Medal, który mówi wszystko

2014-03-24  14:00

Niezwykle różnorodne i interesujące dzieła, kunsztownie wykonane monety i niespotykane w formach i kształtach medale - medalierskie perełki można oglądać do 24 kwietnia w Muzeum Miejskim we Wrocławiu.  

„Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły.  Medalierzy i ich dzieła” to kolejna odsłona twórczości artystów sztuki medalierskiej i małej formy rzeźbiarskiej z Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Wystawa, prezentując różnorodne, oryginalne, nietuzinkowe rozwiązania plastyczne, przenosi widza w samo centrum europejskiego medalierstwa, pokazując mu to, co w nim najlepsze -  współczesną, bogatą w interpretacje formę medalu otwartego.

Replica Handbags W ramach 12. edycji wystawy, zaprezentowano prace Josefa Karola Högera i Romana Lugára ze Słowacji, Miroslavy Nová i Otakara Dušeka z Czech, Évy Vargi i Virág Szabó z Węgier, a także Joanny Bebarskiej, Alicji Majewskiej i Sebastiana Mikołajczaka z Polski. Z polskimi twórcami udało nam się porozmawiać. Wywiad z  Joanną Bebarską – artystką, laureatką konkursów ogólnopolskich i środowiskowych na medal i rzeźbę, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu , oraz z Sebastianem Mikołajczakiem, rodowitym Dolnoślązakiem, współpracownikiem Mennicy Polskiej, twórcą monet kolekcjonerskich dla Narodowego Banku Polskiego i emitentów zagranicznych, także pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, już za niedługo na DOKiS.pl.  

Wernisaż „Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła” odbył się w piątek, 21 marca, w Muzeum Miejskim Wrocławia – w Pałacu Królewskim. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Relacja z wydarzenia wkrótce na DOKiS.pl, a już teraz prezentujemy galerię zdjęć.

Tegoroczna edycja wystawy została zorganizowana w ramach Spotkań Wyszehradzkich przy współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia – oddziału Muzeum Sztuki Medalierskiej oraz partnerów: Węgierskiego Związku Artystów Plastyków z Budapesztu, Muzeum Monet i Medali w Kremnicy,  a także Slovácké muzeum v Uherském Hradišt. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest profesor Jacek Dwroski.

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zięba i Bronisław Kowalewski

 

Opracowała

Roksana Obuchowska
Redakcja DOKiS.pl

Powiązane wydarzenia

3. PARADA LWÓW

https://www.traditionrolex.com/30