Oleśnicki Festiwal Jazzowy - [Oleśnica]

wystąpią:Aga Zaryan & European Jazz Trio, Mikromusic i Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet 

organizator: Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy
partner: Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy
gdzie: Sala widowiskowa BiFK, ul. Kochanowskiego 4, 56-400 Oleśnica
kiedy: 2018-02-16 19:00 - 2018-02-17 22:00
bilety: Wstęp płatny
opis:

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy przygotowała muzyczną ucztę dla miłośników jazzu. W ramach Oleśnickiego Festiwalu Jazzowego w dniach 16-17 lutego w Sali widowiskowej BiFK wystąpią: Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet, Mikromusic, Aga Zaryan & European Jazz Trio. Zapraszamy na niesamowite dwa wieczory do zatopienia się w fantastycznych kompozycjach, niecodziennych aranżacjach, fenomenalnych improwizacjach i przede wszystkim niepowtarzalnym jazzowym klimacie!

Oleśnicki Festiwal Jazzowy kontynuuje wieloletnią tradycję Jazzu Live na Kanapie, który powstał na początku lat 90. z inicjatywy lokalnego pasjonata tej muzyki Staszka „Kanapy” Kasperowicza. Po przerwie jazzowe koncerty reaktywowało powstałe w 2003 r. Stowarzyszenie Jazz na Kanapie. W tym czasie nasze miasto odwiedziło wielu znanych zarówno w kraju, jak i na świecie polskich i zagranicznych muzyków jazzowych. Po kolejnej przerwie w 2016 r. jazz powrócił do Oleśnicy w ramach działań Biblioteki i Forum Kultury.

Do współpracy przy tworzeniu plakatu naszego festiwalu już po raz drugi zaprosiliśmy naszego lokalnego artystę Zbigniewa Podurgiela, którego unikatowa grafika  znajduje się na tegorocznym plakacie.

Po raz kolejny w organizacji festiwalu wsparli nas też lokalni partnerzy: Miejska Gospodarka Komunalna Spółka z o.o. i Procon Spółka Biegłych i Projektantów Budowalnych.

Tegoroczny Oleśnicki Festiwal Jazzowy rozpocznie się w piątek – 16 lutego o godzinie 19.00 koncertem specjalnym „Gramy dla Staszka Kanapy”, w trakcie którego wystąpi Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet. Zespół prezentuje autorskie kompozycje uznanego trębacza młodego pokolenia – Piotra Schmidta i czołowego pianisty jazzowego – Wojciecha Niedzieli, a także znane i kochane standardy jazzowe. Towarzyszyć im będą Adam „Szabas” Kowalewski (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja). W tym dniu odbędzie się także zbiórka charytatywna prowadzona przez SIM wspierająca Staszka „Kanapę” Kasperowicza.

W sobotę 17 lutego zapraszamy na dwa koncerty. O godz. 17.30 wystąpi zespół Mikromusic w składzie Natalia Grosiak – wokal, Dawid Korbaczyński – gitara, Robert Szydło – gitara basowa, Robert Jarmużek – piano, Adam Lepka – trąbka i Łukasz Sobolak – perkusja. Muzyka zespołu to fuzja jazzu, trip-hopu, rocka, czasem też muzyki ludowej. Zespół Mikromusic powstał w 2002 r. we Wrocławiu z inicjatywy Natalii Grosiak i Dawida Korbaczyńskiego. W 2004 zespół został finalistą opolskich Debiutów, a w 2006 r. ukazała się debiutancka płyta „Mikromusic”. W jej nagraniu udział wzięło wielu gości, m.in. pianista Leszek Możdżer i akordeonista Piotr Dziubek. Dyskografia zespołu to zarówno płyty studyjne, jak i koncertowe, m.in. „Piękny koniec” (2013), z której pochodzi popularny utwór „Takiego chłopaka” (11 milionów wyświetleń na Youtube); „Matka i Żony” (2015) – z utworem „Krystyno” i „Bezwładnie”, w którym gościnnie zaśpiewał Skubas, a kilka utworów, które znalazły się na tej płycie, tworzą również ścieżkę dźwiękową w filmie „Chemia” w reż. Bartka Prokopowicza. W listopadzie 2017 r. pojawił się najnowszy album Mikromusic „Tak mi się nie chcę”. To najbardziej „piosenkowa” płyta Mikromusic w większości inspirowana muzyką lat 60. i 80.

W przerwie koncertowej o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polska Szkoła Plakatu – Jazz” z kolekcji Ryszarda Wojczka, opracowana przez Marka Wałęgę.

O godz. 20.00 wystąpi Aga Zaryan w towarzystwie European Jazz Trio (Michał Tokaj – pianino, Michał Barański – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja). Artystka zadebiutowała w 2002 r. płytą „My Lullaby”. Do tej pory nagrała albumy, w których śpiewa zarówno po polsku, jak i w innych językach. Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród i wyróżnień w świecie muzycznym, w tym prestiżowej nagrody Fryderyka (albumy „Umiera piękno” – 2007, „Księga olśnień” – 2011) oraz wielokrotnie przyznawanego jej tytułu Wokalistki Roku w rankingu magazynu „Jazz Forum”. Swoją ostatnią płytę „Remembering Nina & Abbey” poświęciła jazzowym wokalistkom Ninie Simone i Abbey Lincoln. Płyty Zaryan sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Artystka podbijała serca publiczności na całym świecie, koncertując w wielu krajach.

Bilety można kupić od 10.01.2018 r. (środa) od godz. 16.00 w kasie Sali widowiskowej BiFK w cenie:

Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet – 20 zł, rezerwacja online tutaj →

Mikromusic – 40 zł, rezerwacja online tutaj →

Aga Zaryan & European Jazz Trio – 60 zł, rezerwacja online tutaj →

Rezerwacja biletów online dostępna będzie od 8.01.2018 r. (poniedziałek) na stronie www.bifk.info od godz. 9.00.

Zapraszamy do spędzenia tych dwóch lutowych wieczorów razem z nami!