Wystawa fotografii collodionowej: „Portret Dolnego Śląska”

 

partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1
kiedy: 2017-02-17 - 2017-03-30
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Wernisaż: 17 lutego 2017, godz. 19:00

30 ambrotypów - fotografii wykonanych na szkle,  XIX - wieczną techniką mokrego collodionu - od 17 lutego będzie można podziwiać w galerii  Centrum Kultury "Zamek". Bohaterami wystawy „Portret Dolnego Śląska” są mieszkańcy regionu, uwiecznieni przez kolektyw artystyczny StreetCollodionArt. Uzupełnieniem części fotograficznej będą historie portretowanych osób, które spisała i opracowała Ewa Sidorenko - socjolog współpracujący z artystami. Na wernisaż organizatorzy zapraszają  w piątek 17 lutego na godz. 19:00, wystawa będzie czynna do 30 marc

 

Zdjęcia, które pokażemy Wam na wystawie to ambrotypy. Nazwa pochodzi z greki, gdzie słowo ambrotos, znaczy "nieśmiertelny". Jest to najbardziej trwała technika fotograficzna - zdjęcie wykonane tą metodą może przetrwać wieki !

 

Jak powstaje zdjęcie w technice mokrego kolodionu ?

Najpierw czyszczenie i polerowanie szklanej płyty. Potem czas na pokrycie dopiero co przygotowanego szkła mieszaniną kolodionu i soli. Następnie uczulenie płyty w roztworze azotanu srebra i można wyjść z ciemni, aby dokonać aktu finalnego – zdjęcia. Światłoszczelna kasetka ze szkłem trafia do aparatu, przed którym siedzi już od pewnego czasu zastygły w ruchu model. Naświetlanie trwające od kilku do kilkudziesięciu sekund i z powrotem trzeba udać się do ciemni, gdzie naszym oczom ukazuje się zdjęcie na szkle.


StreetCollodionArt, to kolektyw artystyczny, zajmujący się sztuką wizualną, opartą głównie, na fotografii wykonywanej techniką mokrego kolodionu. Powstał jesienią 2012 roku, gdzieś pomiędzy Wałbrzychem, a Kutnem. W genotyp ma wpisany drogę. Kolektyw tworzą Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski oraz muzy ich życia Gabriela Szewczyk i Monika Sokołowska.

 

Do projektu zaprosiliśmy Ewę Sidorenko. Wykładowczynię na Uniwersytecie Greenwich w Londynie, wybitną socjolog, która wychowana w Warszawie, jest niezwykle wrażliwa na losy człowieka mieszkającego w Polsce. Ewa potrafi słuchać i w odpowiednim momencie zadać mądre pytanie. W element artystycznych działań fotograficznych, wprowadziła naukowe doświadczenie. W ten sposób powstało założenie główne projektu, Portret za opowieść. Nie tylko chcemy fotografować, chcemy Was posłuchać, oddać Wam głos, byście mogli w końcu opowiedzieć, kim jest Dolny Śląsk.

 

„Portret Dolnego Śląska” to projekt, w którym wykonujemy portrety na szkle XIX wieczna techniką fotografii, w przestrzeni publicznej na Dolnym Śląsku. Projekt jest  demokratyczny - każdy może zostać uwieczniony. Jedynym kryterium jest gotowość na opowiedzenie historii, swojej historii z Dolnym Śląskiem w tle.

Rozstawiamy wielkoformatową kamerę na ciężki statyw, a obiektyw zwróciliśmy w stronę przechodnia. Płyta z wizerunkiem, naświetlonym w atomach srebra staje się zwierciadlanym odbiciem rodzinnych historii, przywiezionych na te ziemie po wojnie. Trwałym świadectwem współczesnych, wysłanym ku przyszłości, które ma opowiedzieć historię o nas, naszym wnukom.

 

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Zamek to trzydzieści z kilkuset powstałych już fotografii. Wszystkie wykonane w technice mokrego kolodionu, uwieczniły mieszkańców Dolnego Śląska w 2016 roku. Z ambrotypami zostaną również zaprezentowane opracowane historie, którymi podzieliły się z nami portretowane osoby.

Razem, przekaz wizualny i tekstowy przekazują nieco prawdy o Dolnym Śląsku, o tym jak się w nim czuje obecny mieszkaniec, jak bardzo związany jest z przeszłością i teraźniejszością i jak myśli o przyszłości, w kontekście swojego miejsca na ziemi

 

Informacja pochodzi z materiałów promocyjnych organizatora

https://www.traditionrolex.com/30