PAPERK. POLSKO-HISZPAŃSKA WYSTAWA SZTUKI PAPIERU W MUZEUM PAPIERNICTWA

 

organizator: Narodowe Forum Muzyki
partner: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
gdzie: MUZEUM PAPIERNICTWA W DUISZNIKACH
kiedy: 2016-12-09 - 2017-03-31
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Idea zorganizowania wystawy „PaperK” narodziła się w Muzeum Papiernictwa na skutek powołania Wrocławskiej Rady Kultury. W jej skład weszły osoby kierujące najważniejszymi instytucjami Wrocławia i Dolnego Śląska, w tym również dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk. WRK gromadziła się w celu konsultacji nad poszczególnymi elementami programu Wrocławia jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W 2011 roku zapadła decyzja o przyznaniu tego tytułu stolicy Dolnego Śląska oraz baskijskiemu miastu z Hiszpanii San Sebastián. W ramach obchodów ESK Wrocław oraz San Sebastián 2016 Muzeum zgłosiło m.in.: polsko-hiszpańską ekspozycję sztuki papieru.

Do udziału w wystawie zaproszone zostały artystki związane z miastami, które otrzymały status Europejskiej Stolicy Kultury.: Kikis Alamo, pochodzącą z Hondaribii, miejscowości położonej w pobliżu San Sebastián oraz Krystyna Dyrda-Kortyka z Wrocławia. Tak narodziła się wystawa „PaperK”, kryjąca w nazwie spotęgowane „K”, kodujące imiona obu artystek.

Autorki dzieł są przedstawicielkami nowej dziedziny sztuki współczesnej, tzw. sztuki papieru, traktującej papier jako tworzywo, a nie tylko jako podłoże lub nośnik dzieł.

Zarówno Krystyna Dyrda-Kortyka, jak i Kikis Alamo są absolwentkami wyższych szkół plastycznych. Na twórczość artystek wpływa zarówno ich pochodzenie, jak i miejsce zamieszkania. Szerokość geograficzna i charakterystyczna dla niej roślinność powodują, że Krystyna posługuje się głównie masą celulozową, Kikis natomiast swoje obiekty tworzy z włókien lnianych, kozo, abaki. Ich prace różni technika, forma, tematyka, a także klimat. Ulubionym tematem Kikis jest architektura, przez nią samą nazwana „bajkową”. Są to miniaturowe budowle, utrzymane w jednakowej, surowej kolorystyce, które rozbudzają wyobraźnię. Przeciwieństwem są prace Krystyny, w których główną rolę odgrywa gra kolorów, oddająca piękno miejsc i przyrody. Prace artystek, choć tak różne, mają wspólny mianownik – jest nim profesjonalizm i miłość do papieru.

Organizatorzy: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Narodowe Forum Muzyki, Biuro Festiwalowe Impart

https://www.traditionrolex.com/30