MIEDŹ. DZIEJE NIEZWYKŁEGO METALU - wystawa stała - [Legnica]

 

organizator: Muzeum Miedzi w Legnicy
partner: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
gdzie: Legnica, MM, ul. Partyzantów 3
kiedy: 2019-01-01 - 2021-12-31
bilety: Wstęp płatny
opis:

Wystawa "Miedź. Dzieje niezwykłego metalu" prezentuje fenomen wykorzystania miedzi na przestrzeni dziejów. Od tysiącleci jest ona synonimem nowoczesności, nowych technologii, ale również surowca w pełni przetwarzalnego.

Wystawa podzielona została na dwie części. Pierwszą, opartą o bogate zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy oraz eksponaty wypożyczone z zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji, gdzie prezentujemy zwiedzającym miedź, jej właściwości, oraz wykorzystanie tego surowca na przestrzeni dziejów. Metal ten jest bowiem od wieków nierozerwalnie związany z rozwojem. Dziś, w świecie przepełnionym elektroniką, jego znaczenie jest znacznie bardziej widoczne aniżeli przed wiekami. Na wystawie muzealnej znajdziemy m.in. minerały miedzi, zabytki archeologiczne wykonane z miedzi i jej stopów, rękodzieło, miedzioryt, sztukę. Obok tradycyjnej ekspozycji zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy edukacyjne czy poznać miedź i jej dzieje siedząc wygodnie z tabletem pełnym wybranych informacji o surowcu, jego zastosowaniach i użytkowaniu przez człowieka.

Tradycyjnej ekspozycji muzealnej towarzyszą multimedia oraz nowoczesne sposoby prezentacji wiedzy. Zostały one przygotowane w ramach projektu Virtual Mine as a modeling tool for Wider Society Learning. Jest on realizowany przez Muzeum Miedzi w Legnicy we współpracy z KGHM CUPRUM Sp. z o.o. - Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz partnerami z kraju i zagranicy. Projekt ma na celu zbudowanie programu nowoczesnej edukacji w zakresie wiedzy o surowcach we współczesnym świecie. W projekcie wykorzystane zostaną tradycyjne metody edukacji, takie jak lekcje muzealne, ale również innowacyjne rozwiązania takie jak gra multimedialna Świat bez surowców, okulary HTC, przenoszące do wirtualnej kopalni, czy w końcu hologram prezentujący współczesnego górnika wraz z jego wyposażeniem.

[ źródło: MM w Legnicy]