Złote Szczeniaki i nie tylko

2014-11-24  13:27

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa to święto aktorów. Do stolicy Dolnego  Śląska przybyły największe gwiazdy polskiej kinematografii, jak choćby Beata Tyszkiewicz czy Jan Nowicki. Były gale i nagrody, spotkania z widzami i autografy.

Beata Tyszkiewicz i Bogusław Linda w obiektywie Marka Maziarza z BTW Photopraphers

Patronem festiwalu jest przedwcześnie zmarły aktor, Tadeusz Szymków (1958 – 2009), który przez całe życie związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Publiczność poznała go w „Psach” i „Krollu” Pasikowskiego. 

Uroczysta gala na rozpoczęcie

Odbyła się w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Prowadzili ją Anna SamusionekArtur Żmijewski. Podczas uroczystości wręczono „Platynowe Szczeniaki”- nagrodę za całokszatł twórczości. Żeby ją otrzymać, należy spełnić kryterium, jakim są wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Tę szczególną statuetkę otrzymali Beata Tyszkiewicz oraz Marek Kondrat. Na telebimach zostały przypomniane fragmenty najsłynniejszych filmów obojga zwycięzców. Ogłoszono również nominacje do Złotych Szczeniaków 2014. Warto wspomnieć, że nazwa nagrody - „szczeniak”- to słowo z żargonu filmowego. Określa się nim małą lampę, która przy zbliżeniach oświetla twarze, a zwłaszcza oczy aktorów.

W tym roku przewodniczącą jury była Katarzyna Figura. Co istotne, to właśnie aktorzy wyróżniają swoich kolegów- aktorów! Pozostali członkowie to: Sonia Bohosiewicz, Dorota Kamińska i Jan NowickiCezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, dokonał oficjalnego otwracia. Towarzyszył mu Stanisław Dzierniejko, dyrektor naczelny festiwalu, a także Bogusław Linda, dyrektor artystyczny. Urozmaiceniem ceremonii była muzyka przygotowana przez siedemnastoosobowy Dziubek Band Orchestra, pod batutą Mariusza Dziubka

Pokazy filmów

Filmy prezentowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Po wybranych seansach odbywały się dyskusje z aktorami. Spotkania prowadził ceniony w branży krytyk filmowy - Michał Chaciński. Liczne gwiazdy aktorstwa filmowego przybyły do Wrocławia. Byli wśród nich m.in.: Artur Żmijewski, Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz, Olga Bołądź czy Marcin Dorociński. Nie pojawili się niestety zapowiadani wcześniej Tomasz Kot i Piotr Głowacki. W kuluarach aktorzy chętnie pozowali do zdjęć i rozdawali autografy. Na widowni częstym gościem był Janusz Chabior, z którym w przerwach można było swobodnie porozmawiać.

Nagrody, nagrody…

Gala na zakończenie odbyła się w Teatrze Polskim. Jej gospodarzami byli Joanna Brodzik i Łukasz Nowicki. Ceremonię urozmaicił program artystyczny w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który zrobił duże wrażenie na widzach. Przyznano Złote Szczeniaki 2014 w kategoriach: najlepsza rola pierwszoplanowa i drugoplanowa kobieca i męska. Statuetki trafiły w ręce:

  • Główna rola kobieca: ex aqueo Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz – „Małe stłuczki”

Nagroda specjalna: Eliza Rycembel – „Obietnica”, Maria Blandzi – „Serce serduszko”

  • Główna rola męska: Tomasz Kot – „Bogowie”

Nagroda specjalna: Robert Więckiewicz – „Pod mocnym aniołem”

  • Drugoplanowa rola kobieca: Maja Ostaszewska – „Jack Strong”

Nagroda specjalna: Maja Komorowska – „Serce serduszko”

  • Drugoplanowa rola męska: Janusz Chabior – „Służby specjalne”

Nagroda specjalna: Borys Szyc – „Serce serduszko”

Uhonorowano także zwyciężczynię warsztatów aktorskich – Agatę Zielińską, która uznana została za najbardziej uzdolnioną i najlepiej rokującą. W związku z wygraną będzie mogła wystąpić w serialu „Ojciec Mateusz”. Nagroda publiczności trafiła zaś w ręce Bronisława Cieślaka. Aktor, najbardziej znany jako porucznik Borewicz z serialu „O7 zgłoś się”, zapowiadany jako polski James Bond, żartował: „Jaki kraj, taki Bond”. Czytelnicy „Gazety Wrocławskiej” wyróżnili Tomasza Kota, który otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu. Kolejna edycja festiwalu – już za rok…

Małgorzata Matyja


Powiązane wydarzenia

3. Festiwal Aktorstwa Filmowego