Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa

 

organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
partner: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
gdzie: Galeria Ring Rynek 12, 59-220 Legnica
kiedy: 2018-02-23 18:00 - 2018-03-19
bilety: Wstęp darmowy
opis:

Wernisaż: 23 lutego 2018, godz. 18:00

 

Projekt przedsięwzięcia dotyczy problemu dwoistości osobowości istniejącej w człowieku w kontekście twórczości bliźniaczej jako nowej artystycznej kreacji. Problem podwójności osobowości rozumiany jest jako walka dobra ze złem, nierozerwalny niczym jin / jang, wschód i zachód, dzień i noc, kobieta i mężczyzna, sacrum i profanum, istniejące od zawsze, czyli od początku. Tak dualistycznie pojmowany świat objawił się mi w pracach ostatnich lat doprowadzając do jakby olśnienia, że najważniejszym problemem mojej podwójności jest bycie bliźniakiem.

Na początku 2017 roku wydany został katalog, zawierający dogłębną analizę sztuki artystów. Autorką interesującego tekstu Podobni mimo różnic. Różni mimo podobieństw. O malarstwie Witolda i Piotra Adamczyków jest Natalia Cieślak. W katalogu zamieszczone są także starannie dobrane i zaprojektowane reprodukcje: 59 prac i fotografii oraz biografie malarzy. Artystycznej wartości planowanych wystaw i publikacji, służących zrozumieniu sztuki dwóch braci bliźniaków, Natalia Cieślak dopatruje się w tym, że akt wspólnego malowania nie jest dla nich działaniem obliczonym na stworzenie dzieła sztuki o podwójnej atrybucji. Poprzez współpracę i realizację projektu malarskiego zasadzającego się na próbie zbadania podobieństw i różnic między pracami realizowanymi przez każdego z osobna przy użyciu tych samych materiałów i technik, dążą do zrozumienia istoty swej „podwójności”, przy jednoczesnej świadomości własnej indywidualności. Katalog przetłumaczony jest na język angielski przez Jana Wasiewicza.

Witold Adamczyk
Urodzony w 1966 roku w Nowej Dębie. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na kierunku Wychowania plastycznego w latach 1987-1992. Dyplom uzyskał w 1992 r. w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Doktorat obronił w 2013 r. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika. Obecnie mieszka, pracuje i tworzy w Rawiczu.

Piotr Adamczyk
Urodzony w 1966 roku w Nowej Dębie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realistyczne. Wiele lat współpracował z gazetami, wykonując dla nich karykatury.

Wystawa prezentowana była w 2017 roku w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Zamek Książ, Galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie i Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu.

Ekspozycja realizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Kurator: Bronisław Kowalewski

Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Legnica.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu — Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator: Galeria Sztuki w Lednicy

https://www.traditionrolex.com/30