Rok Czeski Oleśnica 2017

 

organizator: Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy
partner: Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy
gdzie: Oleśnica
kiedy: 2017-02-23 - 2017-12-31 23:59
bilety: Wstęp darmowy
opis:

28 stycznia 2017 roku przypada czterechsetna rocznica śmierci księcia oleśnickiego Karola II z czeskiej dynastii Podiebradów.
Warto wykorzystać okazję, aby przybliżyć mieszkańcom tę postać – najwybitniejszego władcę Księstwa Oleśnickiego, dzięki któremu nasze miasto przeżyło okres najświetniejszego rozwoju we wszystkich niemal dziedzinach, a sam władca zrobił błyskotliwą karierę polityczną wykraczającą daleko poza granice miasta i regionu.
Miasto Oleśnica oraz Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy ogłaszają rok 2017 Rokiem Czeskim!
Przez najbliższe 12 miesięcy będziemy popularyzować historię Oleśnicy w czasach jej przynależności do państwa czeskiego oraz w okresie, kiedy władztwo w niej sprawowali książęta z rodu Podiebradów, potomków czeskiego króla Jerzego.
Nie ograniczymy się jednak do historii – Rok Czeski to doskonała okazja do przedstawienia oleśniczanom bogatej kultury naszych południowych sąsiadów. Filmy, muzyka, teatr, sztuki wizualne – jesteśmy przekonani, że propozycja kulturalna będzie tak szeroka, że zadowoli każdego – zarówno ortodoksyjnego czechofila, jak i osoby, które będą miały kontakt z czeską kulturą i Czechami po raz pierwszy.
Postaramy się zaprezentować zarówno obowiązkową klasykę, która ukształtowała naszych sąsiadów, czeską awangardę artystyczną, która przyniosła im wieczną sławę w całym artystycznym świecie, jak też i to, co w Czechach właśnie kiełkuje w małych pracowniach klubów studenckich, salkach prób i rodzi się z buntu, poszukiwań i odwiecznej potrzeby redefinicji własnych korzeni i tradycji. Pomożemy odbiorcy „rozumieć Czecha”, odnaleźć źródło stereotypów na jego temat i narzędzia by je zdekonstruować.
Niechaj naszym oknem na czeski świat będzie miasto partnerskie Chrudim leżące we wschodnich Czechach – wieloletnia, wzorcowo układająca się pomiędzy naszymi miastami współpraca: wymiany kulturalne, sportowe, szkolne gwarantują, że miejska mikrospołeczność z Chrudimia stanie się godną swego wzorca egzemplifikacją czeskości.
Czy za rok powiedzenie „czeski film” będzie miało dla Państwa to samo znaczenie co dziś, czy będziecie ewokowało już nowe skojarzenia? A co z „czeskim błędem”? Czy Czesi będą dla Państwa „śmiejącymi się bestiami” a śmiech „siłą bezsilnych”? Czy spodoba się Państwu czeska literatura pod specjalnym nadzorem? Czy poczujecie pod jej wpływem nieznośną lekkość bytu? W przeddzień Roku Czeskiego pytania mnożą się w nieskończoność…

Zapraszamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi w Oleśnicy…

i śledzenia wydarzenia na stronie: ROK CZESKI OLEŚNICA 2017