Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej.

 

organizator: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
partner: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
gdzie: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
kiedy: 2022-06-06 - 2022-09-30 22:30
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą czasową „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej” wypożyczoną z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Ekspozycja prezentuje początki kina na ziemiach polskich oraz najważniejsze zjawiska i trendy w kinematografii II RP. Następnie przenosi odbiorcę w ponury czas II wojny światowej, przedstawiając sytuację, w jakiej znalazły się kino i teatr pod okupacją niemiecką, sowiecką oraz na uchodźstwie, a także uświadamiając, jaka była skala represji wobec polskich artystów filmowych i scenicznych ze strony obu okupantów.

Wśród wymienionych nazwisk sław kinematografii pojawiają się osoby więzione w KL Gross-Rosen: Roman Niewiarowicz – aktor i reżyser teatralny, rotmistrz Wojska Polskiego czy Kazimierz Prószyński – reżyser, inżynier, wynalazca areoskopu, czyli pierwszej na świecie ręcznej kamery filmowej o napędzie automatycznym.

Zaprezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Filmoteki Narodowej, Imperial War Museum, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego.