Narody trwają, póki śpiewają

2015-01-26  13:11

Obrazy "Grecy i Macedończycy" oraz "Karaimi" zainaugurowały cykl filmowych prezentacji poświęconych osadnikom zamieszkałym na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. Projekt nawiązuje do słynnego dzieła Oskara Kolberga "Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, muzyka i tańce".

Jedna ze zobrazowanych mniejszości etnicznych: Łemkowie /mat. prasowe Muzeum Narodowego

W ramach obchodów Roku Kolberga (w 2014 przypadała 200. rocznica jego urodzin), Muzeum  Etnograficzne we Wrocławiu, zaprasza na szereg filmów dokumentalnych, prezentujących powojenne osadnictwo na terenie Dolnego Śląska, zrealizowanych przy okazji projektu: "Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce...". Wśród grup etnicznych, które zamieszkiwały po wojnie nasz region, znaleźli się: Ormianie, Tatarzy, Ukraińcy, Karaimi, Łemkowie, Romowie, Grecy, Żydzi, Niemcy, polscy reemigranci z Bukowiny rumuńskiej, Bośni jugosłowiańskiej i Francji oraz osadnicy z dawnych Kresów i innych ziem przedwojennej Rzeczpospolitej.

"Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce..." bezpośrednio nawiązuje do serii monografii regionalnych Oskara Kolberga, wydawanych od 1865 roku pod wspólnym tytułem - „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, muzyka i tańce”. To monumentalne dzieło ostatecznie zamknęło się imponującą liczbą 30 tysięcy stron druku, zamieszczonych w ponad 80 tomach. Ich znaczną część wydano już po śmierci autora. Wrocławskie opracowanie będzie w całości poświęcone powojennemu osadnictwu na Dolnym Śląsku, fragmentarycznie opisanemu w dziele Kolberga.

Zadanie zrealizowano w formie zapisu filmowego. Na piętnastu czterdziestominutowych filmach znajdziemy prawdziwe historie z tamtego okresu, opowiedziane przez przedstawicieli wszystkich wspomnianych grup osadniczych. Karaimi, Łemkowie, Grecy i inny prezentują nam swoją kulturę, opisując zmiany jakim podlegała ona w wyniku migracji i adaptacji do nowego środowiska. Bogate opisy wzbogacone są fotografiami i dokumentami, wśród których można znaleźć także występy zespołów folklorystycznych. Prezentacja muzyki i tańca jest ukłonem w kierunku ojca polskiej etnografii, który zwykł mawiać, że „narody trwają, póki śpiewają”.

Piętnaście filmów, które powstały do grudnia 2014, zostały nagrane na płyty i przekazane dolnośląskim szkołom gimnazjalnym. Zainteresowani mogą je także obejrzeć na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego. Muzeum przygotowało także specjalne pokazy filmowe. 

 
Redakcja DOKiS.pl


https://www.traditionrolex.com/30