Wystawa Grand Press Photo 2019 w Sky Tower

2019-09-14  11:10

Grand Press Photo 2019, wystawa ponad 260 najlepszych zdjęć prasowych opisujących Polskę i świat, odwiedza kolejne miasta w Polsce. Niebawem zagości także we Wrocławiu - jedynym miejscem, w którym będzie można ją obejrzeć, jest Sky Tower. Prestiżowa ekspozycja składająca się m.in. z pojedynczych zdjęć, fotoreportaży oraz projektów dokumentalnych dostępna będzie dla odwiedzających w dniach 14-25 września.

Cartier Ballon Bleu Replica

Prace, które trafiły do finału konkursu, oceniane były przez światowej klasy fotoreporterów - przewodniczył im trzykrotny laureat World Press Photo Espen Rasmussen z Norwegii („VG”).

 - Po raz pierwszy oceniałem polską fotografię prasową i muszę przyznać, że było to przyjemne przeżycie. Zdjęcia nadesłane na konkurs opowiadają mi o tym, co się wydarzyło w Polsce w ciągu ostatniego roku. Zobaczyłem, jak wiele w waszym kraju jest teraz protestów i demonstracji, różnych grup. Charakterystyczne było też to, że wiele fotografii dotyczyło codziennego życia, w różnych kategoriach. Pokazują uniwersalne tematy, jak uzależnienie młodzieży od smartfonów czy istotę posiadania szczęśliwej rodziny – te same wyzwania współczesnego świata znajdziemy w fotografii prasowej w Norwegii, Szwecji czy Finlandii - mówi o swoich wrażeniach Espen Rasmussen.

Wystawa Grand Press Photo 2019, która od 14 września zagości w Sky Tower, składa się z uchwyconych mistrzowskim okiem klatek ukazujących istotne wydarzenia publiczne, sytuacje rodzinne czy sportową rywalizację. Zobaczymy tu m.in. Zdjęcie Roku wykonane przez Sławomira Kamińskiego, obrazujące protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, fotografie dokumentujące żałobę po śmierci Prezydenta Gdańska oraz wiele innych ważnych momentów dla kraju i świata. Są obrazy pokazujące nastroje obywateli, migawki z codziennego życia czy piękne portrety ludzi i fotografie środowiska, na których widać zagrożenie ze strony człowieka. Szczególną uwagę w tym roku zwracają zdjęcia pokazujące życie rodzinne. Ekspozycja zawiera również zdjęcia z konkursu Young Poland, w którym mierzyli się fotografowie poniżej 26 roku życia. 

- W Sky Tower regularnie organizujemy wydarzenia kulturalne, wystawy i koncerty, dając odwiedzającym możliwość uczestnictwa w wartościowych, niestandardowych - i nieoczywistych dla obiektu komercyjnego - przedsięwzięciach. Teraz, wraz z organizatorami wystawy Grand Press Photo 2019, udostępnimy dla Państwa wystawę, która wzrusza, zachwyca, wywołuje uśmiech na twarzach i zmusza do refleksji. Wspólnie obejrzymy kilkaset fotografii prasowych przedstawiających aktualne losy Polski i świata. To bez wątpienia ekspozycja, którą musi zobaczyć każdy – podkreśla Magdalena Wiewiór, Marketing Manager Sky Tower.

 

Wystawę Grand Press Photo w Sky Tower można oglądać codziennie, w dniach 14-25 września, na poziomie 0 (nieopodal sklepu Piotr i Paweł) w godzinach otwarcia obiektu. Wstęp jest bezpłatny.

 

Na wystawę zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz partnerzy wystawy miejskiej: Miasto Wrocław i Sky Tower. Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia.