SsZzUuMm w parku, ekosztuka w galerii - [Legnica]

2019-07-20  19:00

Wspomnienie huraganu, który nawiedził Legnicę dekadę temu jawi się głównie jako bohaterski i solidarny zryw mieszkańców na rzecz przywrócenia porządku w parku i wytężone działania włodarzy by odbudować drzewostan. Jednak kataklizm stał się pretekstem także do wyjątkowej aktywności artystycznej.

cheap womens rose gold watches

W rocznicę tego wydarzenia w Galerii Sztuki  odbyła się wystawa „PO-wietrze” połączona z realizacją instalacji w parku, a także happeningiem przytulania drzew. Wzięli w niej udział pracownicy Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych z wrocławskiej ASP. Kilka lat później w ramach wystawy „Brama do parku” studenci tej uczelni eksponowali w Galerii Ring wizualizacje i makiety bram do legnickiego parku, powstałe w Pracowni Rzeźby w Architekturze i Urbanistyce.

Także dzisiaj, 10 lat po niszczącym huraganie grupa artystów z wrocławskiej ASP odnosi się w sposób plastyczny do tamtych wydarzeń. „SzZzUuMm” to zbiorowy tytuł realizowanych w przestrzeni Parku Miejskiego ulotnych instalacji rzeźbiarskich, które zostaną wykonane w sobotę 20 lipca i – miejmy nadzieję – przetrwają kilka dni. Wśród uczestników są legniczanie: Karolina Gajda, Barbara Całkowska i Grzegorz Niemyjski – pomysłodawca i aktywny uczestnik działań w tym roku, jaki i tych opisanych powyżej. Pozostali autorzy to: Alicja Pruchniewicz, Roland Grabkowski, Andrzej Kosowski, Marek Ruszkiewicz.     

„SZUM” – to szeleszczące słowo opisuje nieuporządkowane dźwięki, rodzaj akustycznego chaosu, który w naturze bywa zapowiedzią nadchodzącego kataklizmu. Szum to nie huk ani grzmot, to szepczący początek czegoś groźnego. Wtedy 10 lat temu trwał krótko, przyniósł ze sobą ulewny deszcz i niszczący huragan. Tegoroczny „SzZzUuMm” w Parku Miejskim ma być formą plastycznego ukojenia tamtych emocji – mówi G. Niemyjski.

Wernisaż wystawy „SzZzUuMm” odbędzie się w najbliższą sobotę w parku, na Polanie Angielskiej o godz. 19.00. Ale już od rana można oglądać tam powstające w przestrzeni publicznej prace rzeźbiarzy. Po uroczystym otwarciu wystawy, o godz. 20.00 w Galerii Sztuki odbędzie się pokaz dźwięków natury w wykonaniu Michała Zygmunta, kompozytora, autora nagrań terenowych, konstruktora instrumentów z nadodrzańskich drzew.

Dziesiąta rocznica huraganu zainspirowała nas do rozmowy o wzajemnych oddziaływaniach  sztuki i natury i zaprosiliśmy kilku artystów balansujących na tym pograniczu, by opowiedzieli swoje historie. Poznamy je we wtorek 23 lipca o godz. 17.00 w Galerii Sztuki. Na koniec zaprosimy wszystkich do wspólnej rozmowy, debaty np. o tym czy sztuka może pomóc naturze – dodaje Justyna Teodorczyk. Na miejscu zobaczymy także instalację wykonaną przez K. Kułacza-Karpińskiego ze zniszczonych podczas wichury drzew. Natomiast o godz. 22.00 w parku odbędzie się spektakl plenerowy „Rozpoznani Nierozpoznani” w wykonaniu poznańskiego Teatru Ewolucji Cienia.

W programie projektu „Zielono mi” jest ponadto niedzielny (21.07, godz. 14.00) oprowadzany spacer po parku (zrealizowany we współpracy z Muzeum Miedzi), a także eko-piknik w palmiarni (28.07, godz. 13.00) z warsztatami dla dzieci.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne dla uczestników. Projekt „Zielono mi” organizuje legnicka Galeria Sztuki przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury – program Kultura Interwencje 2019.

Mat. Gsz.       

Wernisaż wystawy „SzZzUuMm” 

20/07/2019, godz. 19.00, Polana Angielska, Legnica

 

Spektakl plenerowy "Rozpoznani Nierozpoznani"

20/07/2019. godz. 22.00, Polana Angielska, Legnica