Gruzji i zagranicą (Francja, USA, Austria, Rumunia, Cypr) oraz również w kilku projektach na uniwersytecie i w Centrum Muzycznym w Batumi. W ostatnich latach brała udział w – Puccini – Opera La Boheme, Batumi (2019); Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Genui, Włochy (2019), Rossiniane – 150, Gruzja – Włochy (2017), Bel Canto Development Stages of Countertenor (2017), Konkurs Otto Edelmanna, Austria, Batumi International Art-House Film Festival, Gustav Mahler, osobowość , kompozytor, Międzynarodowe Dni Sztuki, Trabzon, Turcja, Od baroku do XXI wieku (2017), Puccini – Tosca (2016), I i II Festiwal Muzyki Współczesnej, Batumi (2013-2014), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, Bolzano, Włochy (1995), Concours International du Shateau de Courcillion, Francja, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny – II nagroda (1993), Kijowski Sezon Filharmonii Dziecięcej, Kijów (1990).

 
W programie koncertu:
1.G.Puccini-„Nessun dorma”(„Turandot”)-Irakli Korifadze.
2.G.Bizet-Habanera(„Carmen”)-Eter Khalvashi.
3.J.Puccini-Mimis aria”Si,mi chiamano Mimi”(„Bohema”)-Irma Jgenti.
4.E.Curtis-„Ti voglio tanto bene”-Irakli Korifadze.
5.G.Verdi-Azucenas’s song(„Il Trovatore”)-Eter Khalvashi.
6.J.Strauss-Adele’s Laughing song(„Main herr marquis”, „Die Fledermaus”-Irma Jgenti.
7.M.Grever-„Jurame”-Irakli Korifadze.
8.S.Cardillo-„Core 'Ngrato”-Otar Nakashidze.
             **************************
1.L.Delibes-„Flowers duet”(„Lakme”)-Irma Jgenti/Eter Khalvashi.
2.R.Leoncavallo-Duetto Nedda/Silvio(„Pagliacci”)-Irma jgenti/Otar Nakashidze.
    GEORGIAN SONGS…

 

 

Patronat Honorowy:

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Davit GabaidzePrzewodniczący Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii

 

Zurab Beridze – Ambasador Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej

 

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

OKiS

 

 

Galeria Miejska we Wrocławiu

 

 

Współorganizator:

Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii

 

Partner projektu:

Konsulat Honorowy Gruzji we Wrocławiu

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.


 

Dyrektor artystyczny Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury: Igor Wójcik