57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego Niebezpieczne związki

 

organizator: Narodowe Forum Muzyki
partner: Narodowe Forum Muzyki
gdzie: Wrocław i Dolny Śląsk
kiedy: 2022-09-09 - 2022-09-18
bilety: Wstęp płatny
opis:

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Niebezpieczne związki

 

Niebezpieczne związki to tytuł książki Pierre’a Choderlosa de Laclos, a także filmu Stephena Frearsa – dzieł podejmujących opowieść o relacjach podległości i władzy, będącej częstą przyczyną ludzkich działań. Te słynne utwory zainspirowały Giovanniego Antoniniego, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, do poszukania analogicznych tematów w muzyce.

 

W programie koncertów 57. edycji festiwalu pojawią się utwory o wyraźnym charakterze politycznym, w tym dzieło stworzone przez Ołeksandra Szymkę tuż po pierwszej agresji Rosji na Ukrainę, które doskonale zwieńczy festiwal. Znajdziemy w nim bardzo ciekawą mieszankę współczesnego języka kompozytorskiego artysty i ukraińskiej tradycji ludowej. Jak co roku na Dolnym Śląsku wystąpią uznani artyści  polscy i zagraniczni, m.in.: sir John Eliot Gardiner z Orchestre Révolutionnaire et Romantique i Chórem Monteverdi, Jewhen Sawczuk z Narodowym Chórem Ukrainy „Dumka”, Barbara Hannigan z LUDWIG Orchestra, Agata Zubel, Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico, Le Poème Harmonique, Cameron Carpenter, a także: Andrzej Kosendiak i Wrocław Baroque Ensemble, Chór NFM, NFM Filharmonia Wrocławska, NFM Orkiestra Leopoldinum i NFM Chór Chłopięcy.

 

Koncerty 57. edycji festiwalu, jak co roku, odbędą się we Wrocławiu oraz w miastach Dolnego Śląska.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Narodowe Forum Muzyki

Wrocław i Dolny Śląsk

 

9–18 września 2022

 

Andrzej Kosendiak – dyrektor generalny

Giovanni Antonini – dyrektor artystyczny

 

 

PROGRAM:

 

9.09.2022

piątek, 19.00

Środa Śląska, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Tadeusza Kościuszki 51 

Wenus

 

Wykonawcy:

Lionel Sow – dyrygent

Chór NFM

 

Program: 

  1. Tęsknota

Bo Holten Cantigas d’amigo na chór żeński
Jean Sibelius Rakastava na chór męski op. 14

  1. Udręki

Bo Holten Rota Veneris  

 

III. Sublimacja

Jean Yves Daniel-Lesur Le Cantique des cantiques 

 

Wstęp wolny

 

10.09.2022

sobota, 19.00

Legnica, ewangelicki kościół Marii Panny, pl. Mariacki 1

Władza i namiętność

 

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor)

Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran)

Tomáš Král – Erode (baryton)

Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran)

Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor)

Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Radosław Pachołek (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Volodymyr Andruschak (bas-baryton) – Discepoli

Wrocław Baroque Ensemble

 

Program:
Alessandro Stradella San Giovanni Battista – oratorium

 

Bilety:  

N 25 zł / U 15 zł 

 

10.09.2022

sobota, 19.00

Nysa, kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Bracka 18

 

Wenus

 

Wykonawcy:

Lionel Sow – dyrygent

Chór NFM

 

Program: 

  1. Tęsknota

Bo Holten Cantigas d’amigo na chór żeński
Jean Sibelius Rakastava na chór męski op. 14

  1. Udręki

Bo Holten Rota Veneris  

 

III. Sublimacja

Jean Yves Daniel-Lesur Le Cantique des cantiques 

 

Bilety:

N 25 zł / U 15 zł

 

 

11.09.2022

niedziela, 19.00

Głogów, kolegiata Wniebowzięcia NMP, pl. Kolegiacki 10

Władza i namiętność

 

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor)

Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran)

Tomáš Král – Erode (baryton)

Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran)

Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor)

Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Radosław Pachołek (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Volodymyr Andruschak (bas-baryton) – Discepoli

Wrocław Baroque Ensemble

 

Program:
Alessandro Stradella San Giovanni Battista – oratorium

 

Wstęp wolny

 

11.09.2022

niedziela, 19.00

Strzegom, bazylika mniejsza św. św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Jana Pawła II 10

Ukraińska dusza

 

Wykonawcy:

Jewhen Sawczuk – dyrygent

Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” 

 

Program:
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana)

Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim)

Ołeksandr Koszyć Іже херувиме (Pieśń Cherubinów)

Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju)

Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem

Dmytro Bortniański – XXXII Koncert Скажи ми Господи... (Panie, mój kres pozwól mi poznać); IX Koncert Сей день (Ten dzień)

Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla)

Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę)

Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński

Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Ryczy i jęczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko

Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy)

 

Wstęp wolny

 

12.09.2022

poniedziałek, 19.00

Duszniki-Zdrój, Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, ul. Zielona 7

Wyśnione miłości 

 

Claire Lefilliâtre – sopran 

Overtone: 

Klaudia Matlak – skrzypce 

Julia Karpeta – viola da gamba 

Maurycy Raczyński – klawesyn 

Dohyo Sol – teorba 

 

Program: 

Jean-Baptiste Morin Ouverture z divertissement L'Himen et l'amour op. 7 

Nicolas Bernier Médée – kantata ze zbioru Cantates françoises, ou Musique de chambre (Livre IV, Paryż 1703)

Marin Marais La Mariée z Suite en la mineur z Pièces de viole (Livre V, Paryż 1725) 

Elisabeth Jacquet de la Guerre Judith – kantata ze zbioru Cantates françoises sur des sujets tirez de l'écriture (Livre I, Paryż 1708) 

***

Jacques Duphly Médée z Troisième Livre de Pièces de Clavecin (Paryż 1756) 

Marin Marais Menuet fantasque & Double z Suite en sol mineur (Livre III, Paryż 1711) 

Jean-Baptiste Morin Le naufrage d'Ulisse – kantata ze zbioru Cantates françoises a une, et a trois voix, avec simphonie (Paryż 1712); Chaconne z divertissement L'Himen et l'amour op. 7 

 

Bilety:

N 25 zł / U 15 zł

 

12.09.2022

poniedziałek, 19.30

Kłodzko, kościół Wniebowzięcia NMP, pl. Kościelny 9

Ukraińska dusza

 

Wykonawcy:

Jewhen Sawczuk – dyrygent

Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” 

 

Program:
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana)

Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim)

Ołeksandr Koszyć Іже херувиме (Pieśń Cherubinów)

Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju)

Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem

Dmytro Bortniański – XXXII Koncert Скажи ми Господи... (Panie, mój kres pozwól mi poznać); IX Koncert Сей день (Ten dzień)

Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla)

Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę)

Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński

Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Ryczy i jęczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko

Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy)

 

Bilety:

N 25 zł / U 15 zł

 

 

12.09.2022

poniedziałek, 19.00

Oleśnica, bazylika mniejsza św. Jana Apostoła i Ewangelisty, ul. Łużycka 4

Il viaggio dei Bassano

 

Wykonawcy:

Il Giardino Armonico:

Giovanni Antonini – flety podłużne, flety traverso, kierownictwo artystyczne

Priska Comploi – flety podłużne, pomort

Giulia Genini – flety podłużne, dulcjan

Andrea Inghisciano – kornet

Carles Cristobal – dulcjan

Emily White – puzon

Riccardo Doni – pozytyw organowy

 

Program:

Improwizacja
Josquin des Prez L’homme armé – canon à 4 z Canti B numero cinquanta (Wenecja 1503); La Spagna à 5
Heinrich Isaac La my z MS Henry VIII
Anonim La Spagna à 2 (1494) 
Anonim Consort IX z MS Henry VIII
Hayne van Ghizeghem De tous bien plaine ze zbioru Harmonice Musices Odhecaton A (Wenecja 1501)
Roelkin (Rodolphus Agricola?) De tous bien plaine z manuskryptu Cancionero de Segovia
Alexander Agricola Tandernaken ze zbioru Canti C numero cento cinquanta (Wenecja 1504)
William Cornish Fa la sol; Consort VII z MS Henry VIII
Alexander Agricola Fortuna desperata à 6
Giuseppe Guami Canzone à 4 „L’Accorta” ze zbioru Partidura per sonare delle Canzonette alla Francese (Wenecja 1601) 
Anonim T’Andernaken (Biblioteka Królewska, Kopenhaga)
William Brade Der Pilligrienen Tanz    

***

Augustine Bassano Galiarda                       

William Brade Der Hasen Tantz 

Anthony Holborne Pavana „The Funeralls” i Galliard à 5 ze zbioru Pavans, Galliards, Almains and other Short Aeirs (Londyn 1599)

William Brade Courante (Hamburg 1617)

Giuseppe Guami La cromatica (Wenecja 1601)    

William Cornish Ah Robin, gentle Robin z MS Henry VIII

John Baldwin A Browninge of 3 Voc.    

William Brade Ein Scottish Tantz; Rotschenken Tanz; Die Nachtigall (Hamburg 1617)

Jacob van Eyck Engels Nachtegaeltje na flet podłużny solo (Amsterdam 1646)

Tarquinio Merula Canzon „La lusignola” op. 1 nr 2 (Wenecja 1615)  

Giovanni Bassano Diminuzioni su Introduxit me rex del Palestrina (Wenecja 1585)   

Samuel Scheidt Canzon à 5 ad imitationem Bergamasca Anglica SSWV 64 (Hamburg 1621)   

 

Wstęp wolny

 

13.09.2022

wtorek, 19.00

Żórawina, kościół pw. Świętej Trójcy, al. Niepodległości 43

Wyśnione miłości 

 

Claire Lefilliâtre – sopran 

Overtone: 

Klaudia Matlak – skrzypce 

Julia Karpeta – viola da gamba 

Maurycy Raczyński – klawesyn 

Dohyo Sol – teorba 

 

Program: 

Jean-Baptiste Morin Ouverture z divertissement L'Himen et l'amour op. 7 

Nicolas Bernier Médée – kantata  

Marin Marais La Mariée z Suite en la mineur z Pièces de viole (Livre V, Paryż 1725) 

Elisabeth Jacquet de la Guerre Judith – kantata ze zbioru Cantates françoises sur des sujets tirez de l'écriture (Livre I, Paryż 1708) 

***

Jacques Duphly Médée z Troisième Livre de Pièces de Clavecin (Paryż 1756) 

Marin Marais Menuet fantasque & Double z Suite en sol mineur (Livre III, Paryż 1711) 

Jean-Baptiste Morin Le naufrage d'Ulisse – kantata ze zbioru Cantates françoises a une, et a trois voix, avec simphonie (Paryż 1712); Chaconne z divertissement L'Himen et l'amour op. 7 

 

Wstęp wolny

 

13.09.2022, wtorek, 19.00
Bolesławiec, bazylika mniejsza Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, ul. Kościelna 3
Kings in the North

 
Jarosław Thiel – dyrygent 
Tomáš Král – baryton 
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program:
Thomas Arne Uwertura do opery Alfred                                                                 
Georg Friedrich Händel Tirannia gli diede il regno – aria z opery Rodelinda HWV 19                      
Johann Helmich Roman Datti pace, alma reale – aria z kantaty Festa musicale

Georg Philip Telemann Chaconne comique z opery Der neumodische Liebhaber Damon, oder Die Satyrn in Arcadien TWV 21:8

Johann David Heinichen Si teme si freme – aria z oratorium La pace di Kamberga S.19              
Georg Friedrich Händel Courante z opery Almira HWV 1                                                               
Reinhard Keiser  Ich muss schweigend von dir gehen – aria z opery Fredegunda                        
Georg Friedrich Händel Menuet z opery Almira HWV 1     

Georg Caspar Schürmann Dich soll der Freiheit Gold bekrönen – aria z opery Ludovicus Pius, oder Ludwig der Fromme                                                                           
Georg Friedrich Händel Concerto z opery Ottone, re di Germania HWV 15                                                 
Attilio Ariosti Questo mar – aria z opery La fede ne’ tradimenti                                                           
Thomas Arne Largo i Con spirito z Ouverture g-moll nr 8 ze zbioru Eight Overtures in 8 Parts                  

Reinhard Keiser Ach! Nero ist nicht Nero mehr! i Erstaune, sichrer Kreis der Welt – recytatyw i aria z opery Octavia
Georg Philip Telemann Intrada z opery Pastorelle en musique; Ihr krachenden Klüfte – aria z opery Der neumodische Liebhaber Damon, oder Die Satyrn in Arcadien TWV 21:8                             

 

Wstęp wolny

 

13.09.2022

wtorek, 19.00

Bielawa, kościół pw. Bożego Ciała, pl. Kościelny 58

 

Ukraińska dusza

 

Wykonawcy:

Jewhen Sawczuk – dyrygent

Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” 

 

Program:
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana)

Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim)

Ołeksandr Koszyć Іже херувиме (Pieśń Vherubinów)

Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju)

Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem

Dmytro Bortniański – XXXII Koncert Скажи ми Господи... (Panie, mój kres pozwól mi poznać); IX Koncert Сей день (Ten dzień)

Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla)

Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę)

Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński

Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Ryczy i jęczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko

Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy)

 

Bilety: N 25 zł / U 15 zł

 

16.09.2022

piątek, 19.00

Szczawno-Zdrój, Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego, ul. Kościuszki 19

 

Apollo in cielo 

 

Wykonawcy: 

Marta Niedźwiecka – dyrygent, klawesyn  
Soliści – uczestnicy 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej  

Zespół festiwalowy:
Radosław Kamieniarz – I skrzypce

Michał Piotrowski – II skrzypce
Anna Wieczorek – altówka
Stanisław Stanicki – wiolonczela

Stanisław Smołka – kontrabas
Přemysl Vacek – teorba

 

Program: 

Antonio Caldara Apollo in cielo – serenata (wersja skrócona; polskie prawykonanie)

 

Współorganizator:  

 

 

Bilety: N 25 zł / U 15 zł

 

17.09.2022

sobota, 19.30

Krotoszyn, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Farna 10

 

Apollo in cielo 

 

Wykonawcy: 

Marta Niedźwiecka – dyrygent, klawesyn  
Soliści – uczestnicy 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej  

Zespół festiwalowy:
Radosław Kamieniarz – I skrzypce

Michał Piotrowski – II skrzypce
Anna Wieczorek – altówka
Stanisław Stanicki – wiolonczela

Stanisław Smołka – kontrabas
Přemysl Vacek – teorba

 

Program: 

Antonio Caldara Apollo in cielo – serenata (wersja skrócona)

 

Współorganizator:

 

Wstęp wolny

 

 

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie.