"Kto chce niech wierzy Kosałka Jerzy" spotkanie wokół książki

 

gdzie: 66P – Subiektywna Instytucja Kultury, ul. Księcia Witolda 64/3
kiedy: 2022-06-23 18:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki "Kto chce niech wierzy Kosałka Jerzy" wydanej nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
23 czerwca (czwartek), godz. 18:00
66P Subiektywna Instytucja Kultury, ul. Księcia Witolda 66
wstęp wolny

W spotkaniu uczestniczyć będą: Jerzy Kosałka i Marcin Ludwin – redaktor publikacji.

 

O książce
"Kto chce niech wierzy Kosałka Jerzy" to obszerna zbiorowa publikacja pod redakcją Marcina Ludwina. Podejmuje ona próbę spojrzenia na twórczość Jerzego Kosałki nie tylko przez pryzmat jego tricksterskich działań oraz powiązań z grupą Luxus. Te ramy poszerza wywiad z artystą przeprowadzony przez Annę Markowską, który może równocześnie posłużyć czytelniczce i czytelnikowi za punkt odniesienia dla analitycznych tekstów napisanych przez różnych autorów i autorki: Andrzeja Kostołowskiego, Marię Marszałek, Wojciecha Kozłowskiego, Dorotę Monkiewicz, Łukasza Kropiowskiego, Karolinę Plintę, Zygmunta Korusa, Darię Skok, Piotra Stasiowskiego, Marcina Ludwina, a nawet samego Jerzego Kosałkę.

Zaproszeni do współtworzenia publikacji przeanalizowali szereg prac pod kątem potencjału partycypacyjnego i lingwistycznego, poruszając wiele rozmaitych tematów: tożsamości Wrocławia w kontekście Ziem Odzyskanych, ról płciowych w społeczeństwie oraz wykorzystania humoru do tworzenia narracji o otaczającej nas rzeczywistości. Nie brakuje również komentarzy dotyczących podziałów politycznych na gruncie polskim czy drapieżnego języka marketingu, a także dyskusji z rodzimym polem sztuki. Część autorów i autorek opisuje doświadczenia współpracy z artystą przy tworzeniu różnorodnych projektów i wystaw. Ponadto, całość zilustrowana jest materiałami z archiwum artysty, często publikowanymi po raz pierwszy.

Czy książka pozwoli „uwierzyć” w twórczość Jerzego Kosałki? Jak głosi tytuł – pytanie zostaje otwarte. Jednak wnikliwość grona autorskiego na pewno ułatwi poruszanie się po świecie efemerycznych działań i mnogości kontekstów. Poza tym, krytyczne zacięcie tekstów zawartych w publikacji może stanowić oparcie dla wznowienia dyskusji na temat oryginalnych twórczych działań Jerzego Kosałki – wrocławskiego artysty z Górnego Śląska.