Wystawa stała - "WYSTAWA SZKŁA ARTYSTYCZNEGO" - [Jelenia Góra]

Wystawa szkła artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego. 

partner: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
gdzie: Jelenia Góra, Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28
kiedy: 2019-01-01 - 2020-12-31
bilety: Wstęp płatny
opis:

 

"WYSTAWA SZKŁA ARTYSTYCZNEGO"

Idea powstania kolekcji związana jest z wielowiekową tradycją szklarską Karkonoszy i Gór Izerskich. Początki historii wytwórczości szklarskiej sięgają tu połowy XIV wieku, kiedy to zaczęto korzystać z naturalnych bogactw tego regionu, jakimi są woda, drewno i złoża piasku kwarcowego, niezbędnych do wytwarzania szkła. (...)

Ekspozycję szklanych obiektów poprzedza część multimedialna. Z prawej strony znajduje się infomat, w którym można zorientować się, jak zorganizowana jest wystawa oraz przeczytać podstawowe informacje o prezentowanych epokach stylistycznych, wzbogaconych przykładowymi fotografiami eksponatów. Wszystkie informacje dostępne są w czterech wersjach językowych: polskiej, czeskiej, angielskiej oraz niemieckiej. Po lewej stronie widoczny jest multimedialny pokaz grawerowania szkła przy XIX-wiecznym warsztacie, a także ekran dotykowy z edukacyjnymi grami dla dzieci, w których tematem przewodnim jest szkło. Dodatkową atrakcja jest możliwość obejrzenia krótkiego filmu o historii szkła z archiwalnymi materiałami ikonograficznymi oraz filmowymi.

W dalszej części znajduje się ekspozycja, która na przykładzie obiektów szklanych z hut śląskich i europejskich ukazuje rozwój szklarstwa pod względem stylistycznym, technologicznym oraz zdobniczym. W gablotach zgromadzone zostały eksponaty z okresu baroku, klasycyzmu, biedermeier, historyzmu, secesji oraz Art Déco. Zwieńczeniem wystawy jest galeria szkła współczesnego, gdzie zgromadzonych zostało ponad czterdzieści unikatowych obiektów ze szkła współczesnego, ukazujące bogactwo tej dziedziny artystycznej. Wśród nazwisk twórców pojawiają się tu przedstawiciele tzw. Szkoły Wrocławskiej, działający od lat 50. XX wieku aż do dnia dzisiejszego. Kolekcję dopełniają obiekty jednych z najlepszych twórców czeskich oraz unikatowy obiekt niemieckiego twórcy Erwina Eischa.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej stałej wystawy szkła artystycznego, która ukazuje wyjątkowość i niewyczerpane bogactwo szklanej materii, od wieków stanowiącej inspirację dla rzemieślników i artystów szkła. Jest to wyjątkowa okazja poznania wielowiekowej tradycji szklarskiej Karkonoszy, kontynuowanej z powodzeniem przez pedagogów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
 

"WNĘTRZE CHAŁUPY WIEJSKIEJ

Wystawa przedstawia chałupę wiejską o charakterystycznej dla jeleniogórskiego regionu konstrukcji w XVIII/XIX wieku z wyposażonym wnętrzem, typowymi meblami i innymi przedmiotami używanymi w gospodarstwie domowym w ubiegłych wiekach.

 

"Z HISTORII JELENIEJ GÓRY I REGIONU

 

"HUTA JULIA W SZKLARSKIEJ PORĘBIE W LATACH 1945 -1990" o dlipca 2019 r.

 

 

Cena biletów:

bilet normalny 10 zł
bilet ulgowy 5 zł
karnet do zwiedzania 4 oddziałów: siedziby głównej w Jeleniej Górze, Muzeum Historii i Militariów, Muzeum Zamku w Bolkowie , Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
karnet normalny – 30 zł
karnet ulgowy – 10 zł
Bilet wstępu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny :
bilet normalny – 5 zł
bilet ulgowy – 2 zł