Równowaga I Performance

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek Ratusz 27, Wrocław
kiedy: 2023-09-27 18:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu „Równowaga”. 27 września w sali Instytutu im. J. Grotowskiego odbędą się działania artystyczne, performance w wykonaniu Janusza Bałdygi, Angeliki Fojtuch i Ewy Zarzyckiej. Realizacje trójki uznanych polskich artystów poszerzą kontekst pojęcia równowagi, tak kluczowego w diagnozowaniu przyczyn destabilizacji świata. Projekt zainicjowany został 25 sierpnia 2023 wystawą z udziałem Mariny Abramović, Janusza Bałdygi, Zhanny Gladko i Diany Lelonek. Wystawa prezentowana jest w Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu i potrwa do 15 października 2023.

Artystki i artyści oraz ich wystąpienia:
Janusz Bałdyga „90 stopni”
Angelika Fojtuch „Spójrz mi w oczy”
Ewa Zarzycka „Ani performance ani teatr”

Kuratorka: Agnieszka Chodysz-Foryś

 
 
 
 

Janusz Bałdyga (ur. 1954 w Lublinie); w latach 1974-79 studiował w ASP na Wydziale Malarstwa w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1979 w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej PRACOWNIA (1976-81), współprowadzący z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną Galerię Pracownia w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych Dziekanka (1976-79) w Warszawie. Od 1979 jest członkiem teatru Akademia Ruchu. Obecnie jest pedagogiem w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu gdzie prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Wydziale Rzeźby. Jest autorem rysunków, obiektów, instalacji, performance i działań ulicznych. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju i za granicą m.in. w Galerie Donguy, Paryż, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Interdruck Schipper Patitz, Lipsk, Galerii Awangarda BWA, Wrocław, Galerii Labirynt 2, Lublin, Galeria Wschodnia, Łódź, Ośrodku Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski oraz licznych projektach w Niemczech, Holandii, Szkocji, Austrii, Rosji, Tajwanie, Białorusi, Szwajcarii, Izraelu, Norwegii, Hiszpanii, Japonii, Indonezji, Kanadzie, USA.
Janusz Bałdyga zajmuje się w sztuce przede wszystkim działaniami typu performance. Wypracowywał swój oryginalny charakter wypowiedzi artystycznych, w których konsekwentnie redukuje język i środki artykulacji, kreatywnie wykorzystując proste elementy tworząc z nich elementarne struktury – linię, okrąg, prostokąt, punkt. Bałdyga posługuje się pojęciem „miejsca znaczone”, w których ogromne znaczenie ma wyczucie przestrzeni i jej uwarunkowań oraz dynamika, jaką wnosi w nią obecność człowieka. Ciało artysty staje się również elementem konstrukcyjnym, narzędziem opisania przestrzeni, świadectwem zmagania się z materią (Wychylenia, Uwaga granica). Balansowanie wokół punktu krytycznego i próba uaktywnienia sfery utajnionej nieustannie towarzyszy jego działaniom. Prace performatywne Bałdygi w dużym stopniu nasuwają poczucie wciągania widza w przestrzeń i przebieg rytuału. Ich podtekst społeczny, polityczny czy filozoficzny nie pozostawia wątpliwości co do kraju i tradycji pochodzenia artysty, a zarazem nie zaciera uniwersalnego wymiaru tak bardzo indywidualnych komunikatów. Jak sam twierdzi: „Nie jestem komentatorem, ale sprawcą konkretnej sytuacji, która z całą pewnością usytuowana w konkretnym czasie i przestrzeni nie może być wolna od odniesień społecznych i politycznych”.

Angelika Fojtuch – performerka, rzeźbiarka, edukatorka, inicjatorka i kuratorka GATE art zone – artspace w Düsseldorfie. Urodziła się 16 grudnia 1978 roku w Gdyni. Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2005 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem, a w latach 2011-2013 pracowała jako nauczyciel akademicki w Katedrze Intermediów. Studia doktorskie ukończyła w 2016 roku, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wielokrotnie reprezentowała polską sztukę w ramach programu Instytutu Adama Mickiewicza m.in. Rok Polski w Izraelu’2007, NADA Art Fair w Miami’2008, OPEN w Pekinie’2008, Navinki w Minsku’2009, Biennale w Salonikach’2009, Deformes w Santiago de Chile’2010, Goodman Arts Center w Singapurze’2012.
Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców’2003, Nagrody VI PBS i wyróżnienia redakcji Kwartalnika Artluk’2021. Dwukrotnie nominowana do Galionu Gdyńskiego’2019/2022. Nagradzana przez międzynarodowe gremia przyznające stypendia i rezydencje artystyczne m.in. Wilberz-Stiftung Stypendium Miasta Mönchengladbach’2013, apollonia Programme of the European Union w Strasburgu’2015, trzykrotnie Kulturamt der Landeshauptstadt Düsseldorf’2017-2019. Od 2015 roku należy do Internationale Künstler Gremium (IKG) w Berlinie, międzynarodowego stowarzyszenia artystów, kuratorów i krytyków. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, oraz w zbiorze re.act.feminism a performing archive w Berlinie. Brała udział w wielu wystawach i festiwalach w 25 krajach w Europie, Azji i Ameryce, od 2000 roku.

Ewa Zarzycka – polska artystka performance, twórczyni rysunków, video, audio i instalacji. W latach 1973-1978 studiowała w Katedrze Grafiki Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Od 2008 roku prowadzi zajęcia z performance na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Prowadzi również Pracownię Otwartą – Wykłady Gościnne.
Jest artystką o rodowodzie konceptualnym. Zajmuje się przede wszystkim performance mówionym. Podczas swoich wystąpień snuje opowieści z pogranicza sztuki i zwykłego życia zwracając uwagę na definicyjną niejednoznaczność różnicy między nimi. Zachowuje postawę zdystansowaną wobec wszelkich prób definicji sztuki, tym samym wymyka się standardowym oczekiwaniom interpretacyjnym.


Z powodu ograniczonej ilości miejsc obowiązują zapisy.
Zgłoszenie udziału prosimy przesłać do 25 września na adres: agnieszka.chodysz@okis.pl.

 
Patronat Honorowy: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Partner wiodący: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce
Partnerzy: MiserArt, Basecamp, Lima
Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Magazyn Szum, Notes na 6 Tygodni, Pismo Artystyczne Format, TVP3 Wrocław
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego