Klub Proza: Jacek Dehnel we Wrocławiu!

2017-08-03  10:12

Spotkanie z Jackiem Dehnelem otworzy sierpniowe imprezy literackie we Wrocławskim Domu Literatury. Autor Lali spotka się z czytelnikami 8 sierpnia w ramach cyklu Literatura pod napięciem. O zaangażowaniu pisarzy w sprawy społeczne będzie z nim rozmawiał Irek Grin.

Wrocławski Dom Literatury

 

We wtorek 8 sierpnia o 19:00 odbędzie się w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) kolejne spotkanie z cyklu Literatura pod napięciem (wstęp wolny). Gościem Wrocławskiego Domu Literatury będzie tym razem Jacek Dehnel, m.in. poeta, prozaik, malarz, a także twórca zaangażowany. I właśnie o zaangażowaniu pisarzy w sprawy społeczne podczas tego otwartego spotkania będzie z autorem rozmawiał Irek Grin - wydawca, menadżer kultury i literat. Jacek Dehnel ma na swoim koncie siedem książek poetyckich, siedem translatorskich, trzynaście prozatorskich (m.in. dwa tomy opowiadań, dwa tomy krótkiej prozy o zdjęciach i o mapach, dziennik oraz cztery powieści: Lala, Saturn, Matka Makryna, Krivoklat, dzięki którym jest znany szerokiej publiczności. Pisarze jest laureatem m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006). Był również pięciokrotnie nominowany do Nagrody Nike, trzykrotnie do Nagrody Angelus i raz do Nagrody Szymborskiej. Prowadzi ponadto bloga o międzywojennym tabloidzie kryminalnym Tajny Detektyw oraz stronę Awers/Rewers, gdzie udostępnia swoją kolekcję dawnej fotografii.

Ważnym wydarzeniem tego tygodnia jest przyjazd do Wrocławia pierwszego stypendysty literackiego w ramach międzynarodowej sieci ICORN, która wspiera pisarzy i artystów prześladowanych w swoich krajach. Azyl w naszym mieście znalazł Umar Abdul – Nasser, poeta i muzyk z Iraku. Współpracą z artystą oraz opieką nad nim zajmie się Wrocławski Dom Literatury.

Umar Abdul - Nasser pochodzi z Mosulu. Ma trzydzieści dwa lata, mówi po arabsku i bardzo dobrze po angielsku. Jest artystą, który w swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Sytuacja Umara skomplikowała się w czerwcu 2014 roku, gdy grupy zbrojne nazywające się Państwem Islamskim (IS) weszły do Mosulu, gdzie poeta żył z rodziną. Drastycznie zostały ograniczone swobody ludności. Rozpoczęły się również groźby i prześladowania tych, którzy potępiają działania bojówki. Od września 2014 roku poeta ukrywał się w różnych miejscach odizolowany od rodziny i przyjaciół, którym bojówkarze IS również grozili. Wrocław czekał na przyjazd pisarza ponad rok – dopiero pod koniec 2016 roku udało mu się uciec z Mosulu i rozpocząć przygotowania do przyjazdu do Polski. Gdy stypendysta zadomowi się już w naszym mieście, Wrocławski Dom Literatury planuje zorganizować prezentacje jego twórczości, tak by mieszkańcy miasta i całej Polski mogli lepiej poznać swojego gościa.

W najbliższych dniach warto również wybrać się do klubu Proza na bezpłatne seanse filmowe. W sobotę 5 sierpnia o godzinie 17:00 odbędzie się pokaz filmu Wernera Herzoga - jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów i scenarzystów. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat filmu. Pokaz towarzyszy zakończeniu warsztatów dziennikarskich dla dorosłych w ramach projektu Twórcze wakacje, ale jest otwarty dla wszystkich.

Niedziele w klubie Proza już tradycyjnie należą do Filmowego biura podróży. Co tydzień obejrzymy tu dwa filmy z innego kraju. Przewodnikami w tej podróży są wybitni reżyserzy, którzy z danego regionu pochodzą lub stworzyli obrazy mu dedykowane. 6 sierpnia obejrzymy kino japońskie. Kraj Kwitnącej Wiśni przybliżą nam działa Jun Ichikawa i Takashi Koizumi. Z kolei tydzień później, 13 sierpnia, dzięki filmom Alejandro Gonzáleza Iñárritu oraz Roberta Rodrigueza przeniesiemy się aż do Meksyku. Pierwszy pokaz rozpoczyna się zawsze o 18:00, a drugi około 20:00. Wstęp wolny. W czasie seansu będzie można spróbować przekąsek inspirowanych kuchnią danego kraju. Tytuły filmów do końca pozostają niespodzianką. Aby poznać je wcześniej należy zapisać się do newslettera na stronie Wrocławskiego Domu Literatury www.domliteratury.wroc.pl. 

Sierpień we Wrocławskim Domu Literatury 
Przejście Garncarskie 2
Wrocław

 

[źródło: Wrocławski Dom Literatury]

https://www.traditionrolex.com/30