SkovorodaFest po raz pierwszy we Wrocławiu

 

partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Wrocław ul. Ruska 46 ABC i Park Staszica
kiedy: 2020-08-22 - 2020-08-23
bilety: Wstęp darmowy
wykonawcy:

Już tradycyjnie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy we Wrocławiu organizowane są uroczystości.

Fundacja Ukraina w tym roku po raz pierwszy postanowiła zorganizować nowe, nietuzinkowe wydarzenie.

“Chcemy pokazać ukraińską kulturę z innej strony - zaprezentować jej nowe oblicze w postacie młodych ukraińskich zespołów. Poza tym festiwal nie jest zamkniętym wydarzeniem skierowanym tylko do mniejszości ukraińskiej. Jest to przede wszystkim okazja do międzykulturowej integracji, stworzenia przestrzeni do poznania młodych ukraińskich artystów we Wrocławiu” - opowiada kierownik działu edukacji i integracji Fundacji Ukraina, Tatiana Zernystka.

 

Żywa muzyka polskich i ukraińskich zespołów

Tegoroczny festiwal został podzielony na 2 dni. Pierwszy, koncertowy dzień, odbędzie się w kulturalnym sercu miasta - podwórku na Ruskiej ABC.

Wieczór zacznie się występem już znanego i lubianego we Wrocławiu zespołu “Gatunki Zagrożone” (Вимираючі види). Jest to ukraiński zespół z Wrocławia występujący na dwa głosy i dwie gitary, grający w stylu pop rock. Jego muzyka tworzy przytulną, liryczną i pozytywną atmosferę.

Z kolei o 20:00 wystąpi polski zespół “Hetane”, który zwabi wielbicieli rocka industrialnego. Składa się on z grupy muzyków łączących elektronikę z brzmieniem gitar oraz industrialne bity z trip-hopowym rytmem. Zmysłowy trans i filmowy klimat gwarantowany. To główne składowe muzyki, którą nie łatwo sklasyfikować i osadzić gatunkowo.

Następnie na widzów czeka występ zespołu-niespodzianki, ale organizatorzy zapewniają, że stanie się on wisienką na torcie.

 

Aktywne niedzielne świętowanie na świeżym powietrze

 Drugi Dzień Festiwalowy będzie rodzinny i pełny wrażeń dla małych i dużych. Dnia 23.08 w Parku Staszica na gości czekać będą zabawy dla wszytskich - warsztaty, tańce i performance.

O 14:00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci, dzięki którym maluchy rozwiną swoją kreatywność i stworzą własnoręczne upominki. W tym czasie integrować się w rytm międzynarodowej zumby będą dorośli uczestnicy festiwalu. Równolegle małe pociechy będą mogły zobaczyć specjalny teatralny performance. Przez cały czas do godziny 17:00 otwarta będzie strefa chill-outu, gdzie można będzie również spróbować tradycyjnych ukraińskich smakołyków.

Nie zabraknie też energicznych zajęć dla dzieci - od 15:00 wolontariusze Fundacji zapraszają najmłodszych na zajęcia z zumby. Na miłośników sztuki użytkowej czeka zaś warsztat z rysowania.

Festiwal odbędzie się z zachowaniem wszelkich wymagań sanitarno-epidemiologicznych, aby nic nie przeszkodziło we wspólnej integracji i uroczystościach.

Szczegóły można znaleźć na stronie Fundacji na Facebooku https://www.facebook.com/events/969281573514761/.

 

Kontakt dla mediów:

Sofiia Baianova

Specjalista ds. promocji i PR Fundacji Ukraina

Fundacja Ukraina

e-mail: sofiia.baianova@fundacjaukraina.eu

tel. 884 958 375

opis:

Festiwal SkovorodaFest jest nową odsłoną corocznych obchodów Dnia Niepodległości, okazją do międzykulturowej integracji Wrocławian, poznania współczesnej ukraińskiej kultury, ale również prezentacji inicjatyw kulturalnych, które powstają we Wrocławiu Fundacja Ukraina zaprasza wszystkich wrocławian w dniach 22-23.08 na podwórko ulicy Ruskiej 46 ABC i do Parku Staszica.