Sztuka z wrocławskim aTESTEM - Michał Jędrzejewski i preTEkSTy

2015-11-16  12:56

Sztuka z wrocławski aTESTEM  to cykl sześciu wystaw problemowych, wielodyscyplinarnych i wielopokoleniowych (z wypowiedziami studenckimi) z bazą w postaci wybitnych postaci sztuki, którym poświęcono w ostatnich latach wydawnictwa albumowe z serii „Wrocławskie Środowisko Artystyczne”, wydawanych przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych.

 

Ma rację Herbert, że „Wielkie szkoły nie wygasają bezpotomnie...”. Tak było, jest i raczej będzie. Zapewne tak powiedzieć można też o wrocławskiej ASP, która posiada szereg osobowości, będących jej ambasadorami. To postaci o jakości artystycznej, które określić można mianem wrocławskiego atestu sztuki. Seria wystaw części najważniejszych wrocławskich tendencji w sztuce, czyni ich wybitne osobowości wraz z ich sztuką podmiotem konstrukcji wystaw.

Ideą wystaw jest też podkreślenie zbiorów dzieł Uczelni.

Zapraszamy na 2/6 z cyklu wystaw:

„Michał Jędrzejewski i preTEkSTy przestrzeni”

wernisaż 18 listopada 2015 r. o godz. 18:00

wystawa czynna od 19 listopada do 10 grudnia 2015 r.

Galeria Test, Marszałkowska 34/50, Warszawa

W drugiej z serii wystaw, istotnej części olbrzymiego projektu jakim jest przedsięwzięcie: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, prace Jędrzejewskiego tworzą pewną przestrzeń porozumienia artystów, ale też w kilku przypadkach bazę i powód refleksji przełożonej na obiekt sztuki. Zorientowana na całość twórczość tego wyjątkowego sensybilisty jest POWODEM wystawy. W pretekstach przestrzeni artyści mierzą się jednak przede wszystkim z konceptem przestrzeni. Chociaż jest to temat, który chyba żadnemu artyście ani filozofowi nie jest obcy, w dziełach wrocławskich artystów przeżywa swoisty renesans. Powraca jako byt nieuchwytny, o którym trafnie mówi Jan Berdyszak w wywiadzie dla łódzkiej Katedry Historii Sztuki:

„Przestrzeń jest bytem. (...) Przestrzeń jest dla mnie możliwością obserwacji relacji „pomiędzy” wartościami. Są to relacje, których nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zdefiniować, nie możemy ich sformułować, pozostają one nie do końca uchwytne (...)”.

Wspomniana nieuchwytność i brak definicji przestrzeni przywodzi na myśl anarchiczną swobodę Sensybilizmu, jego programowy brak zasad i piękną dowolność, sprawiającą, że był to jedyny kierunek w tak wielkim stopniu autonomiczny. Między innymi możliwość przekraczania granic bez konsekwencji i zupełne uwolnienie się od teorii tworzenia przyczyniły się właśnie we Wrocławiu do powstania jednej z najbardziej oryginalnych tendencji w sztuce polskiej. Drugą z tych tendencji jest wrocławski strukturalizm.

Wystawę współtworzy zestaw dzieł Michała Jędrzejewskiego oraz sztuka artystów, w których realizacjach (malarstwie, rysunku, grafice, filmie, instalacji rzeźbiarskiej i multimedialnej) przestrzeń jest istotnym pretekstem wypowiedzi:

Tomasz Dobiszewski

Alojzy Gryt

Magdalena Grzybowska

Jakub Jernajczyk

Ryszard Jędroś

Piotr Jędrzejewski

Wojciech Kaniowski

Zbigniew Makarewicz

Wojciech Pukocz

Eugeniusz Smoliński

Tomasz Tomaszewski

Pracownia Działań Intermedialnych prof. Ireneusza Olszewskiego

 

kurator: Paweł Lewandowski-Palle

współpraca kuratorska: Krzysztof Pachurka (Muzeum ASP), Damian Banasz

autor tekstu krytycznego: Ewa Adamczyk

Projekt realizowany jest w ramach programu sztuk wizualnych WROCŁAW EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016.