Akademia Muzyczna we Wrocławiu w hołdzie Andrzejowi Panufnikowi

2014-10-22  15:42

25 października 2014 r. Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu uczci pamięć Andrzeja Panufnika - z okazji obchodów 100-lecia urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - koncertem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej.

fot. Mariusz Mikołajczyk

W ramach obchodów roku Andrzeja Panufnika (100-lecie urodzin) Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pragnie uhonorować pamięć jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. 25 października 2014 roku, w Sali Koncertowej AMKL odbędzie się koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Wśród solistów wystąpi pianista Marek Szlezer. 26 października 2014 roku Orkiestra wystąpi podczas koncertu finałowego festiwalu 4. Dni Muzyki: Andrzej Panufnik, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Swiss Replica Watches

Wykonawcy:

Wojciech Rodek
dyrygent
Marek Szlezer
fortepian
Akademicka Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
kierownik artystyczny: prof. dr hab. Alan Urbanek

Program:
Andrzej Panufnik – „Kołysanka”
Andrzej Panufnik – Koncert Fortepianowy
Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę

 

Koncert Wrocławskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej jest włączeniem się w obchody 100-lecia urodzin wielkiego polskiego kompozytora. Program przygotowany przez orkiestrę to  dwie kompozycje Andrzeja Panufnika – „Kołysanka" i Koncert fortepianowy oraz "Koncert na orkiestrę" Witolda Lutosławskiego. Program niezwykle ambitny i atrakcyjny dla młodych wykonawców. Koncert poprowadzi  absolwent naszej uczelni, młody, odnoszący sukcesy dyrygent Wojciech Rodek, a jako solista wystąpi gość z Akademii Muzycznej w Krakowie, znakomity pianista Marek Szlezer. Bardzo cenimy sobie dobrą współpracę z innymi uczelniami muzycznymi. Zaproszenie JM Rektora krakowskiej Akademii Muzycznej prof. Zdzisława Łapińskiego przyjęliśmy z radością i satysfakcją. Występ Wrocławskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w koncercie finałowym obchodów 4. Dni Muzyki poświęconych Andrzejowi Panufnikowi, jest znakomitą okazją do zaprezentowania wysokich umiejętności naszych studentów.

prof. AM dr hab. Urszula Marciniec-Mazur
Dziekan Wydziału Instrumentalnego
Akademii Muzycznej 
im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

 

To pierwszy w roku akademickim 2014/2015 koncert naszej Orkiestry Symfonicznej – największej formacji artystycznej działającej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Orkiestra Symfoniczna co roku, podczas licznych koncertów potwierdza wysoki poziom artystyczny i dostarcza wielu powodów do dumy. To prawdziwa wizytówka naszej Uczelni. W programie koncertu znalazły się utwory Andrzeja Panufnika oraz Witolda Lutosławskiego – można powiedzieć wybitne dzieła wybitnych polskich kompozytorów. Jak wiemy w tym roku przypada rocznica 100-lecia urodzin Andrzeja Panufnika natomiast zeszły rok poświęcony był Witoldowi Lutosławskiemu, stąd swoisty hołd, który pragniemy oddać tym dwóm wielkim postaciom muzyki polskiej. W programie znalazł się m.in. Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego – utwór, który dla każdej orkiestry stanowi wielkie wyzwanie. Jestem jednak przekonany, że nasi młodzi muzycy pod dyrekcją Wojciecha Rodka – znakomitego dyrygenta, adiunkta w naszej Uczelni będą w stanie przekazać słuchaczom pełnię piękna tego niezwykle wymagającego dzieła. Następnego dnia po koncercie we Wrocławiu Orkiestra zaprezentuje ten sam program na koncercie finałowym Festiwalu Dni Muzyki Andrzeja Panufnika organizowanego w Akademii Muzycznej w Krakowie. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie organizowane wspólnie z krakowską Uczelnią. Mam nadzieję, że w przyszłości Orkiestra Akademii Muzycznej z Krakowa zagości w murach naszej Uczelni prezentując równie atrakcyjny program koncertowy. Warto zaznaczyć, że solistą obydwu koncertów będzie młody utalentowany pianista – adiunkt krakowskiej Akademii Muzycznej Marek Szlezer.

prof. dr hab. Alan Urbanek
kierownik artystyczny 
Akademickiej Orkiestry Symfonicznej
Akademii Muzycznej 
im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

 

Program pierwszego koncertu Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w tym roku jest niezwykle wymagający, ale jednocześnie efektowny. Dobór utworów warunkuje niewątpliwie 100. rocznica urodzin Panufnika, która jest znakomitą okazją dla wykonania jego często zapomnianych dzieł. Zabrzmią te, które są reprezentatywne i najczęściej wykonywane: "Kołysanka" i Koncert fortepianowy. Historia powstania "Kołysanki" jest ciekawa, bo znana z relacji kompozytora, który wymyślił ją podczas nocnego spaceru mostem Waterloo w Londynie. Słyszymy w tym utworze piosenkę ludową "Przyjechał do niej", a w przedmowie do pierwszego wydania kontrowersyjna muzykolog PRL-u Zofia Lissa napisała, że dziecko może spać spokojnie bo czuwa nad nim Józef Stalin...Popisem młodych muzyków będzie Koncert na orkiestrę Lutosławskiego, pełen pasji, kontrastów, polskiej ludowości. Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu to już wytrawni instrumentaliści. Praca z nimi to satysfakcja. Jest to dla mnie zdumiewające z jaką łatwością odtwarzają jeden z najtrudniejszych utworów światowej literatury symfonicznej. Cieszę się, że możemy zagrać ten program dwukrotnie. Stawia to przed nami konieczność odnalezienia się w różnych salach przy wymagającej publiczności.

dr Wojciech Rodek
dyrygent 
Akademickiej Orkiestry Symfonicznej
Akademii Muzycznej 
im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

 

Powiązane wydarzenia

3. PARADA LWÓW

https://www.traditionrolex.com/30