MIASTOmovie powraca

2014-11-03  14:18

Między 28 a 30 listopada w Kinie Nowe Horyzonty i przestrzeniach Wrocławia odbędzie się druga edycja przeglądu MIASTOmovie. Tematem przewodnim jesiennej odsłony będzie kulturalno-polityczna idea Europejskiej Stolicy Kultury i to, jak wybrzmiewa ona w środkowoeuropejskich realiach.

 
Pierwsza edycja MIASTOmovie odbyła się w marcu tego roku - za pomocą filmu, debaty i sztuki Wrocławska Fundacja Filmowa postanowiła zapytać o kondycję polskich miast na przykładzie Wrocławia i wspólnie z widzami poszukać sposobów wpływania na ich rozwój. Każdy z czterech dni MIASTOmovie skupiał się na innym miejskim problemie: filmy dokumentalne opisujące problemy współczesnych metropolii - estetykę miasta, handel, rolę rzeki czy rewitalizację - stanowiły punkt wyjścia do dyskusji na temat przestrzeni nas otaczającej. W debatachudział wzięli aktywiści miejscy, urzędnicy, architekci, socjologowie - m.in. Przemysław Filar (prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia) i Zbigniew Maćków (architekt, kurator Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ds. architektury), Katarzyna Kajdanek (socjolog, autorka książki „Suburbanizacja po polsku”), Wojciech Kębłowski (absolwent międzynarodowych studiów miejskich „4cities”). Integralną częścią projektu były również artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną, takie jak EKOrebelia, szeroko komentowany performance realizowany na styku sztuki i ekologii.
 
Formuła drugiej odsłony MIASTOmovie wykorzystywać będzie wszystkie elementy, które zadecydowały o sukcesie pierwszej, tym razem jednak zdecydowano się nadać całemu wydarzeniu temat przewodni. Podczas jesiennej edycji przyjrzymy się Europejskiej Stolicy Kultury, która w 2016 roku zagości we Wrocławiu, a wcześniej odbywała się już lub odbywać będzie w trzech innych miastach Europy Środkowej (węgierskim Peczu, słowackich Koszycach, czeskim Pilznie). Pierwszego dnia porozmawiamy, przy udziale gościa z Peczu, opartycypacyjnych praktykach kulturalnych i obywatelskim zaangażowaniu w ESK. Kolejnego razem z gościem z Koszyc zaprosimy do debaty o socjalistycznej architekturze i jej wpływie na życie w miastach. Na zakończenie, przy uczestnictwie gościa z Pilzna, porozmawiamy o infrastrukturze kulturalnej, o budynkach dla kultury i ich roli, zarówno w wieloletniej strategii kulturalnej miast, jak i w obchodach ESK. 
 
----
Źródło: materiały prasowe organizatora. 
https://www.traditionrolex.com/30