7. Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty – Sokołowsko 2017 - reportaż

Festiwale

Performance, instalacje, interwencje Tegoroczna edycja Kontekstów dedykowana jest legendarnemu galerzyście i historykowi sztuki, Andrzejowi Mroczkowi, a jej tematem przewodnim, z którym zmierzą się zaproszeni do Sokołowska światowej sławy artyści, performerzy, filmowcy i muzycy jest enigmatyczne „Tak to jest”. Swoją interpretację tematu przewodniego 7. Kontekstów zaprezentują performerzy z całego świata. Wśród nich m.in. Ewa Partum, Franzisca Siegrist, Zbigniew Warpechowski, Alastair Mac Lennan czy duet Bean – Lounder. Zobaczymy również instalację Joanny Rajkowskiej i realizację dźwiękową Ralfa Petersa z grupy KörperSchafftKlang. Nie zabraknie również działań z udziałem lokalnej społeczności, w tym m.in. „Muzeum Społecznego” wieloletniego członka Akademii Ruchu, Krzysztofa Żwirblisa.


Wystawa, filmy, dyskusje Na program 7. Kontekstów, poza działaniami performatywnymi, składają się projekcje filmowe, interwencje w przestrzeń publiczną oraz wystawy, którym towarzyszyć będą dyskusje, prezentacje miejsc sztuki i warsztaty. Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będzie wystawa dokumentująca działalność kultowej galerii Labirynt prowadzonej w Lublinie przez Andrzeja Mroczka. W programie festiwalu znalazł się również przegląd filmów Valie Export – artystki intermedialnej, czołowej przedstawicielki sztuki feministycznej, performerki, akcjonistki. Na Kontekstach będzie można zobaczyć filmy z londyńskiego LUXa - największego na świecie żywego archiwum filmów artystycznych.

Dialog uznanych artystów z twórcami młodego pokolenia W Kontekstach, poza artystami o międzynarodowej renomie, udział wezmą twórcy młodego pokolenia. Wśród początkujących artystów, których będzie można spotkać na Kontekstach, na uwagę zasługują Zofia Kuligowska, Igor Stahniv, Witalii Shulpiak czy Jagoda Kozon. W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie Platforma Otwarta, której celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania ich realizacji. Udział w niej weźmie blisko 80 młodych twórców.

Inne w tych kategoriach: