TRADYCJE WIELU KULTUR – Tradycje ludu Toraja – obrzędy, zwyczaje, wierzenia środkowego Sulawesi

 

partner: Dolnośląska Biblioteka Publiczna
gdzie: Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
kiedy: 2019-11-14 18:00 - 2019-11-15 00:59
bilety: Wstęp darmowy
opis:
Sulawesi – górująca nad taflą oceanu ogromna wyspa-skorpion, raz po raz buchająca lawą z aktywnych na swym grzbiecie wulkanów. Pośrodku tego przedziwnego miejsca, między łańcuchami górskimi, wśród gęstego listowia żyje lud Toraja, a wraz z nim tradycje sięgające tysięcy lat wstecz. Dziś, za sprawą Holendrów, pradawne dziedzictwo funkcjonuje w symbiozie z wartościami chrześcijańskimi i stanowi nie lada atrakcję dla turystów. Tymczasem rdzennym mieszkańcom wyspy przychodzi godzić własne potrzeby z oczekiwaniami przyjezdnych.

Ten zakątek świata przedstawi uczestnikom spotkania Patrycjusz Śliwiński – podróżnik, wykładowca akademicki, tłumacz, który swoje doświadczenie zdobywa od ponad 20 lat. Definiuje siebie jako kolekcjonera dykteryjek i mieszkańca panoptikum, znajdującego sens istnienia w dzieleniu się z innymi tym, co przeżył.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Tradycje wielu kultur” to cykl spotkań poświęcony tradycjom innych narodów oraz zwyczajom panującym w odmiennych kulturach. Jego głównym celem jest propagowanie różnorodności i równości. Na prelekcje zapraszani są przedstawiciele różnych grup etnicznych i religii, którzy zaznajamiają słuchaczy ze swoimi obyczajami, poglądami czy wierzeniami.