XXVIII Festiwal "Maj z Muzyką Dawną" - BATUMI

Koncert Narodowego Chóru Adżarii  

partner: Kłodzki Ośrodek Kultury
gdzie: Sala Widowiskowa, Kłodzki Ośrodek Kultury
kiedy: 2019-05-22 18:00
bilety: Wstęp darmowy
opis:

XXVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL "MAJ Z MUZYKĄ DAWNĄ"
W ramach najważniejszych wydarzeń, które organizujemy jest Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną - to jedyne tego typu wydarzenie kulturalne w zachodniej Polsce, organizowane nieprzerwanie od 1992 r. Festiwal zajmuje się promowaniem muzyki dawnej – od średniowiecza do baroku – wykonywanej według autentycznych tabulatur i partytur na oryginałach, bądź kopiach instrumentów pochodzących z danej epoki. Każdego roku na Festiwal zapraszane są zarówno zespoły dziecięco-młodzieżowe, jak i studenckie, a także profesjonalni wykonawcy z kraju i zagranicy o dużym dorobku artystycznym. Koncerty odbywają się w miejscach historycznie związanych z prezentowaną muzyką, dzięki czemu melomani, podziwiając szczegóły architektoniczne i odkrywając muzyczne piękno epoki, mają możliwość odbycia swoistej podróży do przeszłości.
„GRUZIŃSKIE OPOWIEŚCI” - koncert 
ADŻARSKI PAŃSTWOWY CHÓR BATUMI
czas: 1 godzina
W 1991 r., z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego
N. Surmanidze, władze miasta Batumi powołały do życia zespół wokalny i taneczny.
Nowy zespół wokalny otrzymał nazwę BATUMI, gdyż został powołany do istnienia przez burmistrza tego miasta. Dyrektorem artystycznym został wspaniały mistrz gruzińskiej pieśni – Temur Dolidze.
Współcześnie trzynastoosobowy zespół BATUMI jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół otrzymał pierwszą nagrodę oraz Grand-Prix na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”, jednocześnie odnosząc sukcesy za granicą, występując na licznych festiwalach w Iranie, Turcji, Rosji, Finlandii, Szwajcarii.
Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. Wykonywane są one na perfekcyjnym poziomie, jaki prezentują zarówno poszczególni soliści oraz cały zespół. Pieśni te zawsze dzieliły radości i smutki Gruzinów. Były one błogosławieniem i balsamem na gruzińskie rany, niezmieszaną ekspresją myśli gruzińskiej, uczuć i marzeń. Pieśni takie jak Chakrulo, Shen kharvenkhani, Mravaljamier, Odoia, Hasanbegura oraz wiele innych pereł gruzińskiej polifonicznej harmonii, powołał do istnienia gruziński talent; nie powstały one jako pieśni rozrywkowe...