XIII Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata

2020-02-26  12:13

Piernikowa Chata ponownie zaprasza dzieci w wieku 10-12 lat do świata baśni. Impreza rozgrywa się jako podwójny konkurs: literacki  – realizowany jako etap pisemny w szkołach podstawowych oraz krasomówczy, organizowany w Światowidzie zarówno jako finałowa Gala z udziałem publiczności, jak i forma zaprezentowania najciekawszych konkursowych prac.

Piernikową Chatę współtworzą też warsztaty twórcze: żywego słowa dla półfinalistów oraz literackie dla laureatów. Goszczą na niej  (jako jurorzy i prowadzący warsztaty) najlepsi polscy autorzy książek dla dzieci. Tegorocznym gościem jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Zgłoszenie do udziału w konkursie można wysłać samodzielnie, ale zaproszenia otrzymują także szkoły podstawowe we Wrocławiu i powiecie wrocławskim, a na każdą z edycji konkursu wpływa ok. 200 prac.

Piernikowa Chata stawia przed uczestnikami dwa trudne wyzwania. Dzieci mierzą się z literacką formą baśni, przygotowując konkursowe teksty na zadany temat. Gdy zostaną półfinalistami konkursu prezentują na scenie opowieść na kanwie swojego tekstu, wykonując ją dla publiczności.  

Wieńcząca każdą edycję Festiwalu Bajkopisarzy Gala ujawnia talenty kolejnych dziecięcych bajarzy. Zasady prezentacji jasno określa  regulamin – ocenie jurorów podlega umiejętność posługiwania się żywym słowem oraz nawiązywania kontaktu z publicznością, niemniej bajarze mogą wspomagać się użyciem: kostiumu, tła muzycznego, rekwizytów. Trema okazuje się tu często dużą przeszkodą, a zainteresowanie widzów swoją opowieścią – nie lada wyczynem! Gala, na której jako publiczność goszczą dzieci z klas uczestników konkursu, to jednak nie tylko dziesięć magicznych opowieści, ale także program artystyczny (w tym roku zrealizuja go znakomici aktorzy - Anna i Jim Williamsowie), plebiscyt jury dziecięcego oraz sporo słodyczy dla widzów, bo czym by była Piernikowa Chata bez łakoci!?.

Światło na sali gaśnie, oświetlona jest tylko scena, nic nie rozprasza uwagi widza, który obserwuje każdy gest bajarza, wsłuchując się w każde jego słowo...

 Szczegóły konkursu, formularze, regulamin, tematy konkursowe -> TUTAJ; zgłoszenia tekstów do 26 lutego

XIII Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata 27-28 marca 2020