Nadaliśmy rytm marzeniom!

2014-10-28  18:37

Przede wszystkim dziecięcym marzeniom! W niedzielę 19 października burmistrz Marek Długozima wielokrotnie podkreślał, że to z myślą o najmłodszych mieszkańcach podjął decyzję o budowie pierwszej w historii Gminy Trzebnica Szkoły Muzycznej. Podczas uroczystości otwarcia placówki maluchy zaśpiewały, zagrały i zatańczyły. Rozglądały się też uważnie wokół. Ze szczególną uwagą spoglądały w stronę jednej z ławek. Tego dnia - już na zawsze przysiadł na niej patron i przyjaciel szkoły – śp. prof. Edmund Kajdasz.

 Audemars Piguet Replica

Pierwszy dzwonek rozległ się w szkole tradycyjnie 1 września 2014 roku, natomiast uroczyste otwarcie miało miejsce w niedzielne popołudnie 19 października. W programie było kilka ważnych punktów. Pierwsza, artystyczna część należała do uczniów, nauczycieli i dyrekcji nowej szkoły, w której nauka trwa już od 1 września. Rozpoczął ją występ szkolnego chóru przygotowanego przez panie: Zofię Komuszyna i Bożenę Kliber. Był to jeden z bardziej emocjonujących momentów. Maluchy, które dopiero rozpoczęły naukę w Szkole Muzycznej, miały pełną widownię złożoną z rodziców, dziadków, znajomych, ale również przybyłych gości. Chwilę później można było wysłuchać krótkiego występu Tomasza Styrny, który zaprezentował swoje umiejętności gry na skrzypcach. Na scenie zobaczyliśmy również nauczycieli. Gromkie brawa wywołało m.in. tango w wykonaniu Michała Bąka (klasa gitary), Pawła Czochary (klasa akordeon) i Mateusz Boduch (klasa saksofon).

Na szczególna uwagę zasługiwał występ Moniki Gruszczyńskiej (sopran), który został przyjęty przez zgromadzoną publiczność z ogromnym entuzjazmem. Pododbnie jak piosenki zaspiewane przez Mirosława Owczarka (baryton). Artyści wystąpili solo oraz w duecie. Towarzyszyła im orkiestra złożona z nauczycieli Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Mirosławy Jura-Żegleń. Całość tworzyły piękne, sceniczne stroje, ciekawe aranżacje i znany repertuar, którego nie mogą się powstydzić największe muzyczne sceny świata. Zgromadzeni widzowie usłyszeli wiele popularnych utworów m.in. „Usta milczą, dusza śpiewa”, czy piosenkę z musicalu Skrzypek na dachu „Gdybym był bogaty”. Warto wspomnieć, że Monika Gruszczyńska solistka Teatru Muzycznego, Operetki Wrocławskiej, dr sztuk wokalnych prowadzi również klasę śpiewu w nowej Szkole Muzycznej w Trzebnicy.

Listy z całego świata

Niedzielne uroczystości na dwóch scenach prowadzili dyrektor TCKiS Agnieszka Pawlaczek i menadżer kultury Piotr Zdybek. Chwilę po artystycznych występach, rozpoczęła się oficjalna część spotkania. Jakub Szurkawski Naczelnik Wydziału Promocji odczytał listy nadesłane przez zaproszonych gości. Wśród nich były m.in. te od pani Grażyny Nej – dyrektor społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wrocławiu i od dyr. dr hab. Piotra Rojek dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Był też ten jeden, szczególny - z samej Szwajcarii od syna prof. Edmunda Kajdasza, który napisał:

„Przed paroma dniami dowiedziałem się, że Szkoła Muzyczna w Trzebnicy będzie nosiła imię mojego ojca Edmunda Kajdasza – wielka to dla mnie radość. Drogie dzieci, Drodzy profesorowe muzyki, szanowna Rado Miejska na czele z panem burmistrzem. Życzę wam, byście się rozkochały w muzyce tak, jak kochał ją mój ojciec Edmund Kajdasz. Rozumiem to tym bardziej, ponieważ sam jestem muzykiem i tą miłość do muzyki zaszczepił mi mój ojciec. Wielki filozof niemiecki XIX wieku Friedrich Nietsche powiedział, że świat bez muzyki nie miałby sensu. Wielkie słowa. Ściskam was wszystkie drogie dzieci i serdecznie pozdrawiam wszystkich, na czele z panem burmistrzem, dzięki któremu ten piękny pomysł został zrealizowany. 

www.bestreplica.me

Halina i Piotr Kajdasz

Lozanna 18 października 2014”.  MCM Outlet


Gratulacje i słowa uznania nadesłały również: dr Sylwia Świsłocka-Karwot St. Wizytator CEA Regionu Dolnośląskiego i Beata Pawłowicz Dolnośląski Kurator Oświaty.

Dla przyszłych pokoleń

Jednym z kluczowych momentów było podpisanie Listu do Przyszłych Pokoleń przez burmistrza Marka Długozimę, dyrektora nowej Szkoły Muzycznej Henryka Rymarczuka i dyrektor Grażynę Kantecką, która jest jednocześnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 i dyrektorem administracyjnym Szkoły Muzycznej. Również uczniowie: Julia Palacz, Lilianna Saternus i Janek Sadownik włożyli do Kapsuły Czasu kilka drobiazgów dla kolegów, którzy będą tu uczyć się w przyszłości. W kapsule znalazły się m.in. aktualne informacje dotyczące Gminy Trzebnica, najnowszy numer Panoramy Trzebnickiej, a także hejnał miasta i zdjęcia współczesnej Trzebnicy nagrane na pendrive.

Wyjątkowe klucze do wyjątkowych drzwi

Uroczyste otwarcie Szkoły Muzycznej miało charakter bardzo symboliczny i wymowny – burmistrz Marek Długozima i najmłodsi uczniowie szkoły z pięknych, zabytkowych drzwi budynku zerwali klucz wiolinowy - Dziś usłyszeliśmy, jak ciszę miejsca, które przez lata stało puste i pogrążone w ruinie, wypełniły piękne dźwięki. Są to nie tylko głosy instrumentów, ale przede wszystkim śmiech dzieci i młodzieży – który oznacza prawdziwą i nieukrywaną radość. To z myślą o nich udało nam się stworzyć miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy Gminy Trzebnica mogą realizować swoje muzyczne pasje, zawierać przyjaźnie i w sposób twórczy wpływać na naszą wspólną przyszłość – mówił burmistrz Marek Długozima w swoim przemówieniu.

Przypomniał również kilka historycznych chwil związanych z powstaniem placówki: -Imię, które rekomendowałem na pierwszej Radzie Pedagogicznej – śp. prof. Edmunda Kajdasza - wybitnego dyrygenta, chórmistrza i zarazem Honorowego Obywatela Trzebnicy, nadaje właściwy charakter i kierunek rozwoju edukacyjnego trzebnickiej Szkole Muzycznej. Powstanie szkoły wpisuje się w strategię Gminy Trzebnica i potwierdza słuszność kierunku, który obraliśmy myśląc o rozwoju – dbając o bogactwo przeszłości, odpowiadając na potrzeby współczesności, tworzymy przyszłość. Uroczyste otwarcie Szkoły Muzycznej I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy to wydarzenie o randze historycznej dla miasta.

Gospodarz miasta mówił również o tym, że podjęcie decyzji o budowie szkoły, choć było jednym z trudniejszych wyzwań, to na pewno słysznym: - I choć projekt od początku miał wielu oponentów, dziś jestem przekonany, że była to słuszna decyzja. Budynek szkoły służy również dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 2. I gdyby nie te odważne decyzje, które kiedyś musiałem podjąć, dziś reforma zastałaby nasze dzieci w małych, ciasnych pomieszczeniach. Sytuacja przerosłaby nasze możliwości, a dzieci musiałby uczyć się na 3 zmianach. 
Rozejrzyjmy się wokół. Nie mogliśmy wymarzyć sobie piękniejszego otoczenia. Wokół las, tereny spacerowe przy trzebnickich stawach, w pobliżu amfiteatr. Widzimy, jak zmienia się kulturalna mapa naszego regionu. Szkoła Muzyczna wyrasta na niej na miejsce szczególne, wyjątkowe. Wierzę, że z dumą będziemy mogli obserwować, jak młodzi i zdolni trzebniczanie osiągają swoje pierwsze artystyczne sukcesy i jak stają się prawdziwymi ambasadorami Trzebnicy - zarówno w kraju, jak i za granicą. Tego nam wszystkim życzę!

Nowy budynek poświęcił ks. Proboszcz Jerzy Olszówka SDS. Ważnym momentem otwarcia było również przekazanie przez burmistrza Gminy Trzebnica, przewodniczącą komisji oświaty w Radzie Miejskiej gminy Trzebnica Krystynę Haładaj i sekretarza gminy Trzebnica Daniela Buczaka Aktu Założycielskiego na ręce dyrektora nowej placówki Henryka Rymarczuka. Burmistrz Marek Długozima nie tylko gratulował nowemu dyrektorowi, ale i podziękował za ogrom pracy, w tym również za dobór wysokiej klasy kadry nauczycielskiej.

W emocjonującym przemówieniu dyrektor nie krył radości z faktu powołania właśnie tu, w Trzebnicy Szkoły Muzycznej.

- Wiem, że to nie jest najwłaściwsza chwila i moment, ale - by być w zgodzie ze sobą i uczciwym wobec Państwa muszę to powiedzieć. Nie jestem w stanie sprostać tym obowiązkom i zadaniom, które czekają na mnie w roli dyrektora placówki. Panie Burmistrzu, tym budynkiem postawił Pan poprzeczkę trochę za wysoko jak dla mnie. Ja nie dam rady, ja nie potrafię. I kiedy publiczność zastygła w oczekiwaniu na dalsze słowa, dyrektor Rymarczuk zakończył: - Na szczęście mam wspaniałych nauczycieli, wspaniałych rodziców i cudowne dzieciaki, a razem możemy wszystko. Razem stworzymy szkołę marzeń. Zwrócił się również do burmistrza Marka Długozimy: - Gdybym miał Panu podziękować za wszystko, co wydarzyło się do tej pory, zajęłoby mi to 13 minut 27 sekund, a tyle czasu nie mam. Dziękuję więc za jedną rzecz – za marzenie, które to wszystko rozpoczęło.

Burmistrz Marek Długozima odebrał również podziękowania z rąk dzieci – pierwszego rocznika Szkoły Muzycznej w Trzebnicy. Jej budowa to jeden z większych projektów realizowanych przez Gminę Trzebnica. W niedzielne, niezwykłe popołudnie z rąk gospodarza miasta podziękowania odebrali: Grażyna Kantecka -dyrektor administracyjna Szkoły Muzycznej , Anetta Kraska sekretarz szkoły , Łukasz Duda i Michał Nosal - „DUD-BUD”, Zygmunt Chudzik - P.U.H. STYROBUD Sp. z o.o , Zygmunt Maleszka - Stolarstwo Ogólne, Krzak Marek – Firma Brukarstwo, Daniel Peciak - Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Davex, Danuta Stacherzak - PPHU Zieleń Dawne MPZ Sp. z o.o. , Krzysztof Dzwonek – Firma DZWON, Andrzej Góral – Radca Prawny, Barbara Krokowska – Skarbnik Gminy Trzebnica, Ryszard Siwik – Inspektor Nadzoru z ramienia Urzędu Miejskiego, Jerzy Bokrzycki wykonawca rzeźby Kajdasza, Zbigniew Zarzeczny – Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Leszek Stęplowski – Zakład Instalatorstwa Elektrycznego i Murarstwa.

Odwołując się do własnych wspomnień i doświadczeń mówił: - Każda szkoła muzyczna, która powstaje na Dolnym Śląsku jest mi bliska. Panie burmistrzu, opozycją proszę się nie przejmować. Akurat minęło 20 lat od powstania Szkoły Muzycznej w Miliczu. Mieszkam w tej gminie. Kiedy szkoła powstawała byłem wówczas przewodniczącym Rady Miejskiej i też toczyłem bój z opozycją, by ta placówka tam powstała. I powstała! Dzisiaj ówczesna opozycja jest też dumna z tej milickiej placówki. I wierzę, że i Pana opozycja się przekona. Jeżeli nie dzisiaj to za parę lat będą dumni. Marzenia się spełniają i to marzenie Pana też się spełniło, czego Panu bardzo serdecznie gratuluję. Życzę również sukcesów radzie pedagogicznej, dzieciom, a rodzicom ogromnej satysfakcji.

– Mam ściśnięte gardło i serce ze wzruszenia – mówiła Krystyna Kajdasz, żona zmarłego dyrygenta, chórmistrza i zarazem Honorowego Obywatela Trzebnicy - We wszystkim co się tutaj działo jest bardzo dużo entuzjazmu dla tych wspaniałych dzieci i dla muzyki - entuzjazmu dla szlachetności i życzliwości. Możemy być szczęśliwi, że żyjemy w takim mieście, że mamy tak piękny obiekt do swojej dyspozycji. Wszystkie dzieci zachęcam do uczuciowego traktowania tej szkoły, byśmy ją wszyscy kochali i byli w tym miejscu szczęśliwi i bogaci tą piękną sztuką, jaką jest muzyka. Życzę szkole wspaniałego rozwoju i wielu radosnych chwil. Bądźmy dumni, że mamy tak wspaniałego człowieka na stanowisku burmistrza, jakim jest pan Marek Długozima, który pracował nad tym obiektem i spełniał nasze marzenia.

 

W świetle gwiazd

Wieczorem na muzycznej scenie widzowie mogli usłyszeć koncert światowej klasy kompozytorów młodego pokolenia – skrzypka Adama Bałdycha i Pawła Hendricha. Artyści w formie recitalu skrzypcowego z wykorzystaniem mediów elektronicznych zaprezentowali projekt Avatar. W przestrzeni improwizacji, nowoczesnego spotkały się dwa odrębne, muzyczne światy – muzyka improwizowana (Adam Bałdych) oraz muzyka poważna i elektroakustyczna (Paweł Hendrich). Artyści, inspirując się muzyką dawną oraz klasyczną muzyką współczesną, jak sami podkreślali - stając się pewnego rodzaju artystycznymi avatarami, wcielali się w osoby Hildegardy z Bingen, Johanna Sebastiana Bacha czy Witolda Lutosławskiego. Po części oficjalnej, w budynku szkoły można było również wysłuchać koncertu Wrocławskich Kameralistów, w którego historii mocno zapisała się postać Edmunda Kajdasza. Kameraliści to instytucja, która powstała na bazie chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses założonego przez Edmunda Kajdasza w 1966 roku.

Ogromną atrakcją był również pierwszy tego typu w Trzebnicy – pokaz multimedialny w formie mappingu. Na budynku nowej Szkoły Muzycznej, w formie nakładających się trójwymiarowych obrazów, można było zobaczyć multimedialny pokaz, który w sposób dosłowny, ale momentami także symboliczny, przedstawiał historię miejsca. Całości towarzyszyły efekty pirotechniczne i ciekawa muzyka. Pokaz zgromadził liczną widownię. Jednak, by wszyscy mieli szansę go zobaczyć, około godzi. 21 pokaz powtórzono. Podczas otwarcia mieszkańcy mogli zwiedzać budynek szkoły i w poszczególnych salach zobaczyć, jak wyglądają przykładowe lekcje. Uroczystości otwarcia towarzyszyły ponadto 

dwie wystawy: jedna dotycząca powstania Szkoły Muzycznej i druga dotycząca osoby św. prof. Edmunda Kajdasza.

 

----

Żródło: trzebnica.pl

https://www.traditionrolex.com/30