„Park sztuki – Zamek Kliczków”. XII plener malarski 2020

2020-08-10  08:31

O dobroci kontynuacji tego, co już było zaczęte w dobry sposób”, tak można by za słowami prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego opisać tegoroczny 12. plener malarski „Park Sztuki”, który po raz kolejny odbędzie się na terenie Zamku Kliczków koło Bolesławca. Za sprawą pomysłodawcy idei oraz nazwy, byłego prezesa Związku Artystów Plastyków we Wrocławiu Piotra Wieczorka i przychylności ówczesnych właścicieli Zamku Kliczków Państwa Magdaleny Piasecką-Ludwin i Jerzego Ludwina, udało się stworzyć punkt na mapie Dolnego Śląska. Piękne miejsce gdzie artyści mają możliwość pracy twórczej w pięknych przestrzeniach Zamku Kliczków, jak i jego okolicy.

Jak wszystko w przyrodzie, również plener ulega zmianie. Mimo trudności związanych z epidemią COVID-19 i w tym roku udało się go kontynuować. Pierwotnie plenery były tylko dla artystów zrzeszonych w ZPAP okręgu wrocławskiego. Potem zapraszani  byli również artyści z poza Dolnego Śląska, a nawet z zagranicy. Następnie dopisano do formuły młodych Absolwentów ASP we Wrocławiu. Obecny 12. plener malarski jest organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy współpracy z Fundacją Pro Culturae Bono oraz Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Plenery malarskie „Park sztuki” odbywają się w pięknych okolicznościach przyrody, Artyści pierwszych plenerów mieszkali w pokojach Zamku Kliczków, mogli korzystać w pełni z uroków odremontowanego Zamku, jego sal restauracyjnych, kawiarni a nawet basenu i sauny. Korzystać ze spacerów po lesie.Cytując prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego „Krystyna Szczepaniak, wielokrotna organizatorka, kuratorka i jednocześnie uczestniczka pleneru w Kliczkowie powiedziała kiedyś, że preferuje ideę „pleneru otwartego”. Tak deklarowaną formułę odczytuję jednoznacznie jako propozycję SPOTKANIA, SPOTKAŃ w jej najbardziej klarownym, bo artystycznym, intelektualnym, a może nieco przy okazji idealizowanym kształcie. To piękna oferta […]. Obserwując artystów biorących udział […] w kliczkowskich plenerach – sympozjach, zauważa się ich  zróżnicowanie pokoleniowe, od całkiem świeżych absolwentów, zaraz po ukończeniu studiów, do artystycznych matuzalemów… i to też jest piękne”.

Tak więc głównym założeniem tego cyklicznego zdarzenia, które powszechnie nazywane jako „plener” nie jest tylko malowanie lecz konfrontacja między artystami, dyskusje o sztuce, spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą oraz wystawami w Kliczkowie, Bolesławcu oraz we Wrocławiu. Propagowanie sztuki. Wydanie poplenerowego katalogu.

 

W dzisiejszych, „nowych czasach” związanych z pandemią, pojawił się nowy aspekt tworzenia, to wyjście poza ramy swej pracowni, ekranu monitora. Jakże potrzebujemy drugiego człowieka, nie zza ekranu lecz realnego ARTYSTY! Do dzieła!

https://www.traditionrolex.com/30