Rusza Festiwal Simcha

2019-06-01  10:00

Już w sobotę 1 czerwca rusza 21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, 2 czerwca podczas festiwalowego koncertu czeka nas wyjątkowe wydarzenie; Rafał Dutkieiwcz - prezydent Wrocławia w latach 2002-2018 otrzyma prestiżową Nagrodę Jerozolimy, którą odbierze z rąk Gusti Yehoshua-Braverman – przewodniczącej Departamentu ds Diaspory Światowej Organizacji Syjonistycznej.  
 
 

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha odbywający się we Wrocławiu od dwudziestu odbędzie się w tym roku w dniach 1-7 czerwca w Synagodze Pod Białym Bocianem. W programie festiwalu znajdziemy mnóstwo atrakcji i sporo nowości!

W tym roku Simcha zacznie się już w sobotę (1 czerwca) wyjątkowym wydarzeniem plenerowym. Od 10.00 do 14.00 na Wyspie Piasek będzie można wziąć udział w Śniadaniu Izraelskim, pełnym nie tylko kulinarnych atrakcji. O to, żeby wrocławianie poznali smaki inspirowane kuchnią Tel Awiwu zadba na miejscu Jaffa Bar & Market. Podczas wydarzenia zagra zespół Di Galitzyaner Klezmorim – Galicyjscy Klezmerzy. Usłyszymy także opowieści o kuchni izraelskiej, które poprowadzi Mira Gawłowicz z Restauracji Sarah, natomiast tradycyjne opowieści żydowskie, odbędą się również gry i zabawy dla dzieci. Także w sobotę 1 czerwca czaka nas wyjątkowa możliwość uczestniczenia w projekcie Spotkanie z Żywymi Historiami. To unikatowa okazja do rozmowy twarzą w twarz z przedstawicielami społeczności żydowskiej z Wrocławia i Dolnego Śląska. Spotkanie z Żywymi Historiami jest inspirowane wieloma podobnymi projektami organizowanymi zarówno w Polsce, jak i za granicą i ma na celu przyczyniać się do rozwoju edukacji z zakresu praw człowieka i różnorodności. Wymagane są wcześniejsze zapisy (zapisy@proarte.org.pl). Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich bez względu na wiek, ale proszą, by osobom poniżej 16 roku życia towarzyszył rodzic lub opiekun. Można zgłaszać się na Spotkanie w grupach do czterech osób.

Inne nowości w programie to m.in..: nocna Silent Disco w rytmie izraelskim, podczas której zagrają O.P.H.I.R z Izraela oraz DJ Ryan R z Wrocławia, Dzień Książki Żydowskiej (czwartek 6 czerwca), Święto Jerozolimy/Jom Jeruszalaim (2 czerwca), Dzień Polskich Synagog (wtorek 4 czerwca) i Święto Synagogi Pod Białym Bocianem (środa 5 czerwca), podczas którego odbędzie się m.in. o 17.00 ważny panel dyskusyjny „Opowieść o odbudowie Synagogi Pod Białym Bocianem w latach 1996-2010”. Również wieczorne Kino Simcha przyjęło w tym roku nową formułę. Codziennie o 20.30 możemy bezpłatnie obejrzeć filmy rekomendowane i udostępnione przez klub filmowy Ambasady Izraela w Polsce. Seanse będą odbywać się w Mleczarni (piwnica) i będą poprzedzone wprowadzeniem przygotowanym przez Agatę Janikowską z Instytutu Kulturoznawstwa UWr. Wyjątkiem będzie środa 5 czerwca, kiedy to w ramach cyklu Kino Simcha zobaczymy projekcję materiałów archiwalnych dotyczących odbudowy Synagogi pod Białym Bocianem, do którego wprowadzenie wygłosi Jerzy Kichler.

Jedną z najważniejszych części festiwalu jest blok koncertowy - codziennie od 1 do 7 czerwca wieczorne koncerty w Synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku na festiwalu wystąpią: NEOKLEZ, YAMMA ENSEMBLE z Izraela, kantor CHAIM STERN z Izraela z CHÓREM SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU pod dyrekcją STANISŁAWA RYBARCZYKA (koncert pamięci Leopolda Kozłowskiego), MISCHPOKE KLEZMER BAND z Niemiec, SYMCHA KELLER z zespołem i z prapremierowym programem muzycznym oraz PIOTR .WOJTASIK z programem „Jazz in the Synagogue”. Oba zagraniczne zespoły oraz kantor Chaim Stern wystąpią po raz pierwszy we Polsce! Bilety na wszystkie koncerty są już w sprzedaży m.in. w serwisie ticketmaster.pl.  Będzie można obejrzeć także dwie ciekawe wystawy. Pierwsza z nich to „BAJGELMAN ŚLADY|TRACES” - wystawa przygotowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Druga wystawa to specjalnie przygotowywana, nowa ekspozycja „190 LAT SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU” autorstwa Jerzego Kichlera.

W programie 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha znajdziemy także: wykłady, warsztaty (kulinarne, językowe: hebrajski, jidysz, hebrajski biblijny, tradycyjne tańce żydowskie, szydełkowanie kipy, przygotowania do szabatu), panele, spacery z przewodnikiem (w tym wycieczka rowerowa), Jarmark Żydowski (2 czerwca), wystawy i wiele innych. Szczegóły na www.simcha.art.pl