„Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana” – nowa ekspozycja czasowa w Muzeum Gross-Rosen

 

partner: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
gdzie: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
kiedy: 2024-06-10 - 2024-07-31
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Zapraszamy Państwa do obejrzenia nowej wystawy czasowej pt. „Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”

Julien Bryan – amerykański dokumentalista i fotograf, przyjechał do Warszawy ostatnim pociągiem 7 września 1939 r. Planował zrobić kilka zdjęć zza linii frontu i bezpiecznie wrócić, nim wojska niemieckie dotrą w głąb kraju. Pozostał jednak w oblężonym mieście przez dwa tygodnie. Był jedynym zagranicznym fotoreporterem i czuł się zobowiązany do pokazania światu tragicznego losu jego mieszkańców. Jak twierdził: „Najważniejsze w opowieści o oblężeniu Warszawy nie były zburzone budynki lub karabiny czy niemieckie bombowce nad głową. Najważniejsze było to, co przydarzyło się zwykłym mieszkańcom Warszawy, starcom i staruszkom, matkom i małym dzieciom, tysiącom cywilnych pracowników, którzy robili swoje i nie porzucili pracy”.

Zdjęcia Bryana z tego okresu przeszły do legendy, a za pomocą amerykańskiej prasy mógł je zobaczyć cały świat. 21 września 1939 roku fotograf wyjechał z płonącej Warszawy, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej i bestialstwo żołnierzy niemieckich. Taśmy filmowe zostały następnie wykorzystane do montażu filmu „Oblężenie”, obrazującego bohaterską postawę warszawiaków. Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 roku. Uzyskał nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oscara w 1941 roku w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.

Ekspozycja „Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana” została przygotowana przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i będzie prezentowana w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy do 31 lipca br.

Wstęp wolny.

https://www.traditionrolex.com/30